Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Dragă țară care ai obosit,

Îți scrie un om rușinat că e la fel de istovit ca tine, când abia a împlinit 30 de ani. Stau cu laptopul îngrămădit într-un scaun low-cost, locul în care atât de mulți români își digeră dezamăgirile și-și iau rămas-bun de la tine. La fel ca pe ei, neputința ta de acum m-a lăsat fără puteri. Pentru că, vezi tu, puterea mea e să cred în tine. Trebuie să știu că poți să te faci bine, să te urnești din capcana unui trecut care a înghițit viitorul atâtor generații. Cu fiecare moment în care ei îți mai fură un pic din demnitate, cu fiecare doctor fals pe care-l descoperim în spitale tale care ne omoară sau ne umilesc, cu fiecare profesor care-ți produce încă o generație apatică, forța noastră colectivă se stinge laolaltă cu a ta.

Ne știm din 1989 - ce moment să dăm una de alta! Totuși, simt că abia de câțiva ani am început să te cunosc, să înțeleg ce ne leagă și ce ne desparte. Au fost ani în care am luptat cu aceeași armă pe care o folosesc acum ca să-mi iau un fel de rămas-bun de la tine. Cuvântul informat, atât am avut de dat. L-am ascuțit cum m-am priceput, mi-am căutat înțelepciunea prin țări mai puțin obosite, crezând că asta o să ne ajute și pe mine, și pe tine. M-am întors de fiecare dată de parcă am descoperit o apă vie care, printr-o alchimie națională la care trudeam nevăzut cu toții, ar fi trebuit să rezolve, picătură cu picătură, totul: corupția și nepăsarea, minciuna și fantasmele trecutului nedepășit.

Integral pe Republica



Comentarii

Ramses cel mare cu 100 de copii inventatorul procentelelor (linie intre doua )cercuri Domnule DRACnea numele dumitale este sinonim cu al copilului Le Nin si obsrv cum Tariceanu impinge puternic din spate fara turul Sa n-am turului pe masa de nasteri a dragostei dintai.Statul paralel este in staul.

20 februarie 2019 7:50

Alina Matiș (continuare fără perdea) Dragă "tară" (drag EURO-bantustan, n.m.) ti-au obosit bucile... Eu speram că o să sugi EURO-poolla non-stop, dar tu ai abdicat de la POPO-vocatia ta HOMO-"europeana" si nu vrei să-i lasi pe bulangendăristii elghebete-ORL să se "căsătorească" si să-si tragă copii (printre EURO-Fesele de Bookci, n,m.). Mi-e silă de tine, draga tara - mă duc cu lăucostu' unde oi vedea cu ochii, doar să nu te mai văd ca m-apuca voma. Vreau să mă fuck corporatizdă si sper ca din EURO-poollă sa mi se scurga pe esofag valuri-valuri de "fonduri", când va fi sa vină vremea ejaculatului. Asta e, draga mea tara - ne vedem dupa dezintoxicare, ca acu' ma duc sa mai trag o "microdoză" pe EURO-rât ...

19 februarie 2019 22:40

DRACnea Bai PSD-eii nenorociti! DRACnea, docila veorica,taiati odata PENSIILE alea SPECIALE care mananca tot BUGETUL! OMOARA TARA, NE INGROPATI DE VII .. Adica n-ati gasit voi bani pentru aloocatiile copiilor din bugetul de stat, bani luati romanilor din sute de impozite si taxe locale, bani adunati de la toti amarastenii din care va hraniti voi clientela politica ca porcii! Spuneti ca pentru alocatiile copiilor nu aveti de unde si mariti deficitul bugetar! Adica pe datorie publica nemernicilor! Si-o spuneti asa in obrazul romanilor: De la budget noi platim grosteii PSD & ALDE cu pensii speciale iar pentru alocatiile copiilor crestem datoria publica! C’asa vrem noi si..pentru ca putem! D’aia ne-au ales romanii sa facem noi ce vrem! Mai votati PSD, macar sa stim ka ne-a luat drakul pe toti!

19 februarie 2019 17:39

Jeguri psd-iste care fura de la gura copiilor amarati Aceste jeguri ordinare care ne conduc tara, PSD & ALDE, nu vor sa dea 150 de lei/luna pentru un copil, desi alocatia de 84 lei/luna nu s-a modificat din 2015, an fata de care inflatia a erodat puterea leului. Pe de alta parte se stie ca numarul copiilor scade, ei nu stimuleaza de loc natalitatea. Ungaria lui Orban nu le cere impozite la cei cu 3-4 sau mai multi copii. Nemernicii astia, PSD & ALDE neglijează persoanele cu dizabilități și copiii orfani. Sper ca macar pedeapsa divina sa va atinga daca romanii nu-s in stare sa va arunce la groapa de gunoi a istoriei.

19 februarie 2019 17:38

Tapardel Se-ncoloneaza HOTII si penalii care-au nenorocit tara si milioane de romani, asa cum le-a creat sluga PSD-ului si-a lui DRACnea, tudorel toader, poteca penalilor sa conteste completurile de 3, 4, sau cinci judecatori de parca HOTIILE si FURACIUNILE lor nu sunt tot alea! Stie toata Alexandria ca alea doua femei au lucrat tot timpul pentru CJ Alexandria si pentru Dracnea, si ce vrea tudorel sa faca! sa tot schimbe completurile pana il scoate curat pe bestia asta de om, DRACnea, care a furat de la gura copiilor! Toti astia care fac poteca acum si reclama si ei completurile ilegale nu-i stie lumea ca sunt HOTI dovediti si-au furat de vedem cu totii in ce palate si huzur traiesc!? Chiar sutem toti luati de prosti!? La puscarie cu toti borfasii astia, banii furati inapoi tarii si oamenilor pe care i-ati furat HOTILOR! Ka asa ati vrut si ca puteti voi sa faceti tot ce vreti si sa nu patiti nimic...PANARAME PENALE CE SUNTETI!

19 februarie 2019 17:37

@19 februarie 2019 10:52 Ma-ta n-avea cratima si te-a scapat in cacat. I-am pus eu, cacatule!

19 februarie 2019 16:46

Ecce bove 19 februarie 2019 10:52 Sunt un copil scapat in cacat. Ma-ma s-a cacat pe ea cand s-a scremut sa ma faca printr-o gaura neagra si imputita, stearsa cu coceni si nu cu hartie sau spalata cu apa si sapun. M-am nascut in cacat si in asta traiesc din 1989 ( sa zicem), desi eu sunt un porc mai batran. Am ramas utlima speranta a cacata a comunismului. Mi-a ramas mintea imbibata in cacat si din aceste motive tot ce-i normal in lumea asta pute a cacat. Evident este mirosul meu natural. Stau pe internet toata ziua si imprastiu cacat printre cititorii normali. Imi iau ce nume vreau desi cel mai mult imi place Kochita pentru ca-mi aduce amite de Pizdulicea lu' mama-mea. Imi place si Wrust, cacatul ala de Carnat imputot ce ma stropea intre ochi inainte de-a fi cacata in privata din fundul gradinii. Privata ii ziceau unii ca la noi erau doar doi pari. Asa m-am nascut eu odata cu un cacat si intr-o cramada de cacat. Cacat voi ramane toata viata. Acum veti intelege si ce-am scris sub numele de Ecce Alinuta. Tot eu sunt, cel mai cacat individ.

19 februarie 2019 16:42

Un copil, un om destept din tara asta nu are loc nicaieri de loazele celor care conduc acum Ro Astia de la PSD au innebunit cu totul! Ati mai fost voi la tara ma bazaconii penale! Un le faceti ma voi canalizare cand patruzeci la suta se sterg cu cocianul de porumb la kur. Asa i-ati tinut, captivi si saraci ca sa puteti voi sa-i manipulati, sa-i umiliti c-o punga de malai, 1l de ulei, un pui, un mic si-o bere ca sa va voteze pe voi CALAII lor! Voi care v-ati bagat loazele voaste in slujbe numai la ministere, ASF, Curte de conturi..etc acolo unde loazele voastre castiga cate 7-10.000 de euro pe luna ca nici aia din UE nu castiga nici pe jumatate cat agaricii vostrii agramati si ingalati! Copii romanilor de rand, copii destepti, capabili, educati, nu au loc de loazele vostre pe nicari, trebuie sa plece in pribegie in lumea larga din cauza voastra. Si voi, spuneti ca-i reprezentati pe cei mai amarati oamenii din tara asta, nenorocitilor! O sa va bata Dumnezeu pentru batjocura si jaful pe care l-ati facut in tara asta, Dumnezeu nu doarme si... o sa explodeze si mamaliga, o sa vedeti! Ceausescu nici el nu a crezut si...

19 februarie 2019 16:16

Ecce Alinuța Ne știm din 89, atunci când ai luat-o la gaura kurcubeului. Sunt un copil miracol al cacatifelației. Prietenii îmi zic "Fetița care l-a luat pe Caca în brațe". Eu de fapt nici nu știu cine ecce tăticul meu și până în ziua de azi nu am aflat cum a fost posibil să rămâi gravidă de fapt. Sunt oare un căcat obosit în drum sau chiar sunt om? Întrebucerea asta nu mă lasă în pace și cu toate că îmi imaginez că aș putea să am o familie cu copii, educacația ecce dragostea mea, îmi place pe drumuri și să o iau pas cu pas pretutindeni pe calea cea strâmtă iar apoi să scriu ce mult mi-a plăcut. Sper că cititorii mei pot înțelege că care ecce treaba, eu încerc de câțiva ani dar nu înțeleg. Asta ecce.

19 februarie 2019 10:52