Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Sunt bani pentru toate cheltuielile, a declarat sâmbătă, la Antena 3, ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici.

„Toate cheltuielile prevăzute pentru întregul an, de la salarii până la pensii și bani pentru investiții, sunt asigurate”, a precizat el.

„Creșterea de salarii va fi acordată, nu e niciun fel de problemă de finanțare(...). Până la aprobarea noului buget pe 2019 funcționăm cu a 12-a parte a bugetului aferent anului 2018. Fracția din 2018 poate fi cheltuită încă din prima parte a anului 2019”, a mai spus Eugen Teodorovici.

Eugen Teodorovici: România a avut un deficit bugetar de 2,8% în 2018

Ministrul Finanţelor Publice, Eugen Teodorovici, declara duminică la Antena 3 că proiectul de buget pe anul 2019 va fi prezentat public cel mai probabil săptămâna viitoare.

„O să-l expunem (proiectul de buget pe 2019 n.r.), poate chiar săptămâna viitoare o să îl prezentam public pentru a fi dezbătut, pentru fi discutat, pentru a lua avizele necesare. Avem avizul de la CSAT, dar mai avem dialogul social, Consiliul Economic şi Social (CES) şi Consiliul Fiscal, astfel încât, atunci când decide Parlamentul să intre în şedinţă, fie la sfârşitul lui ianuarie, fie la începutul lui februarie, când se decide în Parlament, noi să îl avem trecut deja de Guvern. Nu e niciun fel de blocaj”, a susţinut ministrul Finanţelor.

Întrebat în cât timp speră să obţină semnătura preşedintelui, după ce proiectul de buget va fi aprobat de Parlament, Teodorovici a precizat că refuză să creadă că preşedintele va retrimite în Parlament legea bugetului de stat, în pofida a ceea ce se întâmplă azi în România.


Comentarii

13 ianuarie 2019 4:55 Eu sunt Conchita Wrust si comentez aici cat vreau. Toata ziua stau cu Pizdulicea in gura (Conchita spaniola) si cu un Puloi mare in Kurrupt (Wrust=scarbovnic madular germana). Eu sunt pidosnic, adica un pic de homosexual cum ar zice unii care nu-s cu europoolele, sunt puntin dereglat sexual. Sunt multilateral dezvoltat, adica gura este si Kurrrupt, fac niste felatii de sta mata in coada. Tare i-as incerca pe Titus Parjolescu, Mircea Draghici si cate nume mai are el, ca si mine de altfel. Mariei Mihalache ii fac un cunnlingus de n-a vazut Parisul asa amor frantuzesc. Bolnav sexual tot eu sunt Kuminicaturile Gemene ( ieri n-aveam ce face intre 22.49 si 22.57) i-am tras un analingus lui Homobucci pe Masa tacerii unde il astept pe dictatorul Giolbanis. Cand ii termin ma dau si la Dracnea, Dancila, darcel mai mult il vreu pe finantistul Teodorovici. Are niste buze numai bune pentru Wrust. Cred ca si Intrebucci sta bie. Are si bani, ca n-o fac degeaba si-am ajuns Kurrupt

13 ianuarie 2019 16:50

Kuminecăturile Gemene La noi la Masa Tăcerii ecce cozonac căcălău. Înbuci pe săturate cât poți. Dicktatorul mult iubit altfel șede pe scăunelul din capul mesei și servește felie după felie. Ecce miracolul multiplicării pe principiul bine cunoscut al lui Cristian Homobuci, unu cu unu face 66 în spatele altarului. Repetenții astfel se duce strategic și vine cu coșuri pline de cozonac proaspăt de fiecare dată când nu mai ecce de-ale găurii. Guvernul Meu nu ar avea astfel de probleme, feliile ar fi practic fără număr...

13 ianuarie 2019 4:55

Mircea Draghici Va rog sa ma scuzati ca am disparut (brusc, n.m.) din peisaj, odata cu celelalte co-fetze palide ale propagandei sorosiste (Ion Ionescu, Vasile Vasilescu, Pizdirina Pizdescu, etc., n.m.), dar s-a schimbat regia de studiou si ne-au retras din circulatzie, ca prea bateam la ochi ... Cu respect, MD

12 ianuarie 2019 22:57

Mihalache Maria La EURO-putori felatzionizde "gen"-ambigen Corina Creatza nici nu vreau sa ma gandesc - aia de unde si-o lua pensia, pe ce criteriu si pe banii cui?!

12 ianuarie 2019 22:54

Titus Parjolescu MARE ATENTIE LA euro-PUSHLAMALELE "green" - în timp ce Franța dă în clocot, co-fondatorul Partidului Verzilor (bulan-"gen"- daristul Yves Cochet) declară că beneficiile pentru familiile europene native ar trebui eliminate pentru a le face să aibă mai puțini copii, astfel încât să se creeze „mai mult spațiu pentru migranții musulmani” - ce zic guvernantii nostri la faza asta - în fond e INSTIGARE la GENOCID "soft", nu?! Cu respect, TP

12 ianuarie 2019 22:49

victor=maria Bravo 19 si 11 minute!! MM=VICTOR si nu sant chiar asa de prost,mai gresesc si eu.Mai mult gresesc cei inrolati politic,uneori pierd ceva din ratiune.Va salut si ma opresc aici.

12 ianuarie 2019 19:47

Ecce Kurrupt Guvernul se imprumuta pentru a plati pensii speciale pentru un numar record de categorii socio-profesionale. Vor plati contribuabilii de acum si din anii urmatori. 81% din fiecare pensie speciala e platita de la bugetul Min Muncii. Dragnea fute-n cur contrbuabilii si-i fute bine. Pentru ca poate. Muie Romania, forta PSD!

12 ianuarie 2019 19:42

Buget_atul Cat scandal se facea cand opozitia "intarzia la vot" bugetul pe anul urmator sau cand presedintele "intarzia" promulgarea Legii bugetului: ca nu se pot da salarii, ca nu se pot da pensii ca nu se pot face investitii (hahaha!!!) in lipsa Bugetului. Iata ca acum se pot face toate fara nici macar sa existe un proiect de buget, desi asta trebuia facut pana in 15 noiembrie 2018. Mai sa fie!

12 ianuarie 2019 19:39

@victor Esti un prost. Un prost foarte mare. In primul rand Basescu si Boc au imprumutat pe timp de criza 20 miliarde de euro care n-au fost folositi. Au fost tinuti in Banca Nationala (tampon) pentru a nu se devaloriza leul prea tare. Si iata ca desi economia a intrat in recesiune ( a scazut cu 10 %), leul a scazut de la 4, 10 lei/euro in ianuarie 2009 ( Tariceanu zicea ca nu e criza) pana la 4,30 /euro in ianuarie 2012 cand criza s-a terminat. Adica daca stii putina matematica leul s-a devalorizat cu 5%. In 2012, dupa 3-4 luni de guvern Ungureanu, au venit numai guverne psd ( exceptie un an a lui Ciolos cand nu s-a intamplat mare lucru) S-a ajuns la 4,68 lei/euro. Adica o devalorizare de 9%. sSi n-a fost criza. Economia a crescut. Vezi diferenta? Dar sa vezi ce urmeaza. Apoi mai victoras, cred ca tu nu ai copii si nepoti. Datoriile trebuie platite de cineva. Aia vor fi copiii si nepotii nostri. Eu inteleg sa te imprumuti, cum poate ai facut si tu la viata ta, cand ai vrut sa te dezvolti- casa, masa, masina, eventual educatie etc, nu cand ai vrut sa-ti umfli burta. Cam asta e diferenta. De aici se vede ca ai fost bugetar toata viata si nu gandesti in perspectiva. Hai, salut ca nu te-ai prins

12 ianuarie 2019 19:30

@Mihalache Maria Lacomia n-are limite, iar atunci cand dai legi, le dai in dispretul celor multi ar trebui ca boborul sa se revolte. N-o face ca se multumeste cu faramituri, dar se supara cand i se spune ca-i neam de SLUGI. O pensie de 50 000 de lei e NERSINATA, dar mai ales cumulul de pensii ( da pensii ) si salaraii la unii ajunge la sume si mai mari. Vezi doua cazuri Tudorel Toader si Traian Basescu. Sunt insa foarte multe. Singurul care a avut CURAJUL sa zica STOP a fost BOC. El a limitat pensiile SPECIALE chiar si la ARMATA si n-a dat voie la CUMUL. Vrei sa fii activ, atunci renunti la ori la salariu ori la pensie. Vin unii cu POVESTI nastrusnice ca vezi doamne nu se poate umbla la pensii. Nu-i adevarat. CC a spus doar ca DREPTUL la PENSIE este inalienabil. Daca iesi la pensie la 45 de ani, asa se intampla. VARSTA de PENSIONARE ar trebui sa fie cel putin 60 de ani, CHIAR SI IN ARMATA. Speranta de viata se apropie de 75 de ani, deci cel putin 15 ani vor lua pensii. Tinana seama ca NESIMTITII au TRAIT BINE ei vor ajunge la 85-90 de ani.

12 ianuarie 2019 19:11

Kuminecaturile Gemene, alias Ecce Kurrupt, alias Paulus Gaoz Rupt O iau zilnic in gura, la fiecare masa si-ntre mese.

12 ianuarie 2019 18:51

Ecce Kurrupt Pentru plata pensiilor speciale, guvernul a dus datoria externa la 210 miliarde de euro. Asa, si? Futem in cur Romania pentru ca putem.

12 ianuarie 2019 12:03

victor ppp din presa.

12 ianuarie 2019 11:53

ppp @victor. Daca Basescu si Boc au facut datorii, nu este o scuza ca si urmasii acestora fac acelasi lucru. Si de unde stiti de 35%?

12 ianuarie 2019 11:48

victor Grigore de unde stii tu tote aceste minunatii?Dar cat a inprumutat Basescu si Boc ,mai stii? Cand au venit acestia la conducere (acum doi ani) deja eram inglodati in datorii, desi unii spun ca aceste sant situatiile normale in economia de piata.Daca avem datorii externe 35% din PIB cica este ff bine fata de altii care au 160%.Sa fim sanatosi si sa-i lasam s-a lucreze. Daca nu vom iesi bine nu-i mai votam.

12 ianuarie 2019 11:43

Apropo Parlamentul, ca reprezentant ( ???) al poporului, s-a gandit sa elaboreze o lege care sa limiteze imprumuturile astfel incat viitorul copiilor nostri sa nu fie afectat de incompetenta celor care se afla efemer la conducere?. Cei de la guvernare nu raspund in fata nimanui,singura sanctiune ( hai, ca-i buna !) fiind alegerile odata la patru ani !

12 ianuarie 2019 11:39

Grigore Pai sigur ca Guvernul PSD-ist are bani de salarii și pensii dacă împrumută in draci din piețele financiare acum și cu dobănzi mărite....Urmași și urmașii urmașilor noștrii vor plăti aceste împrumuturi și dobînzi...cîți or mai rămîne în țară și nu emigrează...Politica economică și financiară facut cu curul de PSD-iști....După noi, potopul !....