Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Curtea Europeană de Drepturilor Omului (CEDO) întreabă Guvernul român dacă Laura Kovesi a avut posibilitatea să conteste în instanțele naționale decizia de demitere a sa din funcția de procuror-șef al Direcției Naționale Anticorupție (DNA).

În urma acțiunii făcute de Laura Codruța Kovesi la CEDO față de demiterea sa de la DNA, Curtea de la Strasbourg a transmis părților - statului român și lui Kovesi - un set de 4 întrebări:

1. Este articolul 6, alin 1 al Convenției Europene a Drepturilor Omului aplicabil prezentului caz (vezi Baka vs. Ungaria)?

2. Dacă da, aplicanta a avut acces la o instanță de judecată pentru determinarea obligațiilor și drepturilor ei civile în legătură cu demiterea ei din poziția de procuror-șef al DNA, în conformitate cu articolul 6 al Convenției?

Integral pe Hotnews



Comentarii

Guvern PSD penal, vedeti si opinia romanilor de care ar trebui sa tineti cont..ca va mai voteaza p-u CHESTIONAR Credeți că e bine ca rezerva de aur a României să fie adusă în România? Da, este mai în siguranță la noi în țară: 5% Nu, o parte din rezervă trebuie depozitată în afara țării. Toate țările procedează astfel: 95%

1 martie 2019 14:30

Tudorel, sluga psd, uite pulsul romanilor pe justitie! CHESTIONAR Sunteti de acord cu modificarea Legilor Justiției prin Ordonanță de Urgență a Guvernului? Da: 8% Nu: 92%

21 februarie 2019 13:34

Poteca HOTILOR croita de SLUGA PSDracnea, tudorel toader Se-ncoloneaza HOTII si penalii care-au nenorocit tara si milioane de romani, asa cum le-a creat sluga PSD-ului si-a lui DRACnea, tudorel toader, poteca penalilor sa conteste completurile de 3, 4, sau cinci judecatori de parca HOTIILE si FURACIUNILE lor nu sunt tot alea! Stie toata Alexandria ca alea doua femei au lucrat tot timpul pentru CJ Alexandria si pentru Dracnea, si ce vrea tudorel sa faca! sa tot schimbe completurile pana il scoate curat pe bestia asta de om, DRACnea, care a furat de la gura copiilor! Toti astia care fac poteca acum si reclama si ei completurile ilegale nu-i stie lumea ca sunt HOTI dovediti si-au furat de vedem cu totii in ce palate si huzur traiesc!? Chiar sutem toti luati de prosti!? La puscarie cu toti borfasii astia, banii furati inapoi tarii si oamenilor pe care i-ati furat HOTILOR! Ka asa ati vrut si ca puteti voi sa faceti tot ce vreti si sa nu patiti nimic...PANARAME PENALE CE SUNTETI!

19 februarie 2019 15:11

Asediul penalilor pe justitie Asa a croit tudorel toader, sluga psd, toata arhitectura demolarii statului de drept. Mai trebuie sa aiba si CCR-ul de partea ei (si vezi cum arata astazi CCR sub Dormneanu, un fost parlamentar si sef PSD ani si ani de zile conduce azi CCR-ul) si asta e tot. In fapt, daca ai curaj sa faci asta, discutam doar de primul pas. E dovada ca guvernarea are o incredere oarba in puterile ei, asa ca va trece mai departe: se va asigura ca nu o sa mai fie vreodata vorba de astfel de artificii, adica va bloca procesul de cercetare penala din start: - va prelua controlul asupra carierei procurorilor (pe cale sa se intample). Remember, cazul Panait? Se vor gasi rapid oameni ca Piciorus, Botos sau Amariei. - va gasi parghii puternice sa elimine/blocheze incomozii: vezi ce face acum Inspectia Judiciara, care a luat la verificat TOTI procurorii care se ocupau de dosarul manifestatiei din 10 august; vezi ce se pregateste sa faca parchetul special care va ancheta numai magistrati si cu cine a fost el populat. - va prelua controlul asupra CSM (pe cale sa se intampla) - finalmente o sa gaseasca o cale sa ajunga si la judecatori, vezi ce i se pregateste sefei de la ICCJ, ajuns si ea pe lista de "incomozi" Pe scurt, o sa cam dispara o putere din stat, adica justitia. O sa ajungem un fel de Mexic al Europei. Sau un Belarus, daca preferati rusa mai mult decat spaniola.

19 februarie 2019 15:08

Paulus @HotPoollaFakeNews: Pe scurt, în plin scandal legat de posibile infractiuni savârsite de respectiva, CEDO dezgroapa (exact la fix!) un cal mort si-i da bice - si cam câta EURO-spaga se "absoarbe" de obicei la o faza ca asta (cf. standardelor "europene" de "club select" = de EURO-group infractional, n.m.)?

19 februarie 2019 6:35

Tapardel Se-ncoloneaza HOTII si penalii care-au nenorocit tara si milioane de romani, asa cum le-a creat sluga PSD-ului si-a lui DRACnea, tudorel toader, poteca penalilor sa conteste completurile de 3, 4, sau cinci judecatori de parca HOTIILE si FURACIUNILE lor nu sunt tot alea! Stie toata Alexandria ca alea doua femei au lucrat tot timpul pentru CJ Alexandria si pentru Dracnea, si ce vrea tudorel sa faca! sa tot schime pana il scoate curat pe bestia asta de om DRACnea, care a furat de la gura copiilor! Toti astia care fac poteca acum si reclama si ei completurile ilegale nu-i stie lumea ca sunt HOTI dovediti si-au furat de vedem cu totii in ce palate si huzur traiesc! Chiar suutem toti luati de prosti!? La puscariecu toti si banii furati inapoi tarii si oamenilor pe care i-ati furat HOTILOR! ka asa ati vrut si ca puteti voi sa faceti tot ce vreti si sa nu patiti nimic...PANARAME PENALE CE SUNTETI!

18 februarie 2019 20:45

v Este "interesant", cita sustinere are Chiovesoaica in interior dar si in exterior. CEDO, trebuie sa stie legislatie. Din cite stim "procesul" a fost intre Ghiolbanis si CSM. Este adevarat ca l-au obligat pe Ghiolbanis sa respecte decizia CSM, fara a se face vorbire de Chiovesoaica in acel "proces". Chiovesoaica ar trebui sa cunoasca si ea legislatia si sa se adreseze altfel. Dupa cum sint puse intrebarile cam pute si cu CEDO. Asa creste Euroscepticismul si la noi in tara,.

18 februarie 2019 17:03

analistu` perfect "Problema" e ca ......Codrutza nu s-a judecat cu Statu` Roman , pt ca .... CCR NU JUDECA PERSOANE CI.....CONFLICTE INTRE INSTITUTII ! Daca avea ce "contesta" putea sa conteste la CSM , ori la ICCJ Decretul de demitere emis de ...sas !

18 februarie 2019 16:09

Nicolae Popa, prezentat de Antena 3 ca victimă, trebuie să vină la toate televizoarele patriei să ne explice cum el, care a jefuit peste 300 000 de români, a fost adus în ţară ilegal şi abuziv. Propagandiştii televizaţi specializaţi în dezinformare Abraham, Chireac, Gâdea, Badea, Buşcu şi mulţi alţii au nevoie să-şi întărească echipa cu un om calificat cunoscător al „drepturilor omului” care a devalizat FNI furând banii a peste 300 000 de români. Nicolae Popa trebuie integrat rapid în echipele de dezinformare care bântuie zilnic televiziunile pentru că este calificat să explice cum a putut abuzivul Stat Român să-i încalce „drepturile” de condamnat, stricându-i şederea tihnită de sub soarele Indoneziei, în frumoasa staţiune turistică Bali. Hai Gâdea, hai Buşcu, hai Chireac, hai Abraham, hai Badea, hai.......strigaţi, chemaţi oameni în stradă, condamnaţi cu mânie şi cu pumnul ridicat Regimul Băsescu, rupeţi-vă „în direct” hainele de pe voi, puneţi filmuleţe cu borfaşii de rang înalt care au primit sacoşe cu bani de la FNI şi nu uitaţi să vă puneţi pe ecran sloganul „DREPTATE PENTRU NICOLAE POPA !” T. Basescu.

18 februarie 2019 15:48

PSDracnea fura din nou de la gura copiilor Aceste jeguri ordinare care ne conduc tara, PSD & ALDE, nu vor sa dea 150 de lei/luna pentru un copil, desi alocatia de 84 lei/luna nu s-a modificat din 2015, an fata de care inflatia a erodat puterea leului. Pe de alta parte se stie ca numarul copiilor scade, ei nu stimuleaza de loc natalitatea. Ungaria lui Orban nu le cere impozite la cei cu 3-4 sau mai multi copii. Nemernicii astia, PSD & ALDE neglijează persoanele cu dizabilități și copiii orfani. Sper ca macar pedeapsa divina sa va atinga daca romanii nu-s in stare sa va arunce la groapa de gunoi a istoriei.

18 februarie 2019 15:45

Tapardel Bai PSD-eii nenorociti! Taiati odata PENSIILE alea SPECIALE care mananca tot BUGETUL! OMOARA TARA, NE INGROPATI DE VII .. Adica n-ati gasit voi bani pentru aloocatiile copiilor din bugetul de stat, bani luati romanilor din sute de impozite si taxe locale, bani adunati de la toti amarastenii din care va hraniti voi clientela politica ca porcii! Spuneti ca pentru alocatiile copiilor nu aveti de unde si mariti deficitul bugetar! Adica pe datorie publica nemernicilor! Si-o spuneti asa in obrazul romanilor: De la budget noi platim grosteii PSD & ALDE cu pensii speciale iar pentru alocatiile copiilor crestem datoria publica! C’asa vrem noi si..pentru ca putem! D’aia ne-au ales romanii sa facem noi ce vrem! Mai votati PSD, macar sa stim ka ne-a luat drakul pe toti!

18 februarie 2019 15:18

Karikaturi politice DRACnea cu a lui docila PM veorica Imaginea negativa a Romanie este data de haita de penali cocotata in Parlamentul Romaniei, haita condusa de catre un condamnat definitiv, al carui unic scop in fruntea acestei tari este de a-si scapa curul de parnaie ... imaginea negativa a Romaniei este data de cea mai tembela fiinta care a putut fi vreodata aleasa in functia de prim-ministru, precum si de siluirea zilnica a justitiei de catre niste infractori dovediti ... de doi ani de zile asta este preocuparea zilnica a celor care ne conduc: modificarea legilor justitiei, amnistii, gratieri, dati jos sefii DNA si Parchetului General, pedepse mai blande pentru infractori, pedespse executate la domiciliu (fiecare in jacuzzi-ul personal) si lista poate continua ... nimic pentru oameni, doar abureli, dublari de salarii care te lasa cu mai putini bani in buzunar decat inainte de marire, inflatie si robor in crestere accelerata, preturi care cresc zilnic ...

18 februarie 2019 15:14

Codrut Putea, dar s-a stiut cu Coldea si ambasadele pe caciula....... Bate la ochi! A schingiuit oamenii de afaceri si politici din Romania, care mai faceau cate ceva pentru Tara... Si la urma, tribunalele au infirmat toate prostiile scornite de DNA, dar dupa ce LCK& CO au distrus cariere, destine, vieti etc... Sa dormiti linistiti...

18 februarie 2019 15:00

Kuminecăturile Gemene Eurovizionarii pune întrebucerea de parcă nu știe că mascota neprihăniților de căcat din sfinkterul statului a strâns din buci cu toată puterea ca să o țină pe Preacinstita Procuristă la căldurică dar că până la urmă căcănarul a făcut renumita treabă bună în izmene...

18 februarie 2019 14:55

Ecce Kurrupt Cine a oprit-o sau o oprește să facă plângere penală pentru abuz în serviciu împotriva lui Klauss Arianus care a revocat-o ca un dicktator fără nici un motiv doar pentru că așa a vrut mușchii lui de la sfinkter?

18 februarie 2019 14:17