Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

O nouă lovitură pentru Guvern și Parlament, după ce CCR a declarat neconstituționale mai multe dispoziții dintr-o lege importantă de la Ministerul Justiției. Dragnea pare să fi pierdut controlul CCR în ultima perioadă, mai ales ținând cont de deciziile recente ale Curții Constituționale care au fost în cea mai mare parte în defavoarea Guvernului și implicit a PSD.

CCR a declarat neconstituţionale dispoziţiile conform cărora regulamentul de ocupare a funcţiilor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor se aprobă prin ordin al ministrului Justiţiei, anunță CAPITAL. Curtea Constituţională a declarat neconstituţionale unele dispoziţii din legea privind Statutul funcţionarilor publici cu statut special din Administraţia Naţională a Penitenciarelor, mai exact cele conform cărora regulamentul de ocupare a funcţiilor de conducere şi execuţie se aprobă prin ordin al ministrului Justiţiei.

Între timp, ministrul Justiţiei Tudorel Toader a anunţat, joi, la ieşirea din Parchetul General, că va declanşa procedura de numire a noului procuror general, anunță JURNALUL NAȚIONAL. „La finalul lunii aprilie expiră mandatul şi procedura se derulează între timp şi în felul ăsta până la expirarea perioadei vom avea un nou procuror general”, a afirmat Toader.

Potrivit unor surse judiciare, citate de ROMÂNIA LIBERĂ, printre numele vehiculate pentru a prelua șefia Parchetului General se numără Corina Mândrilă, judecător la Curtea de Apel București.  Întrebat dacă vizează pe cineva anume, Toader a spus: „Păi nici n-am declanşat procedura şi acum vizăm? Vedem cine se va înscrie şi atuncea vom vedea”. El a evitat și să spună dacă viitorul șef al Parchetului General va fi procuor sau judecător: ”Deci nu avem de unde să ştim. Să vedem întâi cine se înscrie şi dintre cei înscrişi vom selecta. Credeţi că ai putea să ai un favorit înainte de a declanşa procedura?”.

În replică, procurorul general Augustin Lazăr a declarant, citat de EVENIMENTUL ZILEI, că Toader a contactat un procuror cu probleme de reprezentativitate, iar singurul care poate reprezenta Ministrul Public e procurorul general. În opinia sa, ministrul Justiţiei a recunoscut că a eşuat în demersurile sale ilegale. ”Dar dacă a venit în Ministerul Public, singurul care poate lua o decizie, conform legii, şi  de a reprezenta Ministrul Public în raport cu un alt reprezentant de instituţie, cu un ministru, este procurorul general. Domnia sa a contactat un procuror care are probleme de reprezentativitate în cadrul Asociaţiei Procurorilor.

COTIDIANUL amintește că Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a anunţat, în 27 decembrie, că i-a trimis preşedintelui Klaus Iohannis cererea de revocarea din funcţie a procurorului general. Președintele Klaus Iohannis a refuzat să îl revoce pe Lazăr, dar mandatul acestuia expiră în luna aprilie a acestui an.

În ultimele zile e fierbere mare în Ministerul Justiției și un scandal uriaș a izbucnit între DNA și Secția specială pentru investigare a magistraților, după ce DNA refuză să dea anumite dosare cerute de procurorii Secției special, anunță ANTENA3. Direcția Națională Anticorupție a făcut acțiune la Parchetul General, prin care reclamă un conflict de competență și, în acest moment, la Augustin Lazăr este răspunderea să decidă care dintre parchete e cel competent să se ocupe de aceste dosare-cheie, printre care și Teldrum, în care este investigat liderul PSD.

Demersul DNA vine după ce, miercuri, procuroarea Adina Florea de la Secţia de investigare a infracţiunilor din Justiţie (SIIJ) a solicitat pentru a patra oară transmiterea dosarului Tel Drum, arată ADEVĂRUL. Adina Florea a fixat şi un deadline DNA, 22 februarie, pentru predarea dosarului. În caz contrar, i-a avertizat pe procurorii DNA că riscă să fie acuzaţi de obstrucţionarea Justiţiei. Procurorii Secţiei pentru investigarea infracţiunilor din justiţie (SIIJ) au mai încercat de trei ori să preia dosarul „Tel Drum” în care liderul PSD, Liviu Dragnea, este urmărit penal, în primele două cereri fără să fie invocat nici un temei legal, iar în ultima solicitare pe motiv că în cauză ar fi cercetaţi şi magistraţi.


Comentarii

Kuminecaturile Bucilor Gemene, sodomitul de serviciu al PSD Stai la coadă, fraiere.

25 februarie 2019 8:54

Ecce Kurrupt Vreau sa fiu coleg de puscarie cu d-l Liviu.

23 februarie 2019 6:47

Liviu Satan Dracnea-i homalău, el se duce la bulău Va fute-n cur toata puscaria.

23 februarie 2019 6:42

Copil pribeag de roman cinst va spune… Votati in continuare PSD-ul si ALDE si o sa ramana in tara numai handicapatii si pensionarii.Sa vedeti atunci daca or mai fi bani pentru pensiile voastre amarate aruncate in scarab de PSDracnea! Pe-ai lor, pe-ai psd-eilor, angajati la stat, la ASF, curte de conturi, gvern parlament etc etc., cu pensii speciale de ‘jde mii de euro pe luna ii doare-n kur de amarasteni ca voi, prostiti de televiziunile hotilor, cu cateva sute de lei pensie pe luna! Ei va sunt CALAII, de ce-i mai votati oameni buni!

22 februarie 2019 20:35

JOS ghearele de pe justitie psd-ei penali! STOP. Cand vor iesi romanii la lumina? Cand, aparandu-i pe cei calomniati de cleptocrati, vor manifesta in masa impotriva distrugerii justitiei independente si vor spune tare, sa auda Europa toata: Destul! Pe aici nu se trece!

22 februarie 2019 20:32

Gheorghe Ion Auzi Domnule...Obstructzionarea justitziei...Ca un hotz(Dragnea) cere imperativ fetitzei unui Consilier PSD-ist de Constantza la al 6-lea mandat educand-o pe fi-sa in hotziile tartorilor Dobrogei, Mazare -Constantinescu....Madama Adina Florea are tupeul sa mentzioneze OBSTRUCTZIONAREA JUSTITZIEI ca banditul Dragnea i-i cere imperativ sa distruga Dosarul Tel Drum sub orice chip....Hai la buci, nenorocito !...

22 februarie 2019 19:19

Spalat pe creier de Latrina 3 Romania este dezonorata de: - seful psdmuistilor - ciumei rosii si Camerei Derutatilor infractorul ciorditor de la gura copiilor sarmani din Teleorman, DRACnea - o analfabeta in fruntea guvernului Toanta Dancila care nu e in stare sa citeasca pe litere - un hot si infractor cu tablouri expuse in cimitir Valcov care dirijeaza aberatii economice - un habarnist la finante, discotecar Orlando - un crai batran anchetat si el de DNA , Tarliceanu prezentator de chiloti Elenei Ceausescu - un abject la justitie, Slugarel, care n-a facut altceva de cand e ministru in afara de a se da cu curul de pamant sa-l scape de puscarie pe penalul Dragnea si altii ca el - CCR ajunsa anexa a psdmuistilor, slugarnica si condusa de o relicva comunista Dorneanu - o mumie la Externe, ramolitul si senilul Melescanu - nulitatile in ale dreptului, cu diplome de PRIVATE, luate la senectute, Ciordache, nipulicea, Soferul Serban Porcu Nicolae, neprofesionisti in drept care fac harcea-parcea legislatia - instututiile statului infestate cu clientela politica neprofesionista si cu beizadele parazite ale politicienilor Te simti bine ca roman reprezentat de asemenea specimene?

22 februarie 2019 17:56

PSD ne-aduce-n epoca de piatra Totul este contrafacut la noi. Respectul se mimeaza,o mare majoritate de fapt nici nu merita respect. societatea se face din ce in ce mai toxica pentru ea insasi,tineretul se educa dupa modele improprii civilizatiei moderne. Vom fi medievali posesori de telefoane inteligente,nespalati si inculti rupti in cur natiune sinucigasa. Deja ne alegem presedinti cu dorinte dictatoriale,cantam in coruri de batausi cu bale la gura slava criminalilor din justitie,scuipam valorile reale. Nu exista respect decat in cartile necitite azi de nimeni.

22 februarie 2019 17:54

Hotii care conduc acum ROMANIA In ce tara am ajuns sa traim, sa fim condusi de HOTI si CONDAMNATI penali! Ce democratie-i asta cand astia care ne conduc fura, isi fac legi sa ramana si cu banii furati si fara sa dea socoteala nimanui! Sa furi cu legea facuta de HOTI, sa fi condus de HOTI si sa-i vezi cum ne ranjesc cand hotiile lor le platim noi si copii copiilor nostri ca datorie publica, pai sa nu-ti bagi p-ula-n ia de democratie si sa-ti aduci aminte de Ceausescu pe care tot naparci ca imbuibatii astia l-au omorat, nu poporul! Poporul, acum chiar ka dat de drakul!

22 februarie 2019 17:53

Calaii psd Foarte foarte corecta propunerea asta! Dar, crede cineva ca va da PSD-ul, veorica, docila lui dracnea, menestrelul justitiei, Toader sluga psd, Ordonanta de Urgenta sa se implementeze imediat? Aiurea. Ei merg inainte si-si ingrasa porcii cu pensii speciale, isi angajeaza toate cozile de topor in cinci locuri de-odata ca doar d'aia i-au ales romanii sa faca ei ce vor. Si uite ce fac! Prapad.

22 februarie 2019 17:52

Kuminecăturile Gemene Mirosul de scheide ecce intolerabil. Probabil PZDacul se convertește la kurism în curând, toți înbucăm cozonacul cu rahat până la urmă... Pofta vine mâncând, fanaticilor. Nu fiți așa de încăpățânați! Ecce Wunderbar!

22 februarie 2019 16:21

@Ecce Arianus Ai mirosit si tu degetele lui Sobolanescu? Vezi ca tie ti le-a dat dupa ce s-a sters la cur, asa cum face cu voi toti, care in plus il mai si lingeti tot acolo. Magister dixit!

22 februarie 2019 14:26

@Florin Bilei Nu vezi ce mutra face dupa ce si-a mirosit degetele cu care a umblat pe la fofoloanca Irinucai? Miroase frumos!

22 februarie 2019 14:13

Ecce Arianus Inamicul Public nr 1 a pierdut. Fuhrerul nostru are controlul Wehrmachtului și ecce câștigător la puncte cu nota zece nu ca un repetent. Ecce Wunderbar!

22 februarie 2019 13:36