Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

O adresă internă a DNA, în care se vorbeşte despre ordinul procurorului general privind informaţiile referitoare la mijloacele tehnice, subliniază şi faptul că echipamentele folosite de către instituţie nu sunt omologate conform standardelor, arată fostul ofiţer SRI Daniel Dragomir.

Adresa internă a Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) menţionează Ordinul 43/2018 al procurorului general privind informaţiile referitoare la mijloacele tehnice speciale deţinute de Ministerul Public ce constituie informaţie clasificată în clasa secret de serviciu. În cadrul acestui email intern, Horaţiu Baias, şeful Serviciului Tehnic al DNA subliniază că echipamentele tehnice nu sunt omologate.

„Conform Ordinului 43/2018 al Procurorului general al României, informaţiile referitoare la mijloacele tehnice speciale deţinute de Ministerul Public constituie informaţie clasificată în clasa secret de serviciu. Asta înseamnă că nu sunt destinate publicităţii documentele care conţin specificaţii tehnice respectiv cartea tehnică şi caietele de sarcini. Din discuţiile purtate cu dl Procuror Şef Iacob, am înţeles că nici celelalte documente aferente procedurilor nu vor fi furnizate, vă rog să vă asiguraţi de acest lucru. Referitor la omologarea acestor echipamente, în acest moment nu există elaborate standarde naţionale sau europene pentru aşa ceva”, se arată în mail-ul prezentat pe site-ul fostului ofiţer SRI Daniel Dragomir.


Comentarii

@Viorel Georgescu Stimate domnule, ai dreptate că trebuie luptat pentru reducerea la minim a corupției, dacă eradicarea chiar nu e posibilă. Dar asta nu înseamnă ca în numele anticorupției procurorii sau judecătorii legați de noua securitate prin protocoale ilegale și abuzive să se preteze la poliție politică, să falsifice probe, să le ignore pe cele neconvenabile, sau să inventeze pur și simplu probe ireale. Stau mărturie sutele de achitări date de judecători în ultimul timp, dar și persoanele nevinovate condamnate aiurea. Și toate astea pentru că unele legi (și protocoale!) nu numai ca permiteau abuzul, ci și il și încurajau. Prin urmare, este necesară o abordare echilibrată a cestiunii.

8 iulie 2018 22:28

Viorel Georgescu @ 8 iulie 2018 12:11 Domnule, in tzara asta numai pentru repararea unui tronson de cale ferata intre Bucuresti si Constantza s-a luat Spaga sau Paraindarat de 20 milioane Euro impartzit intre cei cu factori de decizie: ministrii, sef de banca comerciala de stat si politicieni din conjuctura respectiva...si reparatzia a durat si aproape 10 ani....Vrei sa-tzi mai dau exemple:la afcerea Licentze Microsoft s-au platit bani grei din buget caci cuprindeau si Parandaratele respective chiar daca computerele aveau licentza la instalare deja,,,sau sau cerut licentze mai mult decat calculatoarele existente...Vezi afacerea EADS...macar de intram in Shengen...Asa ca in ritmul asta si cu Justitzia terorizata si cu Legile Justitziei si Codul Penal maltratat suntem condamnatzi ca popor la inapoiere, saracire si needucare...

8 iulie 2018 17:37

@Vasile Mircescu Postarea de dedesubt a fost pentru Vasile Mircescu! Scuze pentru omiterea @

8 iulie 2018 13:10

Vasile Mircescu Gândire de securist! Dai în mine, dai în fabrici și uzine. Acum nu că aș ține cumva să fie reabilitat Pacepa. Doamne ferește. Chiar ai dreptate că trădarea este oribilă, din orice parte ar veni. Dar la fel de oribilă este și ipocrizia. Aceiași securiști care l-au vestejit cu furie proletară pe Pacepa negociau încă dinainte de 22 decembrie 1989 cu KGB-ul și cu Occidentul debarcarea lui Ceaușescu. Și încă ce debarcare! Iar după aceea, cu prețul supraviețuirii ca instituție de forță, au distrus rudimentarele centre de ascultare telefonică a populației ca să instaleze sistemele digitale de supraveghere mai abitir decât Big Brother-ul Marelui Licurici. Iar excesul de entuziasm securistic este trădat de existența echipamentelor tehnice neomologate, deci scăpate de sub orice control legal. Asta vă doare, domnilor, că sunteți prinși cu pantalonii în vine. Și numiți asta trădare. Na, beleaua! Nu trădarea lui Ceaușescu din 89 ...

8 iulie 2018 12:11

Gicu Ha-ha....Antena3, la ce stiri ne putem astepta?!

8 iulie 2018 10:42

IO Problema nu este cu dl. Dragomir. El a fost doar o rotita neinsemnata in sistem. Grav este faptul ca, toate probele furnizate de Procurorii, care au folosit - impreuna cu SRI, aceste aparate neomologate, sunt probe false si de neluat ca baza de judecata si inculpare. Inculpatii si condamnatii pe baza dovezilor false, pot sa ceara despagubiri Statului Roman - adica lui Kovesi&Co. Condamnarile pot fi anulate. Asta este motivul real, pt care Johanis n-o revoca pe Kovesi, ar urma inculparea si condamnarea chiar a femeii.

8 iulie 2018 7:53

Vasile Mircescu @7 iulie 2018 23.31...Nici-un regim comunist n-a simtzit dezertarea lui Pacepa ci tzara si poporul tau...ca orice tradare la nivel inalt este resimtzita de tzara ( si de popor, ca lui i se ia de la gura sa plateasca daunele, nu le plateste altcineva )....si cum istoria noastra a fost plina de tradare si de tradatori suferim si acum ca popor...TRADAREA o avem in gena...in fiintza noastra din pacate...Uite acum, PSD-istii i-au tradat pe votantzii lui ca se ocupa de Planul de Guvernare si ei s-au luptat numai cu demolarea justitziei si imbuibarea lor in privilegii...

8 iulie 2018 7:03

@Ion Grigore Nea Ioane, sau moș Griguță, că nu stiu care din cele două nume este, sau nu, de familie, aici nu era vorba de pagube, ci de comunism-anticomunism. Fenomenul Pacepa s-a integrat în niște evoluții politice pe mai multe planuri și cu mai multe cazuri de „alegere a libertății”. Să pronunțăm doar un nume, Nadia Comăneci, dar au fost matematicieni, medici, aviatori, chiar și țigani. Chestia cu pagubele e colaterală, fiind resimțită, de fapt, de către regimul comunist și de către Securitate. Circula chiar un banc. Cică dizidenții ar fi cerut americanilor o bombă atomică pentru a distruge comunismul din România, iar americanii au întrebat mirați: ce nevoie aveți de bombă, dacă îl aveți pe Ceaușescu?! Mă rog, e un punct de vedere.

7 iulie 2018 23:31

Ovidiu Dacă nu exista norme naționale si/sau europene ce anume omologate isi dorește domnul Dragomir? Informație alarmista atâta tot...

7 iulie 2018 22:14

Ion Grigore @Aici posteaza din greu securei! Copile, nici nu sti ce vorbesti...Pai dezertarea lui Pacepa in Occident la momentul respectiv a costat tzara ta Romania mai mult decat cutremurul din 1977...daca tzi-au povestit parintzii ce tragedie a fost atunci in 1977... si crezi ca ce mananca cacat pe gura Dumitru Dragomir nu ne costa ?!?....

7 iulie 2018 19:48

Aici postază din greu secureii! Spiritul de turmă a creierelor spălate și uscate l-a urmărit și încă il mai urmărește și pe Pacepa. Dacă în cazul lui Pacepa ura era de natură ideologică, împotriva lui Dragomir predomină spiritul mafiot de gașcă. Predominnte sunt interesele economice și tendința de a acapara puterea totală în stat, de la care stoarce, în mod ocult, venituri și privilegii tot mai mari.

7 iulie 2018 17:47

Vasile Mircea Domnule Daniel Dragomir, daca erai rezervist la pensie dintr-un Serviciu Secret intr-un stat normal si "defectai" atat pe gura ca un tradator ce esti acum trebuia sa fi ori in puscarie ori ingropat intr-o padure or putrezit intr-o prapastie cu masina facuta scrum...Pacat ca SRI-ul nostru e plin de amatori inca....ca daca ar fi profesionisti ar informa opinia publica ce angajamente a facut Dragnea israelitzilor si ungurilor...sa cunoastem si noi cum suntem jucatzi la zaruri...

7 iulie 2018 17:04

Domnul cu kktul în gură Dar mantale de unde zici că le știi pe toate? De acasă, de la cazarmă, sau de la baba Vanga? Ori poate de la balșoi activist stalinist Mihai Șora, noul și vechiul purtător de drapel al revuluției gobaliste?

7 iulie 2018 14:57

antena 3 de cacat iara a mancat cacat imputitul asta de Dragomir acum ca a fost prins ca a luat mita 420 mii euro nu stie cum sa se disculpe cu tot felul de minciuni ,,acum a gasit asta cu aparatura neomologata,,,gata escrocule ai gasi vinovatul care te-a inerceptat ilegal acum scapi de puscarie ,,,,intersant doar la cacati imputiti de la antena 3 si rtv merge sa mance cacat,,,parca l-am vezut si pe la B1,,,