Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Margaritis Schinas, a explicat joi, reacţionând la plângerea penală înregistrată la Secţia privind investigarea magistraţilor de la Bucureşti pe numele lui Frans Timmermans şi Vera Jourova, că oficialii Comisiei sunt sub jurisdicţia Curţii de Justiţie a Uniunii Europene, nu de competenţa instanţelor naţionale.

„Comisia a aflat prin intermediul presei că autoritţile române au început o cercetare penală împotriva unor oficiali ai Comisiei, pentru că şi-au făcut datoria“, precizează purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Margaritis Schinas.

De asemenea, oficialul european subliniază că liderii de la Bruxelles sunt sub jurisdicţia Curţii de Justiţie a UE, nu a intsanţelor naţionale.

Integral pe Adevărul



Comentarii

DESTEAPTA-TE ROMANE! Uitati-va cine a ajuns sa conduca RO si noi stam ca prostii si ne uitam la ei in loc sa-i luam cu parul sa se ascunda singuri in puscarie de furia poporului! Toate corvetele lu DRACnea fac stiptiss in parlamentul RO si toti borfasii stransi ciorchine in jurul lui fac LEGI doar pentru HOTI. Si, mai avem si un IMN..si nu ne DETEPTAM DE LOC! Tot adormiti suntem si-i lasam pe toti golanii sa ne scuipe-n obraz! Ne uitam cum ne fura banii din Buget, cum ii impart HOTII intre ei si...TACEM. Pana cand!

22 februarie 2019 17:05

Sluga psd: t. toader In loc slujeasca tara, sa respecte recomandarile Comisiei Europene privind reformarea Justitiei, tudorel toader face tocmai pe dos, doar pentru a servi intereselor coalitiei PSD-ALDE. Tu-Dorel a tradat justitia si s-a inrolat definitiv in armata PSD&ALDE de distrugere a justitiei si a tarii. El e principalul arhitect al demolarii fragilei justitii in Romania. Acum semnalul este: Liber la furat pentru PSD si Alde. Fara slugile de la CCR Tudorica nu ar fi contat si ca orice papitoi tot pe limba lui va disparea , acest universitar ,avocat , notar si venetian , all in one , adica un nimic din fiecare.

22 februarie 2019 17:04

Hotii stau la puscarie Nu in fruntea tarii ' Reati ai drakului de HOTI care-i iindopati pe toti GOLANII psd cu pensii speciale care de fapt este hotie, furaciune pe fata din banii tuturor romanilor care se spetesc cu munca si platesc sute de taxe si impozite ca sa-i mancati voi niste PARAZITI PENALI..pentru ,,ca putem" ,,si-asa vrem noi..". Ce-o s-o v-o mai luati si voi, mai rau ca CEAUSESCU pe care tot cozi de totor ca DRACnea si securistul turnator voiculescu l-au executat degeaba ca nu puteau ei sa-si etaleze HOTIILE! Ca Hoti au fost si-atunci si-acum, toata viata lor jigodiiile astea.

22 februarie 2019 17:03

Moliile psd-iste Trebuie sa fim uniti in aceste imprejurari si sa sustinem o pozitie solida a Romaniei in UE . Sigur , nu putem fi uniti si solidari cu cretinii de la PSD-ALDE , care au dus tara pe marginea prapastiei , in incercarea de a-i salva pe gainarii penali Dragnea , Tariceanu , Valcov et comp. , de puscarie .

22 februarie 2019 17:02

penalul dracnea face prapad in bugetul statului, fura agoniseala romanilor pentru armata de stransur Dragnea are în mână o extraordinară mașinărie mediatică și de partid, are măririle de salarii și pensii și mai toate instituțiile statului la purtător. Inclusiv pe cele care ar putea impiedica frauda. Plus că îl mai are pe Tăriceanu, individul mereu dispus să joace rolul de iepure. PSD e obișnuit să nu aibă președinte, dar să conducă țara. E ceea ce face Dragnea de doi ani.

22 februarie 2019 17:01

Mai, exaltatilor! Stie toata lumea ca o entitate suprastatala (UE) excede competentei unei instante statale/nationale. Asa ca va sifonati degeaba!

22 februarie 2019 12:31

Fakcanitoru` de partid si de stat Uite dom`le, cat le este de ...frica celor de la conducerea mUE de ......JUSTITIA INDEPENDENTA ROMANA ! Care (normal nu-i asa ?) slujeste Statu` de....dreptzi !

22 februarie 2019 12:25

Oltean Auleo ! Astia cred ca nu am intrat in UE pentru bani, ci ca sa facem ce trebuie in Romania ! Nu renuntam la speciful national, neaos romanesc, (hotie, spert, inselaciuni) ! Sa avem spinarea dreapta, nu vrem sa fim o colonie si sa ne disciplineze altii

22 februarie 2019 7:09

v Frantz a facut diverse declaratii defaimatoare asupra Romaniei. Vad ca sint multi comentatori care se "bucura" de statutul de colonie. Am spus de mult timp, ca invatamintul nostru juridic trebuie refacut din facultate. Cred ca este inadmisibil sa nu stii ce institutii iti sint subordonate si care nu se supun deciziilor tale, pe cine poti actiona in judecata si care sint demersurile. In situatia asta ii dati "apa la moara" lui Franz si acolitii lui, gen Chiovesoaica, Ghiolbanis, Macoveica si altii.

21 februarie 2019 23:34

alupigus SUGETI-LE CARICIUL LA DERBEDEII ASTIA DE LA CONDUCEREA UE , NEAM DE SLUGI !

21 februarie 2019 22:56

Adevarul - PRECIZARE Reamintim cititorilor nostri mai tineri ca si tov. Nicolae Ceausescu considera în pledoaria sa ca nu s-ar afla sub jurisdictia Tribunalului Militar care l-a condamnat la pedeapsa de pe acum bine cunoscuta. Cu respect, Redactia

21 februarie 2019 22:54

Marius Ivanescu @Margaritis Schinas Hai, nu se poate - zii ca sa moara ma-ta (în cada, electrocutata cu feonul & cu EURO-clabuci la coltzurile botului, n.m.) ca pushlamalele mentionate (cu nume si prenume) în Actul de Acuzare nu se supun ACELORASI LEGI ca si iobagii pe care îi înjura. Cu respect, MI

21 februarie 2019 22:51

Florin Bilei Pai sa stiti ca si eu, daca ar încerca Parchetul sa puna laba pe mine, mi-as baga EURO-poolla în ea de Justitie si în el de STAT DE DREPT si as sari ca ars sa sug EURO-poolla si sa #REZIST!, ca sa scap de bulau!

21 februarie 2019 22:46

Marius Ivanescu Futinkurescu Deci, practic, EURO-group-ul infractional încearca acuma (cu disperare usor de înteles, n.m.) sa se sustraga urmaririi penale, prin invocarea unor PRIVILEGII, de care Dvs. (EURO-iobagii prosti din dotarea lu' alde Corina Creatza, n.m.) nici macar cu visul nu visati a va bucura. Cu respect, MIF

21 februarie 2019 22:43

Marius Ivanescu Futinkurescu Deci, practic, EURO-group-ul infractional

21 februarie 2019 22:39

Geo Hai c-am dat-o Dracului !!!...Pupila lui Dragnea, fetița tatei Mare Consilier PSD-ist constănțean îndoctrinat de Clanul Mazăre-Constantinescu, madama Adina Florea sa-l ancheteze pe Frans Timmermans, prim-vicepreşedinte al Comisiei Europene. ...să-l bage la bulău la Jilava, futu-l in cur pe mă-sa de SOROȘIȘT ....conducător al STATULUI PARALEL EUROPEAN....Cum și-a permis el să critice guvernarea PSD-istă ?!?...și să nu invite nici-unul la Conferința Socilistilor Europeni....Cel mai mare partid Social Democrat din Europa,PSD-ul marginalizat ?!?....Și să-l înfiereze cu mînie proletară pe Timmermans alde Gîdea, Mircea Badea. Civică și alți Lujiști.ro la Antena3...Să-i meargă fulgii, trădătorul dracului, Timmermans Ne-patriotu și #Rezistacu de el.....

21 februarie 2019 19:24

Gicu A pus Dragne in fruntea institutiilor numai cretini, slugarnici si pupincuristi

21 februarie 2019 18:00

Ecce Kurrupt, șobolan dragnist Ah, cât îmi place s-o iau în anus! Dăncilii din guvern sunt așa anal-fabeți!

21 februarie 2019 17:43

Thierry Si agaricii Curţii de Justiţie a Uniunii Europene, ce 'zda mamii lor pazesc? Forta Dreptului sau Dreptul Fortei??? Ca toate maimutzele euro-atlantice vin si se cufiresc in capul nostru, iar tampitzeii nostri de la Presedintie si MJ, MP etc, ling bucile grase ale maimutzelor handicapate! Nimeni nu apara Romania!!!!Doar vanzatorii de Neam mai lacrimeaza intr-un articol patetic, finantat de ong-urile anti-Romanesti!

21 februarie 2019 17:00

Coteii lui DRACnea Bai tudorele ia vezi ca asta din PE, CE UE nu prea te-asculta! Vorbeste tu cu DRACnea sa-i spuna lu carmen dan sa-i de-a jandarmii si sa-l umfle, da-l pa mana lu Cruela, poatai adina, sa-l rontaie ea la koae! 'Reati ai drakului de panarame penale ce sunteti! kotei psd-ului.

21 februarie 2019 15:02