Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Într-un discurs în limba română, președintele Consiliului European, Donald Tusk, a făcut apel la români să apere valorile europene la fel cum Helmuth Duckadam a apărat patru penalty-uri la rând.

„Aș vrea să fac un apel la toți românii, să apere fundamentele civilizației noastre politice, libertatea, integritatea, respectarea adevărului în viața publică, statul de drept și Constituția, cum a apărat Helmuth Duckadam patru penalty-uri la rând. Atunci mi s-a părut imposibil, dar el a reușit”, a spus Tusk.

Integral pe Hotnews



Comentarii

v Nu stiu de ce reprezentantii UE se ocupa de aspectele politice ale statului nostru in loc sa se ocupe de politica UE. Discursul a fost "flatant" al d-lui Tusk, deoarece a fost rostit in limba Romana si apomenit de unele dintre valorile nationale. Mi s-ar parea normal ca ziaristii sa afel de unde stie acest Tusk limba Romana, destul de bine. Nu cred ca a invatat-o pt acesta intilnire.

12 ianuarie 2019 0:12

Grigore @Kuminecăturile Gemene...11 ianuarie 2019 19:14... Scuză-ma idiotule, cu tine nu pot avea comunicări și replici....Ești din altă lume și din altă eră....

11 ianuarie 2019 19:35

Kuminecăturile Gemene Constantele universale nu provine din variatele calcule ale repetenților de pretutindeni, ele ecce de o altă natură. Proaspătul eurovizionar mesianic de exemplu a făcut un apel, astfel în mod normal ar trebui să înceapă Neprihăneriada: o mobilizare a celor educacați care să apere frageda democrăcănare a întârziatului mintal de pe scăunelul din capul mesei. Planul perfect evident are susținere.

11 ianuarie 2019 19:14

Grigore @Kuminecăturile Gemene... Uite vezi...Eu sunt mai prostănac...ca un fost lider PSD-ist....Oare acest pocent de 8,333 nu este cel din falimentarul Referendum idiot și aiurea ce a costat poporul roman 40 milioane de Euro...aruncați pe fereastră....cănd cu ei s-ar fi cumparat 4 mii de incubatoare pentru noii născuți prematur ce mor pe capete in Romania...Acest procent de 8,333 dintr-un Referendum aiurea este al celor ce s-au opus și au votat NU...iar tu legi acest procent de rezultatul opoziției la PSD-ism...Este o abordare schizofrenică și falimentară trasată de la Kiseleff...doar o minte bonlavă ca a lui Codrin Ștefănescu o poate susține...

11 ianuarie 2019 13:18

Kuminecăturile Gemene Grigore, eu sunt de fapt gelos pe europenii nucleului dur și vreau să zic că Cristian Homobuci al nostru ecce mult mai talentat și merită clar să câștige Eurovizionul. Majoritatea covârșitoare de 8,333 procente a românilor altfel nu poate să facă niciun compromis, trebuie cu orice preț să continue pas cu pas până la capătul kurcubeului deoarece nu ecce cale de întoarcere odată ce ai luat-o pe calea cea strâmtă. România ecce adevărata cacampioană Europeană.

11 ianuarie 2019 12:45

Grigore @Ecce Kurrupt...Vreau să înțelg, te rog, de la tine ce are de aface in toate comentariile tale acest/această muzician/muziciană Konchita Wurst...Te rog, lămurește-mă și pe mine ?....Nu înțeleg de loc de ce ești așa atașat/ă de el/ea ???...Ce vrei să spui ???...

11 ianuarie 2019 12:32

Victor Și uite cum Liderul Partidului de Superromani superpatrioți PSD-ist, Liviu Dragnea își ia juna iubită blondină să i-o tragă în Maldive la pescuit oceanic de pește spadă....Noaptea este Romeo cu Julieta....Ziua este Bătrînul si marea....Un pulemec cu aere de mare strateg ce înloc să asculte cuvîntarea magnifică a lui Donald Tusk fuge ca un laș tocmai cînd era nevoie de el....Și limbriciul ăsta laș vrea să conduca Romania ca președinte și să faca o curvuliță primă doamnă...

11 ianuarie 2019 12:25

MOS ION ROATA Frumos spus! Insa ar fi fost si mai frumos daca printre prioritatile expuse intre care s-a regasit apararea statului de drept, ati fi trecut si prioritatea zero a oricarei natiuni : respectarea cu sfintenie a drepturilor si libertatilor cetatenilor! Si cu siguranta si stoparea interferentei serviciilor in actul de justitie! Totul ar fi fost sublim! Dar asa ... este clar ca se incearaca precum in cutuma romaneasca : "trage turta pe spuza sa"!!!!

11 ianuarie 2019 11:13

CETATEAN Eeete! fleosc! maimutoiul asta de Tronk-Pleosk, evoca - si se crede subtil, pe fotbalistul acum pensionar cu artrita si sciatica, numai pt motivul ca omul este si el SAS, ca, stiti voi cine...ranchiunos, razbunator, violent, instigator la anarhie sociala.

11 ianuarie 2019 6:19

Ecce Kurrupt Da, vremuri bune nu ca când Mareșalul a luat golul fatal printre craci în 44... Păcat că acum ne jucăm șah deoarece am evoluat, pare imposibil într-adevăr dar România are șansa să dea lovitura din nou, sacrificiul la regină însă ecce necesar de aia cacampionul nostru stă poziționat strategic de mână cu Konchita Wurst și ecce pregătit să primească eroic șuturile în arianusul multilateral colorat...