Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Președintele Klaus Iohannis a anunțat, marți dimineața, că va merge la ședințele de Guvern. Iohannis i-a transmis luni o scrisoare prim-ministrului Viorica Dăncilă, prin care îi solicită agenda de lucru a fiecărei şedinţe a Guvernului.

Citește și: Reacția Guvernului la cererea lui Iohannis. Nu i se va trimite Președintelui ordinea de zi - surse

„Am solicitat agenda. Cred că trebuie să vedem lucrurile un pic în perspectivă. Ne pregătim pentru preşedinţie (a Consiliului UE - n.r.) şi, chiar dacă suntem pregătiţi, lucrurile nu vor fi absolut deloc simple. Pe de altă parte, am constatat din partea doamnei premier o dorinţă de colaborare, ca să zic aşa, în repetate rânduri m-a invitat să colaborăm. Iată că voi colabora. Voi merge la şedinţele de Guvern”, a spus Klaus Iohannis.

Iohannis a avertizat că o ordonanță de urgență pe amnistie și grațiere ar fi o eroare gravă pentru România. „Ar fi o eroare gravă. O astfel de ordonanţă de amnistie şi graţiere ar fi o eroare foarte gravă pentru România”.



Despre solicitarea lui Liviu Dragnea ca președintele să fie pus sub acuzare pentru înaltă trădare, Klaus Iohannis a spus că aceasta „Este un demers politicianist, care din capul locoului este sortit eșecului. Nu poate nimeni să facă o plpângere penală împotriva președintelui. Pentru înaltă trădare sunt proceduri parlamentare complicate, nu are nici un suport, este o fantezie a pesediștilor”.


Comentarii

Ion Ionescu @ Mircea Draghici....Ai dreptate domnule, de ce sa sufere doar populimea, noi prostii de acesta,masura a Gratzierii si Amnistiei ca tzara sa se confrunte cu un val de hotzi, talhari, violatori, pedofili, coruptzi eliberatzi din puscarie iar cei ce hotarasc sa stea cu politzia, jandarmul sau SPP-ul la usha...Sa se aduca la cunostintza adresele acestor idiotzi ce au aplaudat in Casa Poporului duminica la Gratziere si Amnistie....Ei trebuie sa sufere primii...

19 decembrie 2018 13:54

@Lute Mă Lute, ofițer nazist evident că n-a fost, dar nazist cu spume evident că este! A supt lapte nazist în pruncie, iar primul său vis a fost să recupereze pentru naziști moștenirea Grupului Etnic German. Ca președinte al României, făcut pe căi oculte, cum dracului să-i zici, după felul cum se comportă, decât nazist?! Și încă un nazist idiot, nu ca Hitler, care e prezentat, în mod tradițional, dar pe nedrept, ca un idiot congenital. Feroce și deviant de la noțiunea de umanitate a fost, fără îndoială, dar nu și idiot! Iohannis în schimb ...

19 decembrie 2018 12:39

Olteanul Citind comentariile unora, care arunca vorbe fara suport, cred ca noi romanii ne meritam soarta, sa fim condusi de penali, agramati si incompetenti.

19 decembrie 2018 8:21

Lute Ma V nici mie nu imi place zeflemeaua imputita a lui ,zeflemea dictata de Dobrovolski dar sa zici ca a fost ofiter nazist trebuie sa fii idiot ca Dragnea ,pai cati ani au trecut de la incheierea razboiului ,pai asta are 100 de ani !!??Esti simpatic !

19 decembrie 2018 7:18

Kuminecaturile Gemene Am gustat sperma ruseasca. E infinit mai nobila decat cea europeana.

18 decembrie 2018 21:32

v Ghiolbanis a fost ofter nazist in tinerete. Huooo!

18 decembrie 2018 19:45

v v, lingaul repetentului Dragnea, il face repetent pe profesorul Johannis, fost sef de Inspectorat Judetean. PSD-istii n-au sintul ridicolului. "A-ti" in loc de ati...

18 decembrie 2018 18:35

Oare nu-ți este rușine Domnule Iohanis a-ți inventat tot felul de ”motive” pentru a nu vă lasă soția, Carmen Johanis, să meargă la procuratură, până nu v-ați pus un ”procuror de casă”, și anume Ioan ȘANDR, este acel procuror care a închis dosarul ”SUFRAGERIA”. Să mai aveți curajul să vorbiți despre JUSTIȚIE, STATUL DE DREPT ..... . În aceste condiții FAMILIA PREZIDENȚIALĂ=JOHANIS este cea mai PENALĂ FAMILIE !!!!!!!

18 decembrie 2018 16:40

v Ghiolbanis, o sa fie "obositor" pt tine sa faci asemenea efort. O sa fii un "decor", dar partas la deciziile guvernului, daca nu ai drept de veto.

18 decembrie 2018 15:58

Ion Pentru "Poți merge, NAZISTULE". Pe tine sa te reprezinte penalul Dragnea sau regele tiganilor in guvernul incompetentilor !

18 decembrie 2018 13:45

Băi Iohanis tu o să mergi, tu o să stai, tu o să pui, doar ceea ce-ți vor spune ”stăpânii” tăi, mă refer la cei din SRI, DNA, PARCHETUL GENERAL. Băi Iohanis, să nu-ți treacă prin cap să vorbești așa ca prostul, cum ești obișnuit, căci în secunda doi Carmecita va fi săltată pe sus și dusă la DNA. Așa că ai grijă PROSTALĂULE, să nu-ți treacă prin cap să crezi că ești liber.

18 decembrie 2018 12:33

Mircea Draghici Dragi "#rezist" sau "#vavedem" si altzii....Facetzi un Webside special pe Net si scrietzi si afisatzi hartzi cu poze ale domiciilor acelor PSD-isti ce au aplaudat ieri in Casa Poporului cand s-a cerut de la Tribuna sa se dea Gratzierea si Amnistia....Ca valul de hotzi, talhari si borfasi sa-i fure pe ei si familiile lor....ca au de unde !!!....Afisatzi aceste adrese la iesirile din puscarii...sau datzi-le in mana direct xeroxate....Violatorii eliberatzi sa le violeze pe nora lui Dragnea, pe nora lui Dancila, pe nora lui Tudorel Toader, pe fica-sa lui Iordache....Sa vedem Domnule Manda: tzi-ar conveni ca ibovnica Olgutza sa fie violata unde-o prinde vreunul din cei eliberatzi din puscarie ???....De ce pe femeile tinere obisnuite din popor.?!?...cele lovite si jefuite in casa liftului...Sau pedofilii eliberatzi sa se duca la copiii celor de ieri ce au aplaudat pentru Gratziere si Amnistie....O sa le vina mai greu ca atzi vazut alde Badalau, Iordache si totzii altzii cu ce garduri babane si-au imprejmuit viloaiele....si mai au si pistol de 9mm Beretta la purtator....Dar dragi eliberatzi cu noua gratziere, merita sa actzionatzi la aceste adrese ca-s plini de bijuterii de aur, tablouri scumpe si valuta forte....

18 decembrie 2018 12:09

Poți merge, NAZISTULE, dar vei sta în acel loc dedicat REPETENȚILOR !!!!!

18 decembrie 2018 11:47