Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

ACTUALIZARE 11:40 Secretarul de stat în MAI Raed Arafat a declarat, pentru AGERPRES, că pentru mitingul care va avea loc vineri în Piaţa Victoriei vor fi aduse echipaje SMURD din afara Capitalei pentru a nu afecta intervenţiile la solicitările din Bucureşti, adăugând că este o procedură obişnuită care a fost aplicată şi cu prilejul altor manifestaţii. ACTUALIZARE 11:35 Jandarmeria a făcut un apel către cei care participă la mitingul de astăzi să protesteze paşnic şi a anunţat că nu vor fi tolerate actele de violenţă. Legea privind organizarea şi desfăşurarea adunărilor publice prevede amenzi cuprinse între 500 şi 5.000 de lei pentru mai multe abateri. ACTUALIZARE 11:10 Una dintre protestatarele aflate azi în Piața Victoriei din București și-a dat demisia de la jobul din Austria pentru a ajunge la protest. ACTUALIZARE 11:00 Românii din diasporă care au sosit în coloană, prin Vama Borș, au ajuns vineri dimineață în Piața Universității și se îndreaptă spre Victoriei. Doi manifestanți s-au fotografiat alături de un jandarm și au publicat imaginea pe pagina de Facebook Diaspora Europeană: „Jandarmeria e cu noi”, au scris aceștia.  Mii de români din ţară şi din străinătate s-au mobilizat pentru a participa la mitingul de vineri din Piaţa Victoriei din Capitală. Ei cer demisia Executivului, nemulţumiţi de modul de guvernare al social-democraţilor şi de decizile luate de aceştia privind legile justiţiei şi Codurile penale, de demiterea procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA), Laura Codruţa Kovesi, de gafele premierului Viorica Dăncilă şi de faptul că liderul PSD Liviu Dragnea se află la conducerea Camerei Deputaţilor în pofida faptului că a fost condamnat la închisoare, relatează News.ro. Primele maşini cu protestatari au sosit în Piaţa Victoriei încă din timpul nopţii.„Românii din diaspora protestează pe 10 August la Bucureşti. Chemăm alături de noi pe fraţii noştri din ţară care demonstrează fără oprire împotriva corupţiei de mai bine de un an. Suntem împreună! CONTINUĂM LUPTA ÎMPOTRIVA CORUPŢIEI! Nu renunţăm la democraţie! Apărăm statul de drept! Nu vom lăsa să câştige nedreptatea, hoţia şi incompetenţa!”, este unul dintre zecile de mesaje care circulă de câteva săptămâni pe Facebook.

Integral pe Digi24



Comentarii

ACTUALIZARE 11:40 Secretarul de stat în MAI Raed Arafat a declarat, pentru AGERPRES, că pentru mitin Suntem "împreună" (cu) "România 101" + "M5-6"! CONTINUĂM "LUPTA" ÎMPOTRIVA CORUPŢIEI! Sugem ERO-poolla si ne footem în ea de democraţie (cu alegeri cu tot)! "Apărăm" statul de drept (adica ne tragem EURO-poolla prin gâtii mamei lor de jandarmi, n.n.)! Nu vom lăsa să câştige nedreptatea, hoţia şi incompetenţa - TRAIASCA euro-CORUPTIA GENERALZATA! Nu va tineti de prosti - dati copii la bulangi!” scria pe o (alta) pancarda

11 august 2018 8:15

Digi24 - ACTUALIZARE COZI INTERMINABILE LA TOATE FRONTIERELE (la ora la care transmitem cea mai mare se înregistreaza la cea dintre Uruguay si Brazilia, n.r.) - RAMÂNETI CU NOI, VA TINEM LA CURENT !!!

11 august 2018 8:06

Moarte Psd-ului si Dragnea ,Tariceanu ,Valcov ce pizda ma-ti sunt jeg imputit de postac Psd-ist @alupigus adica a lu pizda ma-ti..hoti ,penali escroci..tu in realitate esti Harabagiu din P.Neamt resposabil cu propaganda Psd-ista pus de puscariasul Dragnea,,asta e nr tau de tel 0040/744435926

10 august 2018 21:01

Ion Georgescu @COMUNISTU'...Numai un incult economic si un dobitoc poate gandi ca tine....I-mi aduc de cei ce spuneau pe vremuri "ca ce ce n-au mancat salam cu soia (in comunism). nu au ce cauta in tzara"...Daca nu erau acesti "diasporezi" poporul ramas in tzara ar fi fost si mai sarac...si cum saracia si prostia naste mosnstrii...apar cei ca tine...puturosi, fara initziativa, doar cu mana intinsa la stat ...dar buni propagandisti...

10 august 2018 18:06

nicolae @craioveanu @ Co. Castigarea alegerile pe cale democratica nu sunt un argument pentru a face tot ce vrei. Nu ai voie sa dai drumul puscariasilor din puscarie pe strada pt ca ai castigat alegerile democratic. Principiul vostru ar face posibila instituirea legala a sclavagismului si alte qestii.

10 august 2018 16:28

v Vai de mine atiti de multi demonstranti sint in strada si citi or mai venii deseara. Ghiolbanis a "reusit" sa creeze o emotie mare (mai mare ca la Colectiv), diasporenii vor darima guvernul, parlamentul si ce mai vor ei. Ei vin din occident, dar au uitat principiul democratic al alegerilor. Ma tot intreb oare cine i-a oprit pina acuma la alegeri sa le cistige ei, sa faca guvernul, parlamentul si ce or mai vrea ei si toti sa o ducem foarte bine. Cred ca majoritatea Romanilor si-ar fi dorit ast si ma intreb de ce nu au facut-o pina acuma.

10 august 2018 16:19

alupigus Bravo comunistule ! MUIE DIASPORA , MUIE JOHANNIS !

10 august 2018 14:19

COMUNISTU' Manipulati , idioti , nemernici, prost fara certificat asa cu a spus cineva... este tot ce se poate spune despre acesti "DIASPOREZI ".. La greu... au fugit ca sobolanii de pe o corabie care urmeaza sa se scufunde si acum fac pe "salvatorii tarii". Vorba romaneasca "La placinte-nainte, la razboi inapoi "Unde plm ati fost cand tara avea nevoie de voi?! V-ati bagat coada-ntre picuoare sia ti plecat spre tari straine, ne-ati lasat de izbeliste si acum veniti sa ne "salvati", acum cand in sfarit am descoperit cine ne-a adus la stadiul de sclavi ai secolului XXI, la statutul de colonie, piata de desfacere a produselor occidentale subcalitative. VOI tradatorii de TARA, care v-ati dus sa faceti din bogati, mai bogati, vanzandu-va forta de munca si inteligenta pe "30 de arginti "ca Iuda, veniti sa ne salvati si sa ne dati lectii??!!!... Nu pot spune decat : SICTIR ( in traducere : DUCETI-VA LA DRACU ) , TRADATORI DE TARA, SA N-AVEI ODIHNA NICI IN VIATA DE APOI, PTR CA ATI VENIT ASTAZI SA DISTRUGETI SI ULTIMA FARAM DE NEAM ROMANESC, CARE INCEARCA SA REIVIE. INROARCETI-VA, NEMERNICILOR, LA TARILE DE ADOPTI SI FACETI-I MAI MARI SI MAI BOGATI SI PE NOI BAGATI-NE-N PAMANT. BESTEMATI SA FITI VOI SI URMASII VOSTRI , TRADATORI AI NATIEI ROMANE.

10 august 2018 13:51

alupigus Bai IG , idiot incurabil , banii i-au trimis ma-tii ? Nu tot ei s-au infruptat din bani ? Ce smecherie mare au facut ? Si sa sti fraiere ca nu mai multi de 25% castiga cum zici tu , cu sudoare , aceia n-au venit pentru ca sunt seriosi si n-au timp de cacaturi johanniste ! Vrea vdin nou sange bagabontul de presedinte etnic german dusman al romanilor , ca la Colectiv !

10 august 2018 13:44

UP DATE Numarul protestatarilor a ajuns la 6, basca alti vro 6-7 care dau târcoale pe la Antipa! Cu respect, Digi24

10 august 2018 13:39

Ion Georgescu Dragi Diasporezi, EURO-Pati, EURO-laci & al. EURO-Maidanezi, fuck (sex)appel la voi sa le "raspunde-tzi" (?!) cu banii "bancilor" "românesti"(?!) care profita de ei si sa le aruncati în faliment (mai ales pe cele care apartin PSD-ului si lu' ALDE Tariceanu) - Sug EURO-poolla & REZIST!

10 august 2018 13:38

Ion Georgescu Dragi Diasporezi, gasitzi o metoda simpla sa le raspunde-tzi nesimtzitzilor care sunt platitzi din bani publici si au astfel de replici ...Nu mai trimitetzi banii castigatzi cu atata munca si sudoare in tzara....ca sa beneficieze de ei alde Grapini, Pipidi si atzi bugetari, inspectori in constructzii focsaneni si totzi incultzii puturosi ce posteaza mesaje denigratoare pe retzelele de socializare (Tip "alupigus" sau "sugipula")....Nu mai sustzinetzi economia romaneasca si stabilitatea leului...Depunetzi banii in bancile tzarilor unde muncitzi ca si asa acolo dobanzile-s mai mari.....DATZI ACEASTA LECTZIE CELOR CE NU VA PRETZUIESC EFORTUL...Sa stea BNR-ul si Guvernul cu ochi-n soare dupa atata moneda forte ce intra in tzara (In ultimii 10 ani Diaspora a trimis oficial in tzara in banci 30 miliarde de Euro fiind cel mai mare investitor...).Daca tot nu suntetzi respectatzi, de ce s-o mai facetzi ?!?....

10 august 2018 13:08

alupigus Cat de evidenta este manipularea , baga-v-as pula-n gura de derbedei johannisti! Pai presedintele de etnie germana dusman al romanilor este cel mai mare PENAL dintre cei cu functii de demnitate publica ! Despre el nu spuneti nimic sorosistilor tradatori? Veniti aici sa faceti pe patriotii , scarbelor !

10 august 2018 11:29