Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a anunțat marți că Guvernul a adoptat două ordonanțe de urgență, una dintre ele vizând desemnarea candidaților României pentru funcția de procuror european.

Cele mai importante declarații ale ministrului Justiției:

Prima OUG se referă la unele măsuri pentru aplicarea Regulamentului Consiliului pentru punerea în aplicare a unei forme de cooperare consolidată privind Parchetul European
Mi se pare firească instituirea Parchetului european pentru că fenomenul infracțional împotriva intereselor financiare ale UE este un fenomen real.
Regulamentul a fost publicat la finalul lui 2017 și trebuie ca parchetul să funcționeze în 3 ani. OUG adoptată astăzi nu se referă la procurorul șef european
În această privință există o altă procedură, care este în curs de derulare. România trebuie să desemneze trei candidați pentru funcția de procuror european, până la 31 martie

Integral pe Hotnews



Comentarii

Tapardel Lia Savonea alta unealta a lui tudorel toader Sefa Consiliului Superior al Magistraturii, Lia Savonea, critica declaratiile facute de mai multi politicieni romani si straini sau lideri de opinie in legatura cu punerea sub acuzare a Laurei Codruta Kovesi de catre Sectia pentru Investigarea Infractiunilor din Justitie. Ea e deja parte din sistemul Voicu de multa vreme. Este sotia avocatului Mihai Savonea, coleg de cabinet cu Catalin Voicu, capul unei autentice mafii din sistemul judiciar, aflat acum in inchisoare. Alina Ghica, judecatoarea care i-a dat castig de cauza lui Liviu Dragnea si a suspendat completurile de 5, este prietena Liei Savonea, care o tine vicepresedinta a CAB cu delegari de cate 6 luni. Prin reteaua Voicu din CSM se mai invarte Simona Marcu, sotia avocatului Gil Vasile, care a luat de la Tel Drum, intre 2011 si 2017, jumatate de milion de lei pentru servicii avocatiale (niciun conflict de interese, evident). De cand Marcu e presedinte CSM, Consiliul respinge acuzatiile ca Dragnea ar fi incalcat independenta justitiei, chiar si atunci cand i-a amenintat explicit pe procurorii DIICOT. In schimb, Marcu a cerut anchetarea procurorului general Augustin Lazar pentru pozitiile publice privind OUG 13. Mai sunt inca oameni normali in CSM, dar nu stiu cat or sa reziste, de genul Bogdan Mateescu. Bogdan Mateescu a fost trimis la judecata Inspectiei judiciare pentru o postare pe Facebook, la cererea judecatorului CCR Petre Lazaroiu, pentru ca atragea atentia, juridic argumentat, ca mandatul acestuia a devenit neconstitutional. Cam aici am ajuns.

21 februarie 2019 16:09

Servii psd-ului Ordonanta croita de tudorel Toader exact pe masura lui DRACnea si hotilor de teapa lui prevede, printre altele, modificări grave, care lasă numirea procurorilor şefi la mâna acelei părţi de la vârful justiţiei aliată a grupărilor penale din PSD şi ALDE. Practic, o procuroare ca Adina Florea, autodeclarat neindependentă, nu va mai putea fi oprită să ocupe şefia DNA nici măcar de un simplu aviz al CSM. Avizul numirii unora ca ea va fi dat acum, potrivit ordonanţei, de secţia de judecători a CSM condusă acum de Lia Savonea, cea care a fost mereu aliata clanurilor penale PSD si ALDE.

21 februarie 2019 16:05

Ion Tara de cacat! Furi milioane si daca te prinde si iti ia ceva inapoi si te condamna putin strigi in gura mare ca esti victima! In timp ce oamenii cinstiti muncesc o viata pentru un apartament! Halal tara, mai rau ca in Africa! Mai votati PSD, tatucul hotilor, penali macar sa stim ca ne-a luat Dracul pe toti!

21 februarie 2019 16:04

internaucu` Domn` Ministru, da-le dom`le-n cap cu cartea de ...drept, inconstientilor, profitorilor ori analfabetilor astia functionali, doritori de o "republica" a procurorilor ! Idiotilor care n-au habar ce inseamna "asta" in viata de zi cu zi ! Aveti un ..."exemplu" cu procuroru` ala care fiind amendat pt depasirea vitezei, le-a facut dosar penal politistilor de la circulatie , pt faptul ca politistii l-au facut sa...." intarzie de la ....lucru" ! Si...inca nu l-a pedepsit nimeni !!!

20 februarie 2019 16:42

a lu` pigus Sace case....da-i bataie ! Suge-o bre ! Cu....nadejde si....alupigus !

20 februarie 2019 16:09

Sultanatul lui DRACnea Urcarea puterii politice cu bocancii asupra justitiei ne face noua rau, in primul rand. Cu o justitie garantata Dragnea, Tariceanu si Voiculescu (vorbim de niste mafioti, capi de GIO, cu mainile bagate pana la cot in banul public, da?) ajungem rapid la un pseudo-democratie. Si in Turcia, si in Rusia, si in Mexic cica au justitie, au alegeri, au chiar si parlament. E doar o fatada, in fapt vorbim de niste regimuri sinistre in care orice opozitie reala e redusa treptat la tacere. Pe noi, orice indepartare de UE o sa ne usture: avem acolo 4 milioane de oameni cu drept de munca si resedinta (nu mai punem la socoteala milioanele care merg acolo pentru afaceri, studii sau turism), 70% din exporturile noastre merg spre UE, 80% din investitorii straini vin de acolo. Fara UE, am fi ceva a la Republica Moldova sau Belarus: coruptie pana peste limita, saracie, subdezvoltare, lipsa de perspective economice. Dar poate pentru Dragnea si compania ar fi mai bine fara UE. De fapt sigur ar fi mai bine: ar putea sa isi consume in liniste prada, fara sa fie deranjat de opozitie, presa sau justitie.

19 februarie 2019 20:54

Mihai Sora la 101 ani lupta pendru apararea statului de drept. Urmati-l romani! „Oameni buni, dacă nici astăzi, după Ordonanţa de Urgenţă prin care tudorel Toader subjuga Justitia puterii actuale plina de penali si hoti, nu vedeţi – adică NU VEDEŢI! – spre ce ne îndreptăm, dacă nici astăzi nu înţelegeţi – NU ÎNŢELEGEŢI! – ce înseamnă şi încotro ne duce subordonarea magistraţilor de către politicieni, înseamnă că suntem pierduţi, ca naţie, pentru alte câteva decenii. Noapte bună, România!”, a scris Mihai Şora pe Facebook.

19 februarie 2019 20:51

Procurorii Secţiei pentru investigarea infracţiunilor din justiţie (SIIJ) ar fi încercat de trei ori să preia dosarul "Tel Drum" în care liderul PSD, Liviu Dragnea, este urmărit penal, în primele două cereri fără să fie invocat nici un temei legal, iar în ultima solicitare pe motiv că în cauză ar fi cercetaţi şi magistraţi. DNA arată că "la datele de 21 decembrie 2018, 17 ianuarie, 31 ianuarie, Secţia pentru investigarea infracţiunilor din justiţie a formulat, consecutiv, trei cereri prin care solicita transmiterea dosarului anterior menţionat".

19 februarie 2019 18:34

PSD: cum sa dam bani familiilor? avem 170.000 de pensii speciale Șase case, sa nu uiți să treci pe la casierie. Luna asta te platim cu iaurt barbatesc. Your favourite...

19 februarie 2019 18:03

Șace case cumpărate când costau 10.000 de euro bucata Ah, cât îmi place s-o sug!!! Sperma sovietica e cea mai dulce!

19 februarie 2019 17:52

Gicu @ Sase Case@....oare crezi ca tu ai creier? Daca ai avea, ai putea vedea adevarul, dar din pacare, esti un pupincurist PSD. Plus de asta, ca sa vezi cat de fraier esti, postacii/comentatorii la care te referi , sunt mai jos si nu mai sus, asa cum spui tu...Postezi sub numele de "sase case".... de ce nu scrii "Palatul din Alexandria?!

19 februarie 2019 17:46

Gicu Tudorel Toader, aparatorul infractorilor! Ministrul de cacat, pupincurist PSD-ALDE.

19 februarie 2019 17:41

Șase case Ce avem mai sus? Avem patru postacii cu statul paralel în suflet!! Or avea acești postaci creier??

19 februarie 2019 17:35

Miss Justice mazilita de toader sluga lu DRACnea Mandatul de procuror sef al DNA al doamnei Kovesi nu trebuia sa se incheie sub influenta fatala a politicienilor condusi de Dragnea&comp. care nu urmaresc decat sa scape de dosare si condamnari. Fosta sefa a DNA mazilita de penalii care conduc acum Romania si guvernul Romaniei, sprijiniti de slugile psd: CCR si MJ tudorel toader. Ea ar fi cea mai potrivita alegere pentru tara si pentru romani. Nu dracne, Nu tariceanu. Astia-s cei mai mari HOTI.

19 februarie 2019 16:48

HOTII fac LEGEA acum in RO Cum se face ca timp de 5 ani nu a contestat nimeni componenta completurilor ... Desigur, a venit randul infractorului-sef DRACnea sa ajunga la ICCJ si atunci jegurile politruce din CCR au executat porunca mafiotilor transmisa de menestrelul justitiei tudorel toader, SLUGA. Nu mai bine ne explica psd-eii si membrii coalitiei ai lui ALDE tariceanu, cum se face ca dintre cei 9 membri ai CCR doar unul singur este judecator, restul fiind doar niste fosti politicieni, avocati sau simpli consilieri juridici ?

19 februarie 2019 16:45

Pentru Tu-Dorel slugarel psd Despre raspunderea magistratilor toaca penalii toata ziua si ea chiar exista. Dar raspunderea judecatorilor CCR? Despre ea de ce nu ar trebui sa vorbim in conditiile in care ea nu exista deloc, iar deciziile CCR nu au cale de atac. Vreti sa fiti instanta, atunci raspundeti in rand cu judecatorii adevarati!

19 februarie 2019 16:43

tudorel el este arhitectul demoolarii justitiei si statului de drept In loc slujeasca tara, sa respecte recomandarile Comisiei Europene privind reformarea Justitiei, tudorel toader face tocmai pe dos, doar pentru a servi intereselor coalitiei PSD-ALDE. Tu-Dorel a tradat justitia si s-a inrolat definitiv in armata PSD&ALDE de distrugere a justitiei si a tarii. El e principalul arhitect al demolarii fragilei justitii in Romania. Acum semnalul este: Liber la furat pentru PSD si Alde. Fara slugile de la CCR Tudorica nu ar fi contat si ca orice papitoi tot pe limba lui va disparea , acest universitar ,avocat , notar si venetian , all in one , adica un nimic din fiecare.

19 februarie 2019 16:41