Steaua Roşie Belgrad a învins Liverpool cu scorul de 2-0 şi a oferit cea mai mare surpriză din actualul sezon al Ligii Campionilor. Sârbii au uimit întregul continent după ce au reuşit să se califice în grupe, iar acum ţin din nou capul de afiş. După 0-0 cu Napoli în prima etapă, campioana Serbiei a terminat fără gol primit şi confruntarea cu Liverpool.

Liverpool a început dezastruos meciul de pe "Marakana". Steaua Roşie a dominat partida încă din primele minute, iar dăruirea sârbilor a fost răsplătită în minutul 22. Uriaşul Pavkov (1.93m) a deschis scorul cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Marko Marin. După alte şapte minute, Pavkov a profitat de o pasă greşită a lui James Milner, a pornit de unul singur spre poarta lui Alisson, după care a şutat violent de la 25 de metri. Liverpool n-a reuşit să se trezească până la pauză, astfel că publicul de la Belgrad era în delir după primele 45 de minute.