Croația s-a distrat cu Argentina, scor 3-0, și este prima echipă calificată mai departe din grupa D a Mondialului. Trupa lui Messi rămâne cu un singur punct după două meciuri și tremură pentru calificare.

Croații au controlat mijlocul terenului și au început cu avânt partida. Perisic, starul lui Inter Milano, a fost la un pas să deschisă scorul încă din minutul 5. A șutat din interiorul careului de 9 metri, însă Caballero a respins în corner. Argentina a echilibrat partida. Marcos Acuna a trimis mingea în bară în minutul 22, apoi Enzo Perez a trimis pe lângă poartă din interiorul careului mic.

Repriza a 2-a a început cu gafa incredibilă a portarului pumelor. Caballero a șutat defectuos într-o minge, a înălțat-o perfect pentru voleul lui Rebic.