Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

DNA va trebui să rămână în continuare o instituţie puternică, independentă şi relevantă, a afirmat Anca Jurma, care a preluat joi funcţia de procuror-şef al Direcţiei.

"DNA este atât o parte a sistemului judiciar românesc, cât şi o autoritate naţională anticorupţie (...) Direcţia are o răspundere majoră în îndeplinirea mandatului pe care legea i-l conferă şi anume combaterea corupţiei la nivel înalt (...) DNA va trebui să rămână în continuare o instituţie puternică, independentă şi relevantă, atât timp cât România se confruntă cu fenomenul corupţiei", a spus Anca Jurma.

Integral pe Agerpres



Comentarii

Ion Georgescu @ 15 iulie 2018 13:16 I-mi dau seama ca esti alta persoana decat cea cu care purtam dialogul antagonic de dinainte pe argumente...Oricat de idiot a-s fi si oricat de mult a-i fi platit dumneata ca postac PSD-ist, ce este adevarat, este ca PSD-ul este o Cloaca de Tradatori de tzara si popor unitzi doar ca sunt la resursele tzarii si la jaful din banul public....

15 iulie 2018 17:33

@Ion Georgescu 14 iulie 2018 16:39 Da, am argumente câte nu gândești, dar n-are rost să-mi mai pierd timpul cu dumneata. Cât timp am discutat despre sula din zicala cu prefectura, nu mi-ai răspuns la niciun argument în discuție, ci ai sărit la altă și altă prefectură! Tipic pentru idioți! Scuze, dar asta-i situația...

15 iulie 2018 13:16

@Cât de Dăncilă ... Cât de urât poți să puți, măi puță bleagă de bou! Așa te-a educat Soros? Ori tu nu ești decât paharul pentru băut urină al lui Cioroș?

15 iulie 2018 13:03

Cat de Dancila poti sa fii mai gaozare Ghe Craioveanu? Nu pot uita urmele tale de ruj pe pula mea. Cu drac, Liviu Dragnea

14 iulie 2018 23:53

Ion Georgescu @14 iulie 2018 15:52 Domnule, te rog sa-mi argumentezi aceasta tradare de tzara recent facuta de Liderii PSD-ului....Distrugi politica externa de echilibru din Orientul Mijlociu facuta cu greu de atata timp...si incalci Hotararile ONU si Deciziile Uniunii Europene avantajand statul Israel cu mutarea ambasadei si defavorizand partea palestiniana...Negandindu-te ca pui in pericol propriul popor roman de atacuri teroriste arabe...Sa nu-tzi mai amintesc de Contractele Falimetare facute de PSD-istul Presedinte de Partid Adrian Nastase cu Becktelul si vanzarea resurselor petroliere si de gaze Austriecilor de la OMV ca mai tarziu sa aflam ca-s de fapt rusii din Gazprom in spatele lor...Si pentru ce ? Pentru o vila la Cornu si cateva tablouri de arta...Partidul asta are TRADAREA DE TZARA IN GENA... Calatoreste prin tzara si fa comparatzie cu orasele unde-s primari PSD-isti cu cele unde-s din alte partide...Fa o comparatzie cu dezvoltarea Clujului, a Oradei. a Aradului, a Timisoarei, Sibiului si vin-o sa vezi Constantza unde Mazarismul a pastrat si incurjat saracia si tinerii parasesc orasul....Dute-n Vaslui, Teleorman, Giurgiu,Olt si vezi saracia inflorind sub PSD-ism....Ai argumente contrare ???...

14 iulie 2018 16:39

@Ion Georgescu OK, nea Ioane, multă sănătate și pensie lungă, dacă ești vârstnic! Uite, ai pierdut știrea. Nu se mai face moscheia.Fusese doar ideea lui Ponta. Cu vândutul țării, iar nu ești în temă. Poate ai auzit de acordurile PSAL-1 și PSAL-2 cu FMI, Banca Mondială și UE, în spatele tutror aflându-se Marele Licurici. In baza acestor două acorduri s-au dus pe apa sâmbetei, adică s-au „privatizat” pe de-a moaca pentru a fi distruse, peste 2500 de întreprinderi românești și s-au cedat tot de-a moaca resursele minerale și alte bogâții ale țării. Ei bine, toate nenorocirile astea s-au făcut în baza acordurilor semnate pe șest în timpul guvernului Isărescu. Ele au fost semnate de Mugurelul națiunii ca prim-ministru și de Traian Băsescu în calitate de negociator șef. De globalizat, oricum ne globalizăm cu toții, unii în grădina raiului, alții în cazanele lui Scaraoțki. Eu sunt convins că soroșiști, mari iubitori de viciu și de arginți, nu prea au ce căuta în Rai. Ei se închină lui Satana, care îi răsfață pe pământ cu de toate, dar dracu știe um o fi sub pământ?! Mai sunt și alte puncte din postarea dumitale care ar merita un răspuns, dar observ că ai convingeri de neclintit, întocmai precum zice teoria disonanței cognitive, așa că mi-aș toci degeaba degetele pe tastatură să continuăm,

14 iulie 2018 15:52

Ion Georgescu @14 iulie 2018 12:51 A-tzi facut o greseala, nu-s un tanar cum zice-tzi decent...Ba din contra un batran ...indecent...Ce natzionalizm zice-tzi ca are PSD-ul? Ca se-mbraca femeile social democrate in iea romanesca???...Nu Domnule, este partidul care sa stea la resurse tzarii a vandut tot ce-nsemna romanesc in Ardeal UDMR-istilor...de se arboreaza steagul maghiar pe stalpi in orase din mijlocul Transilvaniei mai mult decat cel romanesc....La fiecare Motziune de Cenzura facuta de opozitzie au tradat tot....Ce natzionalism e ala cand Premierul si presedinte al partidului PSD-ist Ponta din perioada aceea a dat terenul de construire a celei mai mari moschei din SE-ul Europei in Bucuresti...de sau zvarcolit in mormant voievozii tarii la Putna si Manastirea Dealu... ca tot vorbeam de Erdogan...Si scuza-ma, prefer globalizarea facuta sub umbrela Uniunii Europene de cat cea sub "cizma ruseasca" a lui Putin sau sub Semiluna lui Erdogan...Si prostia asta Dragnista ca totzi ce li se opun PSD-istilor sunt Sorosisti sau Statu Paralel sau din Multinatzionale...ca sa nu zic de Pahontzu si Edi sunt pentru ignorantzii (sa nu le zic prosti ) din tzara asata...pacat ca-s multzi...si pe asta mizeaza si incurajeaza saracia si needucarea PSD-ismul dumneavoastra...Si nedezvoltarea tzarii...

14 iulie 2018 13:44

@Ion Georgescu Aha, deci era vorba de Gulen, nu de Gulem. Nu te supăra, Ioane, te simt a fi un tânăr decent, care încearcă să răspundă cu argumente, nu cu înjurători, ceeace este demn de laudă. Din păcate, ura față de PSD și Dragnea îți întunecă rațiunea și nu vezi decât partea goală a paharului. Dacă te uiți atent în jurul tău, dacă ai cunoaște mai multă istorie universală și istoria ideilor de tot felul, nu te-ai orienta numai după frustrările personale. Astea pot fi foarte ușor speculate și manipulate de propaganda care a făcut revoluția bolșevică (marxismul) și care a năpârlit în neomarxismul soroșist și trage acum tare pentru Noua Ordine Mondială, adică globalizarea. Teoriile lui Gulen sunt tot neomarxiste, dar adaptate la lumea islamică. Este paradoxal, dar un partid precum PSD a avut rădăcini mrxiste, dar s-a lepădat de ele prin nationalism. Neomarxiștii sunt, dimpotrivă, împotriva ideii de națiune. Ei vor glonbalism, cu guvern mondial. Cred că îți dai seama că acel guvern va fi al unei mici națiuni, care prin naivi ca tine, vor pune mânuța pe un imperiu global. Adică pe tot globul pământesc, care, în vremuri imemoriale, a fost promis acelei seminții primitive de un zeu extraterestru, sau, mai degrabă, de un atlant supercivilizat din Atlantida ce sta să fie înghițită de apele Atlanticului la sfârșitul glaciatiunii Wurm, acum vreo 11 000 de ani.

14 iulie 2018 12:51

Ion Georgescu @14 iulie 2018 9:44 Pai Dragnea si Clanul lui PSD-ist i-l ia ca model pe Erdogan...si ne-ar vrea lichidatzi sau incarceratzi pe totzi ce-s impotriva Erdoganizarii Romaniei...si impotriva distrugerii justitziei din Romania..."Sultanul" Erdogan si-a facut Palat Imperial la Ancara....si Dragnea vrea si el...dar poate-l face la Jilava si nu in Kiseleff...

14 iulie 2018 10:59

@Ion Georgescu N-am înțeles, Gulem, sau Pulem? Sau poate ai vrut să spui Gulen (cu umlaut)? Dacă da, vezi că te iei în bețe cu Erdogan!

14 iulie 2018 9:44

Ion Georgescu @14 iulie 2018 6:43 Voi astia de va incepetzi jobul dis-de-dimineatza sa-i infieratzi pe Anti-PSD-isti cu sorosismul (ca asa v-au istruit la partid) sa ramanetzi in prostia voastra in continuare...dar spune-i lui Dragnea ca pe mine ma plateste Gulem...ca-i mai de actualitate...

14 iulie 2018 9:01

@Ion Georgescu Zici că nu ești plătit de Soros?! Păi atunci este și mai grav, deoarece repeți ca un papagal, pe gratis, ce spun ăia din Românica plătiți de Soros!

14 iulie 2018 6:43

Ion Georgescu @ Atentie la neatentie! Domnule Draga, eu nu-s platit de Soros...pe mine ma plateste Gulem...sau nu, ma platesc Multinatzionalele, sau nu...Statu Paralel....sau Pahontzu...sau Edi...sau BNR-ul...sau Factorii Exogeni...nici nu mai stiu care, caci Dragnea ce inamic viseaza noaptea in seara urmatoare i-l infereaza cu manie la Antena3 sau la Romania TV...Totzi ce-s in tzara asta contra PSD-ismului si o spun cu convingere si adevar sunt sorosisti (ca s-a si creat lista la Romania TV), sunt din Statu Paralel, sunt din Binom si totzi ceilatzi dusmani nenumaratzi din cauza carora PSD-ismul nu realizeaza nimic pentru poporul asta ci doar paentru ei si neamurile lor incepand cu Masive Privilegii, Salarii Nesimtzite si Pensii Speciale...

13 iulie 2018 10:16

Atenție la neatenție! Scrie mai jos unul de-și zice Ion Georgescu sau George Ionescu, nu contează, că tot ce fac alde PSD-ALDE, sau Dragnea & Tăriceanu, iarăși nu contează, n-ar fi decât jaf și antijustiție. Toți idioții obsedați de aceste două idei ( a treia le-ar fi fatală, deoarece nu le încape în creiarași!) fie se trag direct din băsism, fie sunt proaspăt injectați cu microbul propagandei soroșiste. Primii au amintirea sfântă a jafului lor halucinant de pe vremea Băsescului, ceilalți încearcă să prindă din mers trenul spre puterea de a jefui. În ambele cazuri, o justiție de tip bolșevic, căreia i se fâlfâie de drepturile și libertățile cetațanului, este o armă de aur pe care încă o mai au la îndemână și țipă ca din gură de șarpe împotriva oricărei tentative de reformare a justiției. Marea lor problemă este că nu prea sunt votați de către români. De ce oare? Că sunt românii proști, cum tot boncăluiesc ei? N-au deât să creadă!

13 iulie 2018 9:31

Ce e procuror, din procuror, din procuror răsare” Aud că semeața din poznă ar fi fata fostului mare procuror comunist Cochinescu! Poate nu e așa și îmi cer scuze dacă nu e, dar, dacă e, avem o mare problemă. Însemnă că nu mai acceptam dinastiile de os regal, dar le cultivăm în draci pe cele de os procuricesc, comunist sau securistoid! Așa ne-am procopsit mai întâi cu procuroarea și ministresa NKVD-istă și soroșistă Monica Macovei, acum mare sculă ocultă la Bruxelles, apoi mult slăvita Laura Codruța Kovesi, cu rădăcini de procuror ceaușist și trunchi vânjos de vânător de fantome al CIA, iar acum, dacă e adevărat, cu această nouă odraslă de procuror comunist! Mai avem puțin și punem de o masonerie monarho-procuricească, cu vreo 33 de grade inițiatice!!!

13 iulie 2018 8:40

Ion Georgescu Madam Anca Jurma, ai auzit de termenul EPURARE folosit mai ieri de D-nul preacinstit Tariceanu....Sti cum se faceau EPURARILE in armata si militzie prin anii 1950-1960 ? Un ins se ducea la partid, PCR-ul de atunci si facea o reclamatzie ca ofiterul X este fiu de chiabur...si a 2-a zi era zvarlit afara din institutzie...Noroc ca atunci te mai puteai califica intr-o meserie si nu ramanea familia pe drumuri...Acum reclamatziile sunt deja stocate la partid (PSD+ALDE) si listele se fac pe masa Minitrului Anti-Justitziei Tudorel Toader...numai ca in economia asta subdezvoltata voi, procurorii intransigentzi ce o sa mai facetzi....Ce vrea sa v-a transmita Dragnea & Tariceanu...sa inchidetzi ochii la jafurile Clanurilor Politico Mafiote conduse de ei...Bate shaua sa priceapa calul...

13 iulie 2018 8:24

Hm! Și găina asta se dă cocoș! Să cotcodăcească după ce descâlcește afacerile imobiliare, bazate pe grup infracțional organizat, ale prezidentului și pe urmă îi facem statuie. Deocamdată, poziția semeață din poză cam miroase a găinaț kiovășit! Anticorupția, da, să meargă înainte necrușătoare și nepărtinitoare, dar nu ca poliție politică!

12 iulie 2018 15:44