Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Liviu Dragnea, liderul PSD, a ajuns în vizorul FBI. Agenția ar investiga sume uriașe de bani depuse de acesta în bănci din America de Sud și Centrală. Informațiile apărute îl pun într-o poziție delicată și totodată îi șubrezesc imaginea în PSD.   

Departamentul de Stat american a transmis avertismente discrete către toți oficialii americani care sosesc la București să evite, în măsura circumstanțelor, discuții tete-a-tete cu liderul PSD, Liviu Dragnea, sau discuții informale, anunță EVENIMENTUL ZILEI. Investigațiile FBI au la bază o plată suspectă către o firmă de lobby din SUA efectuată în numele lui Dragnea și PSD de către o entitate care pare a nu avea nicio legătură directă cu partidul de guvernământ și liderul acestuia.

În joc ar fi vorba despre sume uriaşe, mai exact despre  50 de milioane de dolari, afirmă CAPITAL. Sursa citată spune că în anchetă apare și numele afaceristului decedat în avion, în Costa Rica, Costel Comana, fostul coleg al lui Dragnea și partener de afaceri imobiliare mai mult decât suspecte. Fiica lui Comana ar fi vândut cu o grabă suspectă toate imobilele și terenurile achiziționate de tatăl său de la Dragnea.

Proiectul de lege care îl scapă pe președintele PSD Liviu Dragnea de condamnare a privit votul final în Parlament. Cu 174 de voturi "pentru", 92 "împotrivă" şi patru abţineri, plenul Camerei Deputaţilor a adoptat proiectul de lege privind declasificarea unor documente. Camera Deputaţilor este for decizional în acest caz, proiectul fiind deja adoptat de Senat. ROMÂNIA LIBERĂ susține că planul lui Liviu Dragnea a fost ca Inspecţia Judiciară să constate că DNA a folosit protocolul cu SRI în toate dosarele lui.

Liderul PSD, Liviu Dragnea a cerut Inspecţiei Judiciare să verifice toate cele trei dosare în care a fost sau este urmărit penal, afirmând că în fiecare dintre ele procurorii s-au folosit de protocolul încheiat cu SRI în anul 2009. Iar G4MEDIA afirmă că declasificarea protocoalelor va fi urmată de revizuirea sentințelor.

Și „puşcăria în sufragerie” a fost adoptată de Camera Deputaţilor. Principala modificare propusă de social-democraţi prevede ca persoanele condamnate pentru fapte fără violenţă la maxim cinci ani de închisoare cu executare vor putea ispăşi sentinţa de acasă fără niciun fel de supraveghere. Ca o coincidență, constată ADEVĂRUL, Liviu Dragnea, condamnat în primă instanţă la 3 ani şi jumătate de închisoare cu executare în dosarul angajărilor fictive de la Protecţia Copilului Teleorman, ar beneficia de o asemenea prevedere.

Pe de altă parte, ANTENA3 anunță că Liviu Dragnea poate sa isi gaseasca dreptatea la CEDO mai devreme decat s-ar crede! Printr-un comunicat postat pe site-ul Curtii Europene a Drepturilor Omului, instanta de la Strasbourg anunta ca a pus intrebari partii acuzate – Statul roman reprezentat de Guvernul Romaniei – pentru a explica daca Liviu Dragneaa avut parte de un proces echitabil in dosarul Referendumului, in care a fost condamnat prin Decizia din 22 aprilie 2016 a Completului de 5 al Inaltei Curti, fara ca aceasta sa fie semnata de doi dintre judecatorii care au prountat-o.

Este vorba despre Livia Stanciu si Luminita Zglimbea, iesite la pensie, in locul carora asa cum se stie, a semnat actuala presedinta a Inaltei Curtii, Cristina Tarcea, care nu a facut parte din Completul care a pronuntat hotararea.


Comentarii

mircea cine va avea curajul sa scrie ce sume fabuloase au depusi in bancile Rusesti si Germane cei doi hoti de talie mondiala,,.Maidanezu Jegarit''' si ,,,Ca de Bou''',asa cum au avut curajul sa ceara extradarea lu Marko Atilla di Hungaria

19 noiembrie 2018 9:42

mircea cine va avea curajul sa scrie ce sume fabuloase au depusi in bancile Rusesti si Germane cei doi hoti de talie mondiala,,.Maidanezu Jegarit''' si ,,,Ca de Bou''',asa cum au avut curajul sa ceara extradarea lu Marko Atilla di Hungaria

19 noiembrie 2018 9:42

mircea cine va avea curajul sa scrie ce sume fabuloase au depusi in bancile Rusesti si Germane cei doi hoti de talie mondiala,,.Maidanezu Jegarit''' si ,,,Ca de Bou''',asa cum au avut curajul sa ceara extradarea lu Marko Atilla di Hungaria

19 noiembrie 2018 9:42

mircea cine va avea curajul sa scrie ce sume fabuloase au depusi in bancile Rusesti si Germane cei doi hoti de talie mondiala,,.Maidanezu Jegarit''' si ,,,Ca de Bou''',asa cum au avut curajul sa ceara extradarea lu Marko Atilla di Hungaria

19 noiembrie 2018 9:42

v, vechi militant PSD in spatiul virtual contra cost Vreau muie cu cacat. Acum!

19 noiembrie 2018 0:36

lute care te ... # mariu Ivanescu = mai taci bosorogule !!!

17 noiembrie 2018 20:18

Lute Daaa ! si de Mossad, si de M6, si de KGB, si de mortii ma-tii !!!

17 noiembrie 2018 20:17

Hillary Pizdake-Clinton: SI PE MINE, SI PE MINE ma ancheteaza FBI-ul si n-ar fi (deloc) exclus sa-mi mut conferintele de presa la Guantanamo! Cu respect. HP-C

17 noiembrie 2018 12:55

Dragnea, TRĂDĂTORULE! Viktor Orban anunță că are acordul României pentru zecile de milioane de euro investite în Har-Cov.Premierul Viktor Orban a declarat că are acordul statului român pentru programele economice adresate comunităților maghiare din România – mai cu seamă în zona județelor Harghita și Covasna, potrivit agenției maghiare de presă MTI, citată de G4Media.ro.

17 noiembrie 2018 8:32

Fake news cu Dragnea ca sa acopere dezastrul real al anchetarii #rezist de catre DIICOT De fapt, nu de catre DIICOT, ca nu l-ar fi lasat Codrutza si taica Lazar nici morti sa se atinga - Dumnezeule mare! - de #rezistacii lui Soros. Pe talerul asta al balantei ar fi atarnat mai ales curul de fonta otzelita al locatarului de la Cotoceni, dar si cururile reunite ale superdotatelor si suprapopulatelor noastre Servicii, care, in lipsa de alte treburi, se preocupa intens de treburile politice si antidemocratice ale tarisoarei noastre dragi. Zic ar fi atarnat, dar nu mai prea atarna, deoarece abia aici il aflam pe adevaratul initiator si actor, respectiv temutul FBI, in contextul uriasei povesti de "iubire" dintre presedintele Trump si iluminatul Soros, caruia, dupa unele surse, i se pregateste, lui si altor iluminati, cate un apartament de lux si un spital de 500 de milioane de dolari la Guantanamo, in Cuba! Sa auzim numai de bine!

17 noiembrie 2018 6:42

Procurorii DIICOT investigheaza finanțarea mișcării #Rezist, faptele vizate fiind constituire de grup infracțional organizat și spălare de bani. În anchetă sunt vizate tranzacții cu cryptomonede realizate dintr-un portofel virtual, utilizat de mai multe organizații din România ce colaborează cu mișcarea Rezist, scriu jurnaliștii de la luju.ro. În ultimii trei ani, ar fi fost făcute 403 tranzacții în valoare totală de 14,9 milioane de dolari, bani care ar fi ajuns la organizațiile ce promovau protestele din România. Potrivit sursei citate, procurorii au în vedere faptul că toate sumele ar proveni de la Fundația Stefan Batory din Polonia. Cu câteva săptămâni înainte de protestul din 10 august, ar fi fost retrase din acel depozit virtual sute de mii de euro.

17 noiembrie 2018 0:08

Vasile Mircescu Io as vrea sa ies (împreuna cu dobitocul ala non-judecator de Daniletz anti-Cristi, n.m.) în euro-CHILOTZI, LA METREOU! Cine nu iese cu noi, e cu Putin, cu Dragnea, cu Trump, cu polonezii, cu austriecii, cu italienii, cu olandezii, cu cehii, cu slovacii, cu ungurii, cu englezii, cu norvegienii, cu danezii, cu finlandezii, cu maltezii si cu alti "fascisti" de teapa lor!

16 noiembrie 2018 23:58

Paulus @ziare.poolla.ue: bine, si totusi - "cum muta milioane în conturi din SUA" ca n-am înteles din "articolul" (defekat contra cost de) Dvs.?! Cu respect, P.

16 noiembrie 2018 23:49

Kuminecăturile Gemene Bine, mai ia o felie din cozonacul meu fomistule. Să nu zici că mi-ai cerut și nu ți-am dat...

16 noiembrie 2018 18:52

v- Ecce Kurrupt, cel mai sordid gaozar dragnist difuzez cacat. Cu asta ma hranesc.

16 noiembrie 2018 17:03

Ecce Kurrupt Așa o fi Pipi. Ai făcut o gargară foarte convingătoare. Eu văd că te temi pentru integritatea ta teritorială și probabil socotești că integritatea anală poate fi sacrificată. Fiecare cu alegerea lui...

16 noiembrie 2018 14:15

Pipi Pe nesimtitul asta de fiu de militian numai moartea il mai poate pedepsi pentru tot raul pe care-l face romanilor. Nu tututuror! Altfel n-ar exista idioti care sa-l voteze. Unii facand parte din oligarhia creata de el, altii fiind prostiti de prima categorie sau de posturile de tembeliziune Haznaua3 si Guitza. Ungaria devine tot mai obraznica si la 100 de ani de la Trianon (1920) vrea sa-si recapete, daca nu teritorial, macar dominant politic si economic, pozitia in Europa centrala. Nu-i asa Kurrupt de la 16 noiembrie 2018 13:25?

16 noiembrie 2018 13:35

Kuminecăturile Gemene Analiștii mioritici a decupat din revista Time sonda kuriștilor lui Muieler și o ține în fața lumânării din spatele altarului să facă umbre uriașe pe pereți... Toți enoriașii strâng din buci șocați și se pregătesc să înbuce încă o kuminecătură proaspătă. La slujba de săptămâna trecută a apărut miraculos o valiză plină de gogoși dar fomiștii evident ecce flămânzi iar...