Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Avocați din procesul în care Liviu Dragnea a fost condamnat la 3 ani și jumătate cu executare în primă instanță cer desființarea sentinței și rejudecarea procesului, aflat acum în stadiu de apel. Apărătorii spun că procesul a fost judecat de un complet penal obișnuit, și nu de un complet specializat pentru judecarea cauzelor de corupție, așa cum prevede Legea 78/2000.

COTIDIANUL anunță că apărarea lui Liviu Dragnea, dar și cea a fostei directoare DGASPC Teleorman au depus la ÎCCJ cereri prin care susțin că decizia de la fond a fost pronunțată de un complet nelegal și cer rejudecarea dosarului de către un complet de 3 judecători specializat pe cauzele de corupție. Toni Neacșu, dar și avocații lui Liviu Dragnea, au invocat, la termenul de luni în dosarul angajărilor fictive de la Protecția Copilului Teleorman, o nulitate absolută privind nelegala compunere a completului de fond pentru completuri specializate pe fapte de corupție.

Concret, explică ADEVĂRUL, avocații vor rejudecarea fondului cauzei de către un complet de 3 judecători de la Înalta Curte de Casație și Justiție specializat pe fapte de corupție. Avocatii susțin că a fost constituit nelegal completul de 3 judecători care a pronunțat decizia în primă instanță, în care Dragnea a primi 3 ani și jumătate de închisoare. Judecătorii instanţei supreme au stabilit ca Liviu Dragnea să fie audiat în dosarul privind angajările fictive de la DGASPC Teleorman pe data de 15 aprilie. Dragnea ar fi trebuit să se prezinte luni la ÎCCJ, însă este internat în spital în urma unei duble hernii.

 Avocatul unui alt inculpat din dosar susţine că, că de ani de zile, conducerea curţii supreme refuză să aplice legea întrucât nu a înfiinţat complete specializate pe corupţie. Ceea ce înseamnă că toate soluţiile în dosarele de corupţie au fost date cu încălcarea legii, adaugă Toni Neacşu, afirmă ANTENA3.

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a vorbit, în stilul caracteristic, la DIGI24, despre strategia lui Liviu Dragnea. Jurnalistul l-a ironizat, legându-se de alegerea liderului PSD de a se interna, pentru dublă hernie de disc, într-o clinică privată unde sunt „agenți periculoși ai lui Soros”. De asemenea, gazetarul declară și că : „Mai întâi, pe mine mă îngrijorează alegerea domnului Dragnea pentru un spital privat. Am înțeles, din informații de la Digi24, că este la Regina Maria. Domnul Dragnea nu s-a dus la un spital de stat, de-ale doamnei Pintea, unde au fost mărite salariile medicilor de către PSD, dar acolo sunt niște agenți ai lui Soros, foarte periculoși care vor să te omore.

E unul pioceanic, stafilocous auerus, klebsiella, sunt aștia periculoși, ai lui Soros. Pe urmă, mai poți să te dezinfectezi cu niște dezinfectanți pe bază de apă chioară, prieteni ai microbilor, atunci domnul Drangea a ales Regina Maria. Acolo, fondator al spitalului e un german de origine persană, de religie bahai, nu este un român ortodox de-al nostru. Există tot felul de fonduri internaționale acolo. Unii se numesc Advent International, probabil că sunt adventiști. Mare grijă, domnule Dragnea, că acolo sunt străini și domnul Dragnea a spus că străinii bagă otrăvuri în țară, ne otrăvesc. Pot să vină și cei patru asasini de la Athenee Palace și să acționeze la spitalul cu străini, Regina Maria”, a spus CTP, citat de FANATIK.


Comentarii

Carmen dan Liviu Dracnea, sex anal, el va fute-n cur bestial!

22 martie 2019 12:23

Asociatia postacilor homosexuali PSD Dracnea va arata cat de mult i-a instrat in cur morcovul justitiei... E si el om, chiar daca a furat zeci de miliane de euro.

22 martie 2019 9:36

pensionistu` ne-ferice, postac platit si sodomizwt de Dracbea Mi-a zis Dragnea că, dacă i-o sug zilnic, pot rămâne însărcinat. Îmi doresc un copil.

22 martie 2019 9:07

Liviu Dragnea, traseist PD-PDSR-PSD Liviu Dragnea a dublat prețurile in 2 ani. A luat în mod fraudulos zeci de miloabe fonduri europene. Cand era seful Cj Teleorman a cumparat cu 800.000 de euro un utilan de asfaltat pt TelDrum care era firma CJ Teleorman. A dus firma la faliment si s-a oferit s-o cumpere salvator cu 5.000 de euro cu tot cu utilaj. A trecut in caietul de sarcini ca orice asfaltare in judet sa se faca cu exact tipul de utilaj de la TelDrum. S-a extins kn tosta tara. Acum e a4a firma din Romania si se pișă pe noi.

22 martie 2019 8:44

pensionistu` ne-ferice Bai...pulai, voua personal v-a furat Dragnea ceva ? Spre deosebire de "ai vostrii" care ne-au chiar furat ! Din gros !!!

21 martie 2019 11:18

PSD Mincinos si ipocrit Spune ca alocatiile copiilor nu pot fi platite pentru ca presedintele a atacat la CCR legea asta mizerabila de buget prin care psd-ul mananca milioane de euro cu lopata. Daca ar fi vrut sa le mareasca copiilor alocatiile ar fi facut-o asa cum si-au marit ei salariile. BUGETUL tarii nu a fost aprobat pe 2019 dar...ai nostrii parlamentari si-au si votat si primesc incepand cu luna IANUARIE 2019 salarii cu 10 la suta mai mari! Inclusiv PENSIILE SPECIALE.

20 martie 2019 22:39

Imbuibatii PSD-isti si loazele lor inculte Astia de la PSD au innebunit cu totul! Mai aveti voi contact cu tara ma bazaconii penale! Tineti captivi saracii ca sa puteti voi sa-i manipulati, sa-i umiliti c-o punga de malai, 1l de ulei, un pui, un mic si-o bere ca sa va voteze pe voi CALAII lor! Voi care v-ati bagat loazele voaste in slujbe numai la ministere, ASF, Curte de conturi..etc acolo unde loazele voastre castiga cate 7-10.000 de euro pe luna ca nici aia din UE nu castiga nici pe jumatate cat agaricii vostrii agramati si ingalati! Copii romanilor de rand, copii destepti, capabili, educati, nu au loc de loazele vostre pe nicari, trebuie sa plece in pribegie in lumea larga din cauza voastra. Si voi, spuneti ca-i reprezentati pe cei mai amarati oamenii din tara asta, nenorocitilor! O sa va bata Dumnezeu pentru batjocura si jaful pe care l-ati facut in tara asta, Dumnezeu nu doarme si... o sa explodeze si mamaliga, o sa vedeti! Ceausescu nici el nu a crezut si...

20 martie 2019 22:33

Kuminecaturile Bucilor Gemene, sodomitul de serviciu al PSD D-l Dragnea va arata cat de mare are pula. El va fute-n cur jutitia si Europa si de data asta. Pentru ca poate.

20 martie 2019 20:15

Penalii care conduc acum RO Mai votati penali psd ca acest condamnat penal DRACnea care pentru a-si scapa pielea si averea furata tarii, averea noastra a tuturor, penalul da foc la tara si toti banii ii baga in buzunarele SPECIALILOR cu pensii cat patru milioane de romani numai sa-i croiasca tudorel sluga si CCR sluga O lege pe masura lui si sa-l scape.. Asta-i PSD-ul actual si, mai votati PSD macar sa stim ca ne-a luat drkul pe toti!

20 martie 2019 14:25

Victor Viorel Saracu Dragnea....e BETEAG...acum e la trup ca la cap era de mult timp !...Lasati-l sa scape de puscarie ca poate ne lasa si pe noi poporul de tot felul de experiente judiciare si sa se ocupe Guvernul si Parlamentul de Programul de Guvernare...cel cu 8 spitale regionale + 1 metropolitan (din care nu s-a inceput niciunul....ba si celui privat construit din donatii de o Organizatie Neguvernamentala i se pune oprelisti de Ministerul de Finante...)...cel cu 2400 de crese si gradinite din care daca s-o fi facut vreo 10 noi....Ca tot ne-au mintit ca in 2019 se vor face 180 Km de autostrada....

20 martie 2019 13:52

Aici suntem Daca stai sa te gandesti de felul cum justitia se lasa tratata, apoi merita sa te stergi undeva cu ea .

20 martie 2019 13:07