Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

”Instituțiile în care românii continuă să aibă cea mai mare încredere sunt Armata și Biserica în plan intern, respectiv NATO și Uniunea Europeană în plan internațional”

Conform unui sondaj INSCOP realizat în perioada 5 – 13 martie 2019, la comanda Fundației Konrad Adenauer, clasamentul încrederii în instituțiile interne și internaționale este dominat de Armată, respectiv de NATO, ca instituții furnizoare de securitate în plan intern și extern.

Armata continuă să fie instituția internă în care românii au cel mai ridicat nivel de încredere, 68,1% declarând că au încredere mare și foarte mare în această instituție, în creștere față de sondajele precedente (64,1% declarau același lucru în ianuarie 2019, respectiv 66,7% în luna noiembrie 2018). Urmează Biserica cu 55,1% (54,5% în ianuarie 2019, 52,8% în noiembrie 2018), Jandarmeria cu 48,1% (43,5% în ianuarie 2019 și 49,3% în noiembrie 2018) și Poliția cu 43,2% (41,2% în ianuarie 2019, respectiv 43,5% în noiembrie 2018).

Integral pe Curentul



Comentarii

Fix pula sondajul! Ba Românii au si mai multa încredere în alde Corina Creatza, în J.C.Jüncker, în Mogherica Pizdirini si în Pierre Moskowissssii ("prietenul" României) plus EURO-bulangii din Comisia LIBE)!

23 martie 2019 6:26

Ion Vasile "I-i urez" înseamna (pe limba vorbita / scrisa de Dvs., n.m.) ca SUG euro-POOLLA & #REZIST!

23 martie 2019 6:21

Jandarmul din Saint Triopez VREAU O TARA CA AFARA - VIVE LA FRANCE! Ca aia au cea mai meseriasa jandarmerie din UE si nicio EURO-pushlama (de-a lor, ori de-a "noastra", n.m.) nu casca ciocu sa-i înjure pe aia.

23 martie 2019 6:19

Jandarmul din Saint Triopez Comenteaza la articol, in pizda ma-tii! Batranii si femeile gazate in Piata Victoriei erau infractori, nu?!

23 martie 2019 0:07

Jandarmul din Saint Tropez @ Incredere in Jandarm.....- Da` baih pulifrici ! Respecta Legile, iar Jandarmeria n-are treaba cu tine ! Da`....daca nu respecti......atunci inca de pe vremea lu` Caragiale, e..."curat constitutional - la duba cu tine !"

22 martie 2019 17:55

Corina Pai daca intrebi 1000 de bucuresteni tampiti de Facebook, normal ca o sa creada in NATO, UE si DNA, via USR, Plus+ etc- principalii dusmani ai Poporului Roman...... Ambasadele euro-atlantice prin DNA au distrus tot capitalul romanesc prin magistratii care acum se dau loviti si presati.... CAre procurori au avizat navalirea mascatilor in firme romanesti, fara un control financiar prealabil, sa plateasca toata paguba produsa acelor antrepenori si Romaniei prin lipsirea de TVA, impozite pe salarii si venituri, CAS si CASS.... Dupa aceea sa vad eu Justitie Independenta.....

22 martie 2019 14:46

Sondaj mincinos Vreau sa vad si eu sondajul ala adevarat nu facaturi din astea manipulatoare! Cum drak sa aibe jandarmeria, bratul inarmat al psd-ului si-al lui dracnea care-a snopit cu bataia si-au gazat romanii pe 10 august 48% !? Poate 4,8 % ..Ce mult 23% scorul PSD-ului deacum. Dar totusi ar fi prea mult la cata ura a putut sa provoace poporului asta incalecat de HOTII lui DRAcnea.

22 martie 2019 14:15

Ecce Kurrupt Kurentul bine zice dar evident pe invers... După încercarea disperat de îndelungată a kuriștilor de a-l executa pe Inamicul Public nr 1, românii au de peste 3 ori mai multă încredere în pizdaci decât în neprihăniții eurovizionari care cântă la flautul care nu se aude al lui Konchita Wurst și se jură pe albumele lui Cristian Homobuci că ei ecce patrioți iubitori de muzică populară românească...

22 martie 2019 13:05

Incredere in Jandarmerie?! De ce? Pentru ca bate bine la romanii care vor democratie?! Sondaj mincinos!

22 martie 2019 12:47

Fix pula sondajul! Romanii au incredere in Armata,dar in fix pula in Biserica. Unde ati facut sondajul, la manastire sau in fundul Moldovei?

22 martie 2019 12:46

Ion Vasile I-i urez Bafta Doamnei Kovesi la alegerea ca Procuror Sef European....Ar fi un semnal puternic de continuare a luptei anti-coruptie....Dar voi regreta mult cand i-i voi vedea pe PSD-isti dandu-se cu capul de pereti de oftica iar pe Antena 3 si Romania TV arborand pe cladiri steagul negru de doliu....Eu am sa desfac o sticla de șampanie in cinstea D-nei Kovesi si sa-i urez succes....Iar cand Dosarul Tel Drum v-a fi deschis pentru furaciuni din fonduri europene de catre Procuratura Europeana voi mai desface o sticla de șampanie....

22 martie 2019 12:34

vio ce inseamna " am incredere in biserica" ? amestecam abstractul cu realitatile vietii de zi cu zi?

22 martie 2019 11:07