George Bucur este primul sportiv din delegaţia României care a intrat în lupta pentru medalii la Campionatele Mondiale de lupte de la Budapesta, programate în perioada 20-28 octombrie. Sportivul român s-a clasat pe locul 5 în cadrul categoriei 65 kilograme, sitlul liber, după ce a pierdut în finala mică în faţa rusului Akhmed Chakaev, scor 4-9.Sportivul antrenat de Anatolie Guidea a obţinut cea mai bună performanţă personală la o ediţie de Campionat Mondial. După ce a pierdut în primul tur în faţa viitorului campion mondial, japonezul Takuto Otoguro, George Bucur a intrat în recalificări. În această fază, reprezentantul României l-a învins pe Vasyl Shuptar (Ucraina) cu 8-2 şi pe Andrei Prepeliţă (Rep. Moldova) cu 3-2, dar a cedat apoi în meciul pentru medalia de bronz în faţa lui Chakaev.