CSM Volei Alba Blaj s-a calificat în semifinalele Cupei CEV la volei feminin după ce a învins echipa Galatasaray Istanbul cu scorul de 3-0 (25-20, 25-23, 25-16) şi 15-5 în ''setul de aur'', marţi seara, la Sibiu, în returul sferturilor de finală ale competiţiei.

Vicecampioana Europei a reuşit o calificare remarcabilă, în 79 de minute, după ce pierduse clar meciul tur, cu 0-3.

Ioana Maria Baciu a fost cea mai bună jucătoare de la echipa antrenată de Darko Zakoc, cu 18 puncte, Ana Lazarevic a contribuit cu 13, iar Sonja Newcombe cu 11. De la Galatasaray s-au remarcat Hande Baladin, 18 puncte, şi Meryem Boz, 14 puncte.