Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Marea recalculare a pensiilor a început la 1 octombrie, preconizându-se că va dura un an. Ministrul Muncii, Marius Budăi, a anunţat însă că majorările vor intra mai devreme în vigoare, iar pensionarii vor primi acasă deciziile cu noul cuantum. De aceste majorări vor beneficia şi cei care au ieşit la pensie în baza unor legi speciale, a mai spus ministrul.

"Vor primi în plus (pensionarii n.r) de când a intrat legea în vigoare, de la 1 octombrie. În lege spune că această recalculare se derulează pe o perioadă de 12 luni, dar, indiferent când se va termina de calculat ultimul dosar din ţară, acel pensionar va primi banii începând cu 1 octombrie 2018. Practic nu pierde niciun leu. Pentru a pune în aplicare o asemenea lege există nevoie de un soft, program informatic, pe care trebuie să-l achiziţionăm.

Integral pe Adevărul



Comentarii

Cristi Pai cum ati inceput sa recalculati de la 1 oct 2018, cand voi nu ati achizitionat nici softul necesar recalcularii. Minciuna la psd-isti este a doua natura. Partid de netrebnici si hoti.

5 decembrie 2018 10:03

victor Inteleg ca pensiile speciale cresc odata cu salariile categoriilor sociale care sant in functie si beneficiaza de o crestere salariala. Unde o sa se ajunga domnule ministru? Dumneavoastra santeti din judetul Botosani unde au trait oameni destepti.Speram ca si dv. sa fiti la fel si sa faceti ordine in aceasta bazaconie care se cheama PENSII SPECIALLE Faceti ca sa dispara aceasta grava discriminare si sa fim cu totii egali in fata legilor.Trebuie sa beneficiem toti de aceeasi metodologie de calcul.Faceti niste calcule pe care sa ni le comunicati si noua cati bani cheltuiti cu pensiile speciale si cat cu prostimea. Domnule mnistru este o mare rusine.

5 decembrie 2018 8:21

mircea oare dece nu spune ministrul cate dosare au fost procesate pana la 1-XII-2018,daca era sa fie calculate acele indemnizatii speciale se calcula in 2 ore.La cati functionari sunt in casele de pensii si minister care impacheteaza fum,pe data ce 1-X-2018 erau toate dosarele rezolvate.Niste putori .

4 decembrie 2018 21:50

mircea oare dece nu spune ministrul cate dosare au fost procesate pana la 1-XII-2018,daca era sa fie calculate acele indemnizatii speciale se calcula in 2 ore.La cati functionari sunt in casele de pensii si minister care impacheteaza fum,pe data ce 1-X-2018 erau toate dosarele rezolvate.Niste putori .

4 decembrie 2018 21:50

mircea oare dece nu spune ministrul cate dosare au fost procesate pana la 1-XII-2018,daca era sa fie calculate acele indemnizatii speciale se calcula in 2 ore.La cati functionari sunt in casele de pensii si minister care impacheteaza fum,pe data ce 1-X-2018 erau toate dosarele rezolvate.Niste putori .

4 decembrie 2018 21:50

mircea oare dece nu spune ministrul cate dosare au fost procesate pana la 1-XII-2018,daca era sa fie calculate acele indemnizatii speciale se calcula in 2 ore.La cati functionari sunt in casele de pensii si minister care impacheteaza fum,pe data ce 1-X-2018 erau toate dosarele rezolvate.Niste putori .

4 decembrie 2018 21:50

Dragnea nu construieste nimic, dar fute-n cur statul roman si-l fute bine cu respect, kuminecaturile gemene

4 decembrie 2018 20:21

Scormonis causa Despre ce MARE RECALCULARE VORBITI? Mai, voi nu intelegeti ca-i vorba de ceva modificari la cei care au lucrat in alte grupe de munca? Stiti cam cati or fi astia? Cel mult 100 000. Sunt mai multi cei care iau PENSII SPECIALE ( MApN, MAI, SERVICII,judecatori, procurori, parlamentari, aviatori, grefieri, curte constitutionala, etc unde pensia MEDIE este-tineti-va bine- intre 14 000 si 16 000 de lei pe luna, nu 1000 de lei) Noua LEGE a pensiilor PENTRU TONTI inca nu-i trecuta prin parlament si oricum se va aplica numai din 2022. Oare??!!! Deci, cu MORCOVUL INAINTE! Mare-i gradina lui Dumnezeu si multi prosti incap in ea. De SASE ani MINT intruna cu LEGEA PENSIILOr cu DUBLAREA PENSIILOR. Minciuni cu care-l tin in FRAU pe prostitul popor. Credeti ca daca ar avea BANI nu ar fi facut MARIRILE de acum un an? N-au si le lasa pentru cei care vor urma. Sa se ZICA ca si data trecuta: VEDTETI ei TAIE PENSIILE!!!! Nu o sa zica nici vorba ca nu sunt bani.

4 decembrie 2018 16:53

Aleoșka - toti s-au aciuat la PSD. Dragnea e de la PDL, Valcov tot de la PDL, Badalau, Severin, Pendiuc, Duvaz , Frunza Verde...si multi altii. Ceea ce inseamna ca penalii de la celelalte partide s-au strans sub aripa ocrotitoare a PSD+ALDE . Pai daca toti penalii s-au strans sub aripa PSD+ALDE, ce vina au romanii prostiti , manipulati, mintiti sau mituiti cu pomeni electorale, care-i voteaza cu ambele maini?. Ce vina are UDMR-ul care profita pentru a mai obtine cateva privilegii si oportunitati pentru autonomie etnica?

4 decembrie 2018 13:00

Aleoșka Este ceva de domeniul fantasticului, cum au reușit HULIGANII din PD=PDL să fure miliarde, să facă contrabanda cu armament, să se disipeze prin diverse partide, partidulețe, servicii de forță (DNA, SRI ...Parchetul General), ca în final să acuze pe alții, nu ca cei din PSD ori ALDE or fi îngeri, dar ceea ce au făcut ăștia din PD=PDL=PNL le-a pus capac. Băsescu cu ai lui au aplica principiul ”HOTII STRIGA HOTII”!

4 decembrie 2018 12:10

ilie gh. daca decizia e de la data de 8noiembrie 2018 se va mai recalcula

4 decembrie 2018 11:00

Ion Daa, afacere romaneasca, softul va costa mai mult decat suma pentru majorarea pensiilor !!

4 decembrie 2018 10:20