Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

"Toate pensiile din România se vor dubla, şi aici ne referim la moneda euro, deci în euro. Nu mă refeream chiar la toate, nu mă refer la pensiile speciale. Mă refeream la pensiile care sunt obţinute în urma contributivităţii, nu cei care au 20.000-30.000 de lei pensie. Pot sa vă garantez că în proiectul legii care va intra în dezbatere, punctul de pensie va fi, în 2020, 1,775 şi în 2019, 1,265 de lei”, a declarat Darius Vâlcov, la Antena 3.

"Încă nu s-a stabilit luna, dar asta colegii de la Finanţe o vor stabili", a mai precizat Darius Vâlcov.


Comentarii

Atata am de spus BRAVOS NATIUNE! Cand un hot care-si ascunde prada prin cimitire sau intre peretii unei locuinte conduce tara, hot prins si dovedit, doar ca justitia aia impartiala nu l-a condamnat decat in prima instanta, atunci ai imaginea completa asupra oamenilor din acea tara. Atata am de spus.

21 iulie 2018 15:31

un cugetator Propaganda ieftina,intrucit aceasta dublare se refera la nivelul ,valoare de punct de pensie din 2016,care era de circa 700 lei,ce este anulata de cresterea preturilor,si devalorizarea monedei leu. In final pensia nu creste,ci se micsoreaza,si ea se mareste doar la cei de la butoane prin aprobari de legi speciale pentru salarii si pensii,speciale,dar uitind ca nevoia biologica,si sociala,nu e diferita de la om la om. Iar acumularile evazive,ce se regasesc in conturi,in banci,averi imobiliare,sau de orice fel,de oriunde,vor disparea,repede,cum au disparut si imperiile planetei din istorie,ajungind tot la un zero,echilibru natural. De aceea ar trebui sa se opreasca asta goana si ivrajbeala.razboi de a face averi,ce se vor narui la toti lacomii planetei in o zi,si vor ajunge un nimeni,dar intretin un joc murdar ,si asupresc pe nemerit o parte mare a popoarelor!

19 iulie 2018 22:53

@18 iulie 13,30 Imi belesti pula ! Ca...vad ca te pricepi ...! La urma ....alupigus, baih ` rahat cu ochi !

19 iulie 2018 11:43

Bombonica Dragnea si Valcov erau mari PDlepre !

18 iulie 2018 17:03

Socotitorul Pentru admiratorii PDLeprelor vreau sa va arat ce pensie are Basescu(!?) Pentru mariner are 3,3 puncte de pensie deci va lua 3 600 lei/luna. Pentru Presedinte 80% din salariul presedintelui adica 17.600 de lei/luna (Pensie speciala). Pentru parlamentar pana la 55% din salariul unui parlamentar. El are trei mandate, deci ia 55% si de aici 9 900 lei/luna ( Pensie speciala). Pentru primarul general al capitalei 0.4Xnumarul de luniX salariul actual al primarului general. Pentru perioada iunie 2000-decembrie 2004 va lua o pensie 3960 de lei /luna (Pensie speciala) Ati adunat? Nicaieri nu scrie ca nu se cumuleaza? Vedeti mai dobitoci de alegatori ? Ati vrea sa comparati cu presedintele Croatiei? Alta data! Pana atunci adunati pensiile javrei de Basescu.

18 iulie 2018 15:09

Socotitorul Pentru doritorii (admiratorii ) psdului, dar si de adevar trebuie spus ca: in anul 2001, cand s-a aplicat prima data Legea pensiilor, data de guvernul CDR in 2000 (bazata numai pe contributivitate si fara pensii speciale, exceptie cele din armata si politie, dar care erau rezonabile) punctul de pensie era 1 760 000 lei, iar salariul mediu brut era 3 019 000 lei adica 58% din salariul mediu brut. Acum, sa venim la zilele noastre . In 2018 (din 1 iulie) valoarea punctului de pensie este 1100 lei. Valoarea salariului medie brut este 4 488 lei ( dupa majorarile de la 1 martie 2018), adica punctul de pensie este 24,5% din salariul mediu brut. JUMATATE din ce era in 2001. Legea spunea ca trebuie sa fie minim 45% din salariul mediu brut. Deci mai bolovane de Valcov, pentru ca sa poti arata adevarul, comparativ cu degradarea pensiilor ( nu ale celor speciale) ar trebui ca punctul de pensie sa fie astazi 2200 de lei, nu 1700 de lei in 2020 sau 2022. De ce s-a produs aceasta degradare? Pentru ca au aparut 200 000 de pensii speciale care mananca cat pensiile a 2 000 000 de pensionari indobitociti (majoritatea) de psd si posturile aservite lor si care bat din gura toata ziua cu cat au crescut pensiile. Bibliografie:1.) https://www.cnpp.ro/evolutia-valorii-punctului-de-pensie 2.)http://www.insse.ro/cms/ro/tags/comunicat-castig-salarial

18 iulie 2018 14:17

@18 iulie 2018 11:12 analistu'pulii Imbecilule, nu-i meritul nici a lui Dragnea, nici a PSD ca sa nu-l amintesc aici pe hotul-profanator de morminte Valcov, ca economia merge mai bine decat intre 2008-2012. E pur si simplu conjuctura favorabila din UE si-n SUA. Daca plezneste din nou o "boare de criza" ne duce cu 10 ani inapoi. Si stii de ce, imbecilule? Pentru ca nu se face durabil nimic in tara. Zero km autostrazi in 2 ani, zero km canalizare si apa la sate, deci cu wc in curte tinandu-te de doi pari -comparativ cu Ungaria unde 85% din populatie are aceste servicii, Zero localitati legate la conductele de alimentare cu gaze naturale, comparativ cu Ungaria care are 95% din locuinte conectate, desi n-are resursele Romaniei. Astea sa le spuna Valcov nu ca ti-a marit tie-un nesimtit- pensia. Totul se duce pe salarii si pe pensii asa cum bine ai remarcat, chiar tu. Nu-i greu sa banui ce hram porti. Esti intr-una din categoriile favorizate: pensie speciala sau bugetar cu salariu nesimtit. De prost nu-ti spun cat esti, caci n-am unitate de masura comparabila cu prostia ta. Fara sa faci ceva pentru viitor cu veniturile obtinute, ba dimpotiva te si imprumuti ca sa dai salarii si pensii marite, adica atentezi la bunastarea copiilor si nepotilor tai si ai mei. Aceasta este gandirea PSD. Ca sa fim bine vazuti (votati), mancam si bem tot! Precum betivul care zice: decat sa-mi para rau ( ca mai ramane prin pahare), mai bine sa-mi fie rau.Eh, din aceasta categorie faci si tu parte si din pacate in Romania sunt destui ca tine.

18 iulie 2018 13:30

Liviu Satan Dragnea TOATE PENSIILE SPECIALE SE VOR DUBLA

18 iulie 2018 12:57

Ion Georgescu @analistu'perfect....Domnule, Dragnea a fost condamnat in prima instantza la 3,5 ani cu executare dupa ce a furat bani de la copiii sarmani ai Teleormanului si a pus timp de 7 ani doua salariate sa munceasca la PSD-ul local....Valcov avea obiceiul "practic" cat a fost timp de 8 ani Primar la Slatina sa ia PARANDARAT reglementat de 20% din contractele de lucrari ce le dadea in oras si comunele limitrofe...si a fost condamnat tot in prima instantza la 8 ani cu executare...Procurorii i-au descoperit averea transformata in lingouri de aur si tablouri de arta valoroase in peretzii vilei si intr-un cavou din cimitir. Astea-s adevaruri crunte despre cei ce ne conduc si eu am sa le scriu si spun tuturor pana voi postacii PSD-isti "vetzi muri" de oftica...

18 iulie 2018 12:01

analistu` perfect Prostu` nu poate traii de grija ....altuia ! In cazu` de fata de...."grija" lu` Valcov ! Ce va manca-n pula bre idioti ? Atata timp cat (pana acu` !!!) ce s-a promis ca se face, s-a si facut, recte pensiile si salariile au crescut, TVA s-a micsorat, nu te mai poti misca pe drumuri de atatea masini, romanii construiesc in draci, magazinele sunt pline ochi....

18 iulie 2018 11:12

Pensionarul cu o PP dei (PENSIE) dupa 40 de ani de munca Pe hotul asta nu-l intereseaza preturile. El si-a transformat averea in lingouri de aur, si-n opere de arta. Voi ati vazut vreunul dintre hotii astia, pe care din pacate nu i-a terminat Kovesi, sa faca ceva in tara? Voi ati vazut sa -si faca afacere in tara? Nu ! Au furat si si-au dus banii in strainatati. Apoi au fugit si ei. Daca ar fi curati stateau in tara. Valvov era mai prost intre ei. El si-a dus averea in cimitir sau intre peretii dubli ai caselor.

17 iulie 2018 15:38

Ion Georgescu Daca pe Valcov, Hotzul asta ordinar condamnat in prima instantza la 8 ani de inchisoare cu executare i-l scoate-n fatza Guvernul PSD+ALDE-ist sa anuntze politica guvernamentala inseamna ca vor sa inradacineze acest fapt ca-n Romania sa conduca doar hotzii si coruptzii....Dragi romani, obisnuitzi-va caci astia vor fi modelele copiilor si nepotzilor nostrii...Hotzii si Coruptzii...

17 iulie 2018 14:47

Lute Nu uitati va rog pensiile speciale ca acolo e saracie mare !!!

17 iulie 2018 14:16

Ivan dar preturile ????

17 iulie 2018 13:52