Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

România este în pericol să devină un vast... deşert. Este semnalul de alarmă tras de Curtea Europeană de Conturi, care scrie într-un raport că peste o sută de mii de hectare de teren din Dobrogea, sudul Moldovei şi sudul Câmpiei Române au fost lovite de secetă extremă.

Fenomenul îngrijorător a început în 2008 şi se va accentua în viitor, mai spun specialiştii.

Ce este şi mai grav, potrivit raportului, este faptul că Uniunea Europeană nu are o strategie pentru combaterea acestui fenomen.

Cu fenomenul deşertificării se mai confruntă şi Portagalia, Spania şi Italia.


Comentarii

v "să executati fizic ceva" înseamnă să întredeschideţi ECO-buzele, să căscaţi apoi BIO-ciocu' şi să implementaţi manevrele de sugere a EURO-poollii (creând depresoune în cavitatea bucală, n.m.) cu abnegaţie, cu dăruire şi cu voioşie! .

19 iunie 2018 0:11

Bine, da cu fenomenul "ECO-ŞPAGĂ pentru MEDIA-BĂŞINI-ECO" cine se (mai) confruntă?! Cu respect, Paulus

19 iunie 2018 0:06

Mama lu' Omida: AŞA E - P'ASTA O ŞTIŢI DE LA MINE! Că io l-am spus la alde "specialiştii"-ECO-poollii că vine deşertu'!!! Cu respect, MO

19 iunie 2018 0:05

v Problema este cunoscuta de mult timp. Macar acuma daca s-ar incepe niste masuri, tot ar fi bine in viitor. Dar nu o lungiti cu SF si alte studii, care inghit multi bani, ci executati fizic ceva.

18 iunie 2018 16:09

DE VINĂ-I DRAGNEA, TU-I CEAPA MĂ-SII! EL SI Bombonica lui, că dacă nu avea fermă de porci, dadea Dumnezeu o ploaie cu cârnați de fugea romu din Franța spre Românica de-i sfârâiau călcâiele și-i fluturau pletele.

18 iunie 2018 15:46

Forester Dobitocii care au condus Romania in ultimii 29 de ani stiu foarte bine acest lucru. Doar ca pe ei nu-i intereseaza Pamantul Romaniei, pentru care au murit zeci de generatii. Pentru ei totul se rezuma la afaceri cu Statul, functii pentru CV, beneficii cat mai mari si sa incaseze voturi pe baza promisiunilor. Sa vanda borduri, sa vanda flote, companii de Stat-orice Dupa ei potopul...

18 iunie 2018 15:40

Forester Dobitocii care au condus Romania in ultimii 29 de ani stiu foarte bine acest lucru. Doar ca pe ei nu-i intereseaza Pamantul Romaniei, pentru care au murit zeci de generatii. Pentru ei totul se rezuma la afaceri cu Statul, functii pentru CV, beneficii cat mai mari si sa incaseze voturi pe baza promisiunilor. Sa vanda borduri, sa vanda flote, companii de Stat-orice Dupa ei potopul...

18 iunie 2018 15:40

Oltean Din pacate situatia desertificarii este o problema si in Campia de vest. Nu sunt sisteme de irigatii si, mai ales, acumulari pe raurile din zona (exceptie Crisul Negru). Ca sa nu mai vorbim de paiatele de la ANIF, care incaseaza salarii fara a asigura sisteme de irigatii....

18 iunie 2018 14:12

Ion Gheorghe In sudul Olteniei se plantasera pe vremea lui Ceausescu bariere forestiere de salcami dar locuitorii le-au taiat abuziv si acum ei sau odraslele lor se plang de desertificare...si stau in crasme la bere si-i asteapta pe alatzii sa ia masuri...Sa ia masuri alde Lia Olgutza Vasilescu....ca olteanca tot e buna de promisiuni...

18 iunie 2018 13:05

Taranul fara sapa. Uniunea Europeana nu are nici o strategie, Ceusescu a avut si acuma se mai vad canalele de irigatie ramase in paragina. Tara numanui !

18 iunie 2018 12:49