Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Președintele Klaus Iohannis a transmis duminică, cu ocazia zilei internaționale anticorupție, că fenomenul corupției este o boală care macină democrația și ține captivi milioane de oameni în sărăcie.

”Corupția macină democrația și ține captivi milioane de oameni în sărăcie. Corupția înseamnă lipsa autostrăzilor, spitale insalubre, școli fără condiții, administrație blocată .România nu va putea progresa la adevărata sa capacitate până ce nu vom reuși să învingem acest flagel. Susțin continuarea luptei anticorupție pentru o Românie sănătoasă și rămân alături tuturor magistraților care duc această bătălie, cu mult curaj, zi de zi. Cinstea și integritatea trebuie reinstaurate la toate nivelurile societății noastre. Stă în puterea noastră! Un NU hotărât corupției trebuie să devină dintr-un slogan, un mod de a fi!”, este mesajul președintelui Iohannis.

Integral pe Hotnews



Comentarii

Mircea Draghici @ 10 decembrie 2018 15:28 CEL MAI MARE HOTZ ramane LIVIU NICOLAE DRAGNEA....demonstrat cu acte juridice fiind Infractor Condamnat la 3,5 ani de puscarie in prima instantza dupa ce a mai fost condamnat inainte la 2 ani fara executare....De ce s-a demonstrat ca e hotz ?: Ca furat din veniturile copiiilor defavorizatzi din Teleorman punand doua salariate timp de 7 ani sa-i stearga la cur pe PSD-istii locali....Si tot ca are caracter de HOTZ fiind la putere si-a schimbat completul de 5 judecatori pentru apel la ICCJ cum a vrut " sula" lui...Acum fa-ma "bou" din nou daca nu e adevarat si spun vreo minciuna....

10 decembrie 2018 18:37

@Mircea Drăghici Mă boule, tu ești un fenomen! Ești un animal care știe să numere până la doi! Șase e, totuși, prea departe chiar și pentru un bou cu experiență... Să nu mai vorbim de zecile de case, apartamente, spații comerciale sau instituții publice mânărite de primarul Iohannis în favoarea unor rețele de pretinși „moștenitori” din Germania! Să nu vorbim, mai ales, despre moștenirea materială, în valoare de câteva miliarde de euro, în parte de proveniență evreiască, a fostului Grup Etnic German (și nazist!), transferată în mod fraudulos și ocult către FDGR. Plus alte afaceri frauduloase ale fostului primar al Sibiului în conivență cu interese străine!Tu, cretinule, îi faci un inventar gonflat lui Dragnea. Mă mir că nu și-a însușit și Masa Tăcerii sau Arcul de Triumf! Curios este însă că, în condițiile în care securiștii din justiție și din serviciile secrete îi scormonesc nu numai coșul de gunoi, ci și closetul, ca să-i găsească motive de inculpare, nu reușesc să dovedească mai nimic din ceea ce spui tu că ar fi furat! La Iohannis însă, cel puțin cu casele, s-a făcut dovada certă a hoției în justiție. Nu se vrea mai mult și nici nu se prea poate, fiind protejat în mod grosier de Germania. Așa că, postacule, primește, te rog, o flegmă gratis de la oamenii cinstiți din țara asta!

10 decembrie 2018 15:28

Mircea Draghici Hai sa facem un Inventar de furaciuni sa vedem cine-in CEL MAI MARE HOTZ ? Iohannis: 2(doua) case in Sibiu.....Dragnea: Gospodaria de Partid din Alexandria, Crescatoria de porci Salcia, Pichetul de Graniceri, Compania Teleormaneana de Drumuri si Poduri botezata apoi in Tel Drum (manageriata de gashca lui braziliana), Insula Belina si Terenuri de Vanatoare mistretzi prin intermediarul Tel Drum....E adavara Insula Belina a fost retrocedata statului....dar populimea are interzis de pescuit acolo....CINE-I CEL MAI MARE HOTZ? Rezultatul idubitabil este : LIVIU NICOLAE DRAGNEA

10 decembrie 2018 10:41

Pentru Iohanis si postacii plătiți de Iohanis, inclusiv postacul de la 9 decembrie 2018 22:58 Românii vor refuza ”oferta/cadourile” voastre, prin urmare veți rămâne cu ea (p..a) .... și o veți suge voi, slugile iohaniste, după ce se va sătura Carmen și Klaus

10 decembrie 2018 8:38

Johannes are dreptate! Asa este! Sugeti PULA toti psdeii!

9 decembrie 2018 22:58

Carmen Iohannis a fost chemată la audieri la Parchetul General, în dosarul privind casele din Sibiu - individa "a fost citată din nou de procurorii Parchetului General pentru data de 10 decembrie, în dosarul referitor la casele din Sibiu, după ce prima oară nu s-a prezentat, au delcarat reprezentanții Parchetului General", scrie Mediafax

9 decembrie 2018 22:36

FRATELE HANS Ce constatare logico-științifică! Nu mă așteptam la atât strălucitoare gândire la un ins care blochează totul… Dacă Midas transfora în auri ce atingea, președinte transformă în praf și pulbere toate ideile, oricât ar fi ele de curate, demne și logice. Așa cum blochează tot ce ajunge în prajma lui, cu o perseverență diabolică. Grav, foarte grav..

9 decembrie 2018 22:10

Bine, dar si EURO-DEMENTZIA, si ea "este o boală care macină democrația și ține captivi SUTE DE milioane de oameni în sărăcie" - ca sa nu mai vprbim de ECO-DEMENTZA cu "salvarea" planetelor "noastre" - care ne saraceste ZI DE ZI, nu?! De pilda, înainte de scumpirea ARTIFICAIALA a gazelor de anul asta, o butelie costa 54.- de lei, ajungând în doar 2 luni la ... 71,- de lei - iar daca nici asta nu e EURO-CORUPTIE 100% aducatoare de SARACIE, atunci nu stiu ce (pizda ma-ti de borfash ordinar, n.m.) ar putea fi, nu-i asa?! Cu respect, Paulus

9 decembrie 2018 21:20

Sandu Dv. domnule presedinte sunteti coruptul nr. 1 in Romania si eu cred ca sunteti cel mai mare ecscroc din UE. Despre nesimtire ce sa mai vorbim,ocupati fara egal locul I

9 decembrie 2018 21:07

Puscariasul Dragnea si-a trimis jegul de Draghici seful postacilor pe net sa il atace pe Iohannis ,,,sau este unul cu mai multe conturi false ca asa ia invatat infractorul Dragne asa sa para mai muti muisti postaci Psd-isti futu-va in gura de tigani teleormaneni.. maine va pica infractorul Dragnea de la sefia Cameri Deputatilor si o sa mergeti la Jilava sa il lingeti in cur,,,

9 decembrie 2018 20:59

BOU Da' mai du-te la drak' cu coruptia ma-tii, bai nesimtitule de sef al Tarii, cat de mult urasti tu, pe romani si Romania ! Potoleste-te, opreste-te, bai Johanis, NU este Romania corupta - cat sunt toate Statele capitaliste, ai facut de ras Tara si pe acest Popor care, tampit a fost, sa te voteze, candva.

9 decembrie 2018 19:19

alupigus Cata nerusinare poate sa aiba acest nemernic etnic german dusman al romanilor , din gresala presedinte , hot de case cu acte false dovedit de Instanta , ipocrit , mincinos , jigodie notorie , securistoid si tradator al romanilor ! Este cea mai scarboasa figura de om politic , un libidinos care a oprit dezvoltarea Romaniei vreme de patru ani , arde-l-ar focu de nenorocit !

9 decembrie 2018 19:17

Vasile Gheorghe Pai cand in Republica Teleormania a lui Dragnea se promoveaza in pozitzia de Consilier Economic al Prim-ministresei Dancila pe Darius Valcov, infractor condamnat in prima instanrza la 8 ani puscarie ca ridicase comisionul la contracte la Primaria Slatina la nesimtzitul nivel de 20% la ce sa ne asteptam in tzara asta....Saracia da pe dinafara si Coducerea PSD-ista nu stie cum sa se Gratzieze si Amnestizieze....si sa ramana cu averile din furaciuni neatinse....

9 decembrie 2018 16:40

v Ghiolbanis, de data asta ai dreptate, dar parca esti instalat la cirma tarii cam de multi anisori, ce ai facut sa nu mai avem coruptie? In alta ordine de idei cred ca ai o mare nesimtire sa vorbesti de acest "flagel" cind tu esti unul dintre cei care au folosit coruptia, abuzind de functiile avute. In afara de problema cu casele, ma intreb oare toti care au facut lucrari in Sibiu, nu ti-au dat nici o shpaga, pt contractele primite?

9 decembrie 2018 15:43

Ecce Kurrupt Și eu, Konchita Werner Wurst, am o boală dar de alt fel. Cu celelalte cuvinte, infekția ecce extrem de gravă și contagioasă dar Dr Kuru mi-a zis că eu de fapt sunt sănătos tun. Asta deoarece incompetentul nu are leac, îmi face zilnic masaj cu unguent și zice că franjurii multicolori care mi-a crescut din fisurile de la gaura arianusului ecce naturali și de bun augur fix ca ai lui. Îmi ecce din ce în ce mai greu să șed confortabil pe scăunelul meu de la masă cum obișnuiam să șed mut odinioară și de aia mă răstesc cu tupeu din poziția mea strategică cu speranța că cineva undeva are un supozitor miraculos care să mă vindece în sfârșit. Vă rog ajutați-mă, șuturile în kur nu-mi fac bine deloc! Azi de ziua Neprihănirii, gândiți-vă că și eu am fost cândva om!

9 decembrie 2018 14:33

LUPUL MORALIST ÎN BLANĂ DE OAIE Nu ți-e rușine, ghiolban ipocrit, să vorbești despre funie în casa spânzuratului?! Ție, escroc imobiliar veritabil, dar clasabil și în multe alte forme de corupție, ți se aplică perfect zicala aceea cu „hoțul strigă hoții”! Nu ți-e un pic de jenă să aburești boborul cu asemenea texte căznite, simpliste și mincinoase, pregătite pentru tine de niște consilieri la fel de ipocriți ca și dezgustătoarea ta persoană?! Tocmai tu să predici despre anticorupție?! Crezi că nu te-a mirosit nimeni ce-ți poate pielea?! Tocmai de aia unul ca mine este așa de furios pe tine, pentru că ai reușit să mă păcălești o dată și să te votez! A doua oară, poate după ce mor! Și sper să fie mulți ca mine dintre cei ce te-au votat data trecută...

9 decembrie 2018 14:21

Pute Lupta anticoruptie sa fie insa ,diferentiata in functie de interese ,functie si servilism !!

9 decembrie 2018 13:08