Brazilia - Costa Rica, al doilea meci al "Selecao" din grupa E are un singur obiectiv pentru elevii lui Tite. Căpitanul Thiago Silva şi coechipierii săi trebuie să câştige partida pentru a mai "spăla" din ruşinea egalului cu Elveţia (1-1). Neymar s-a tuns după ce a ajuns ţinta glumelor pe reţelele sociale cu frizura de la debutul în CM.

Partida începe la fluierul olandezului Bjorn Kuipers, iar naţionala "Cariocas" nu mai începe tare, aşa cum a făcut-o în partida cu Elveţia. Ritmul e lent, Costa Rica se mulţumeşte doar să îndepărteze orice tentativă ofensivă a brazilienilor. Echipa lui Tite macină în gol, fără şanse importante şi cu Neymar care încă nu a intrat în joc. Niciun şut pe spaţiul porţii până în minutul 26.

Golul anulat al lui Jesus, singura fază de fotbal brazilian adevărat în prima repriză

Gabriel Jesus a dat singurele emoţii porţii lui Keylor Navas în prima repriză. Marcelo trage slab pe jos din afara careului, dar Gabriel Jesus interceptează balonul şi trage puternic, iar balonul se opreşte în plasa porţii lui Navas. Poziţia clară de offside în care se afla starul lui Manchester City a determinat arbitrul olandez să nu valideze reuşita.