Ziua a patra a turneului de Grand Slam de la Australian Open se anunţă extrem de intensă pentru tenisul românesc. Simona Halep şi Marius Copil joacă pentru calificarea în turul 3 la simplu. ACUM: Simona Halep - Sofia Kenin 6-3, 6-7 (5) ACUM: Marius Copil - David Goffin 7-5, 5-7, 2-6, 2-1

Sofia Kenin a declanşat un atac furibund în ultimele minute ale jocului, iar Simona Halep, destul de pasivă, a cedat în cele din urmă. Sportiva din Statele Unite s-a impus în tiebreak cu 7-5, astfel că avem set decisiv. Asta după ce românca a avut meciul în mână, 3-0 în setul secund şi 40-40 pe serviciul adversarei.