Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Era să trecem și peste aniversarea Centenarului și să ne scape un lucru esențial, aflat în văzul tuturor. Întîmplarea face că, un ziarist din generația mai tînără, Bogdan Tiberiu Iacob, a observat și a reprodus o imagine care ne-a trecut tuturor prin față. La Alba Iulia, într-o ceată de ofițeri care primea onorul, nu erau nici elitele politice ale României, nici ale intelighenției și nici ale bisericii. Klaus Iohannis era înconjurat (îngropat) de generali SRI. Bietul Ludovic Orban și Corina Crețu au jucat rolul figuranților politici. Primarul Hava trebuia să reprezinte orașul Unirii și doi-trei generali de armată să arate că România mai are oștire. În rest, nu sunt decît președintele României, îngropat de prezența directorilor și a generalilor SRI.

Nu cred că în toată istoria României și în toate momentele solemne traversate de țările democratice, președintele sau regele acestora să se fi lăsat înconjurat de atîta lume din serviciile secrete. Rușinea este enormă. Preşedintele României s-a înconjurat de cei care l-au ajutat să urce pe treptele Puterii. Lîngă dînsul, ascunși îndărătul ochelarilor de soare, cu iz de spion venit de la țară și promovați la stele multe de colonei sau de generali, se aflau eminențele cenușii ale SRI. Nu mai era Florian Coldea, tăticul președintelui, şi George Maior, reprezentantul prietenilor noştri. Doar Helvig, colegul de clasă al lui Rareș Bogdan, și noua generație de ofițeri avansați în grad cu ocazia aniversării Centenarului (cei care au luat locul Anacondei și celorlalți trecuţi în rezervă cu lefuri mari, ca să-și țină gura).

Integral pe Cotidianul



Comentarii

Ecce Kurrupt, gaozar dragnist, ventilator cu cacat platit de ambasada Federatiei Ruse la Bucuresti Pe mine ma fute-n cur doar Dragnea. Si oricine plateste 10 lei.

5 decembrie 2018 15:48

Adrian Sodomit Nastase, membru in aristocratia masoneriei Tocmai am futut in cur un postac PSD. Am intinerit 10 ani!

5 decembrie 2018 12:27

Deh, pentru Curina lui Ilici a venit vremea să-și cate un nou cuib de europarlamentar. Cum la Bruxelles s-a dat cu cățel și cu purcel de partea poponarilor europeni, s-a cam lins pe bot să mai încape pe listele PSD. De aceea tatonează terenul pe lângă alde Iohannis, iar la o adică, nici Orbetele penelist, rămas cam fără pene, nu-i de lepădat...

4 decembrie 2018 15:07

Această țață de Corina CRETU ce-i mai ”plăcea șhaorma”. Prin anii 2004 - 2008, cum mai venea această duduie pe la Iași și ciugulea din poală lui premarului di la Eiși ”Hei, hei oăiii meri-acre, ci popușoi mari o să se facă, aici la vară”. Alte vremuri Corinutza, Corinutza .........., nimeni nu spune că nu ai muncit, cum ai putut - pe brânci, la birou, în picioare - dar ceri prea mult.

4 decembrie 2018 12:32

Aleoșka Este ceva de domeniul fantasticului, cum au reușit HULIGANII din PD=PDL să fure miliarde, să facă contrabanda cu armament, să se disipeze prin diverse partide, partidulețe, servicii de forță (DNA, SRI ...Parchetul General), ca în final să acuze pe alții, nu ca cei din PSD ori ALDE or fi îngeri, dar ceea ce au făcut ăștia din PD=PDL=PNL le-a pus capac. Băsescu cu ai lui au aplica principiul ”HOTII STRIGA HOTII”!

4 decembrie 2018 12:18

Tot Serviciile secrete i-au venit de ”leac” și lui Ceaușescu așa se va întâmpla și cu Iohanis

4 decembrie 2018 12:18

Ion Georgescu Pai cu Dragnea cine sa se afiseze, decat Infractori ca el din Gasca lui, doar nu si-or "pata uniforma si onoarea" generali ai armatei romane si serviciilor de scuritate ale tzarii inconjurandu-l pe el...Numai alde Valcov, Iordache, Sherban Nicolae, Nicolicea si altzi semidoctzi din Clanul lui se afiseaza cu el....

4 decembrie 2018 11:23

Concluzia e clara. Serviciile secrete au ramas in sprijinul presedintelui si a statului de drept. La fel majoritatea PNL si Corina Cretu ( RESPECT Doamna). Ce voiati ca Iohannis sa fie inconjurat de clica antiromaneasca Dragnea-Tariceanu (santajati de UDMR)?

4 decembrie 2018 11:18

@Gicu Slabe înjurături, Gicuțule! Doar locuri comune răsuflate. Lipsă de inspirație, sau gravă lipsă de imaginație și de capacitate creativă în vastul domeniu al ironiei subțiri și al umorului?

4 decembrie 2018 11:14

U-hu-huuu, ce de securime în jurul său! Păi ce președinte să avem? Unul care, după plecarea sașilor, a rămas pe loc la ordin. Acuma nu știu exact dacă la ordinul bundesserviciului de la Bonn, sau al STASI !!! Omul nu face decât să ducă la îndeplinire niște sarcini de serviciu. A și fost împovărat pentru asta cu toate cocorațiile teutonice posibile!

4 decembrie 2018 11:10

Gicu HOTII SI INFRACTORII din PSD - ALDE au refuzat sa vina la Paradele de o1 Decembrie. Nu le-a permis medicul.... sa stea in frig. Probabil se gandesc ca vor sta destul la "racoare"!,....Sau, le-a fost frica de huiduieli...

4 decembrie 2018 10:32

Dan Nu se putea ca penalul de ''alupigus'' care se mai semneaza si ''v'' sa nu-si onoreze carnetul rosu de membru PSD si sa treaca peste articolul asta fara sa uite sa scuipe si aici niste otrava comunista. Neam de neamul vostru de comunisti nu mai prinde puterea in veci dupa alegeriile viitoare. Ati stricat cu PSD-ul vostru tot ce s-a facut bine in tara asta asta in ultimii 20 de ani. Ati furat tot ce se poate, ati distrus tot ce s-a putut si ati fii in stare sa furati si alocatia copiilor daca alta sursa de bani nu mai aveti. Pe langa ce ati furat si comisionat din tara asta Johannis cu ale lui 5 case e mic copil. El cel putin a dat niste banii pe ce a primit nu a luat cu japca cum fac de anii bunii comunistii astia de la putere

4 decembrie 2018 8:58

v Nu stiu ce aveti cu Ghiolbanis, doar se stie ca el a ajuns "mare politician", datorita celor care il inconjoara si o parte din Romani care au facut o paralela intre Carol I si Ghiolbanis. El si-a devoalat adevarata fata, cu mai multe ocazii, renegarea primarului de Medias, Thelman, aruncarea paltonului pe masina si rica care a instalat-o in tara, opunerea oricarei propuneri venite dela coalitia de guvernare etc

3 decembrie 2018 23:47

alupigus Da , avem un presedinte etnic german ,dusman al romanilor , hot de case cu acte false , pe scurt , ati votat , ati votat , presedinte de kkt !

3 decembrie 2018 22:09

Miroase a fecale, deci e un postac P$D prin preajma Mai ecce kurrupt, nu stiam de unde vine mirosul de fecale.

3 decembrie 2018 21:10

Ecce Kurrupt Evident avem un Johannus altfel. Nicolae Marincei de exemplu zice că el ecce bukuros pe Facebuci de noua dicktatură, el preferă să fie ciordit altfel. S-a săturat să fie furat tot la aceleași buzunare care sunt de fapt demult rupte...