Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Preşedintele Klaus Iohannis a avut prima reacţie în ceea ce priveşte Ordonanţa de Urgenţă pentru legile Justiţiei, acesta criticând Guvernul şi coaliţia PSD-ALDE.

„OUG este foarte îngrijorătoae. Avem multe lucruri de discutat. O să o fac acasă. Bunăoară, pensionarea magistraţilor eu am semnalat-o. Nu a făcut-o pentru ca apoi ministrul Justiţiei să vină fără nici explicaţie să schimbe articolele. Nu a rezolvat nimic (n.r.-prividn pensionarea magistraţilor), pur şi simplu a amânat. Au introdus peste noapte noi condiţii pt procurori. Se ignoră avize ale CSM“, a declarat Klaus Iohannis

Integral pe Adevărul



Comentarii

Mircea Draghici Cat va-tzi chinui, dragi postaci PSD-isti la urmatoarele alegeri prezidentziale D-nul Presedinte Iohannis bate de "zvantura" orice candidat PSD-ist...(cum spunea chiar un PSD-ist pur sange)..Dragnea are in sondaje ca incredere a populatziei doar 4% si asa va ramane mereu...Ca de aceea i-i "da in cap" Madamei Firea pe toate caile slugii lui, Codrin Stefanescu... Iohannis este un presedinte pregatit, educat, cizelat, elegant, sofisticat, inteligent, sportiv si cunoscator bun a mai multor limbi straine...Se "invarte" bine in preajma celorlaltzi presedintzi de state si este aceptat de mai marii lumii....Pai comparatzi-l pe Iohannis cu Madam Dancila careia i s-a lipit porecla in popor de "Analfabeta" si striga lumea pe strada asa dupa ea...

20 octombrie 2018 15:44

Sandu Nu cred ca au introdus noaptea ceva in legi dar sunt sigur ca Dv. visati toata noaptea la excursii si cum sa va opuneti la tot ce intrprind cei care muncesc pentru ROMANIA si poporul ei.Cand acestia muncesc Dv. mai trageti o fuga la Sibiu ca tara plateste sau o luati pe Dna Carmen si mai vizitati ceva prin strainatate.HALAL CONDUCATOR de TARA

19 octombrie 2018 13:37

Desi Ordonanta privind legile justitiei este extrem de toxica pentru justitie, din PSD s-au auzit nemultumiri si atacuri impotriva lui Tudorel Toader pentru ca nu e suficient de toxica. Adica mai pe romaneste, desi ii profita din plin lui Dragnea, lasa multi infractori cu buza umflata. Si ei se uita cu furie cum doar Dragnea isi rezolva dosarul Tel Drum, iar amnistia nu se arata. Si nici nu se va arata cat timp Toader este controlat de Tariceanu, care nu este interesat politic de o asemenea masura. comisarul.

19 octombrie 2018 7:32

@Gicuțule dragă, Tu esti ăla cu mațe pestrițe și cu creierii pe moațe, dar fără neuronii din dotare! Păi, mai băiatule, în afară de ură turbată și de autism feroce, ce mai ai tu prin capitină?! Ai cumva impresia că regimul mafiot Băsescu (el a recunoscut-o, cu gurița lui!) a fost vreo minune de corectitudine și patriotism? Că protocoalele prin care securiștii făceau ce vrea mușchiul lor în justiție erau vreun model de „stat de drept” și de „justiție independentă”? Crezi tu că preluarea totală a resurselor României de către entități străine, exportarea beneficiilor, acordarea de salarii la limita săraciei pentru români de către entitățile respective și depopularea, pe această cale, a României precum și dezbinarea românilor prin controlul minților cu ajutorul propagandei soroșiste sunt acțiuni, activități și proceduri benefice progresului țării, coeziunii și demnității naționale? Dacă crezi așa ceva, esti un bou cu spume și nu mai există nicio speranță să-ți revii! Iar Iohannis, dacă este așa de prost plătit și de oropsit de soartă, de ce mama naibii se dă de ceasul morții să mai prindă un mandat la Cotroceni? Sunteți chiar așa de cretini să credeți că leafa este marele câștig al unui președinte de tip Iohannis?!

18 octombrie 2018 21:03

Gicu @@ V @@ esti cel mai cretin din cei care posteaza pe aici. Fiindca semnezi cu "v", poate ca esti chiar Viorica Vasilica Dancila, ca la fel de analfabet esti si tu...

18 octombrie 2018 18:55

Gicu PSD-ALDE, doua partide pline de hoti, penali, mincinosi,... se grabesc sa-si salveze pielea de puscarie, dand lege dupa lege, favorabile numai lor si a altor penali sau viitori penali!

18 octombrie 2018 18:52

sx "Salariul net al presedintelui" !

18 octombrie 2018 18:29

@v Mai analfabetule! Nu tu ersi ala de nu stiai cand se scrie SAU despartit sau impreuna? Mai ai curajul sa postezi p'acilea? Nemernicule, stii ce salariu are presedintele tarii care se spunea sa fie cel mai mare? Stii ce salariu are RUSINEA POPORULUI numit si Corbea? Are 36 000 de lei pensie si 27 de mii de lei salariu. Nu ti-e rusine? Nu pentru ca esti nu numai un analfabet ci si un analfabet functional. Salariul net a presedintelui este 13 338 lei, adica un venit de CINCI ori decat choirul fost TARANIST zis si Ciorbea AVORTONUL POPORULUI!

18 octombrie 2018 16:02

v Ghiolbanis, orice ar propune coalitia de la guvernare ar fi contra,. Ar fi de acord doar cu marirea lui de salariu, sau alte avantaje directe, eventual dupa eliberarea din functie (da Doamne) Ar mai fii oarecum de acord, daca ar avea cam 3oo de zile de concediu pe an.

18 octombrie 2018 15:55

Ecce Homo Kuriștii au avut o alegere dificilă atunci, Puie Monta a prestat spectaculos deasemenea dar kurva a cerut una alta, condiții etc. Konchita a făcut-o din plăcere și evident asta contează. Minciurianul a eșuat catastrofic.

18 octombrie 2018 15:29

Ecce Homo Konchita Wurst a câștigat Eurovisionul (ediția mioritică) cu celebra baladă "Ciordeala Altfel îi ruptă din rai" deoarece la repetiții a cântat la flautul care nu se aude al kuriștilor de la masa tăcerii. Acuma crede că îi bine să-și exprime îngrijorarea că criminalizează pizderii kurismul peste noapte și se trezește dimineața că neprihăniții lui e penali...