Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Cea mai proastă veste pe care ar putea-o primi în aceste zile participanții la manifestația de sâmbătă seară organizată de PSD-ALDE ar fi că trebuie să se adune iarăși la București, în număr cel puțin la fel de mare.

Organizatorii ar lua-o chiar ca pe un adevărat blestem. Au pus la bătaie toată artileria pentru a reuși să respecte ordinele de sus: au șantajat voalat, au făcut presiuni și subtile și directe, au amenințat cu pierderea ajutoarelor sociale, cu tăierea pensiilor, cu ridicarea autorizațiilor de la cei care nu-și puneau autocarele și microbuzele la bătaie. 

Au făcut liste cu participanți pe care le-au ținut foarte strict, au luat pe sus cadre didactice, funcționari din instituțiile publice, i-au amenințat că-și pierd locurile de muncă, au suportat cheltuieli pentru transport, apă și gustări, au suferit ironiile celor liberi, pe care nu-i obligă nimeni să iasă în stradă.

Integral pe Republica



Comentarii

@11 iunie 2018 9:31 Crapa-ti-ar matele Europrost si imbecil!

11 iunie 2018 14:44

EURO-găozar trotzkist de "gen" ambigen depistat 1:51

11 iunie 2018 9:31

exorcist Sper ca postacul bolshevic sa fie fulgerat. Zilnic ii voi face acatiste. Sa fii de stanga e una, sa fii satanist e alta. Dumnezeu nu doarme.

11 iunie 2018 1:51

Alex Livadaru Sug EURO-poolla (cu stele galben-verzi - cf. foto, n.m.) & #REZIST! Cu respect, AL

10 iunie 2018 23:46

internaucu` Livadarule, intri la puscarie bre ! Dac-ai stiut de santaj si nu l-ai.....denuntat ! Ca la santaje cred ca te pricepi !

10 iunie 2018 22:00

@Pute Ai dreptate! Mananci kakat cat incape! Nu degeaba ti-ai luat numele Pute. Puti ma a prostie si a kakat !

10 iunie 2018 18:54

Pute Ziarist disperat ,noi despre ce mai mancam cacat in zilele urmatoare ,a nu suntem salvati incepe fotbalul iar cum e intr-o tara comunista zob ii facem !!

10 iunie 2018 17:27

Ion Grigore La Mitingul asta PSD-ist am vazut cum femeile de baza ala partidului, Madamele Dancila, Firea, Rovana Plumb, L.O.Vasilescu vor s-o scoata in lume pe amanta lui Dragnea, fatuca de 25 de ani, ele care s-au suparat ca presa a facut-o "curva"....Dar madamele respectabile PSD-iste le-ar conveni ca ce a patzit Bombonica sa patzeasca si ele, adica sotzii lor sa se dea dupa prima secretara ce le face "sex oral" la birou si e mai umezita la pasarica....ca a plecat cu Dragnea in Brazilia si cand era el insurat si cu doi copiii...Si cocoanele astea din crema PSD-ista vor ca romanii s-o acepte pe curvustina asta ca Prima Doamna a Romaniei...ca asa se numesc femeiustele astea de "strica casa" barbatzilor in limba romana...se numesc "curve"...

10 iunie 2018 17:21

Liviu Nicolae Dragnea 2 Oameni buni, credeti ca SECURIATEA nu a aflat de la niste turnatori ( caci atunci nu le zicea acoperiti) si evident a fost pus sub urmarire si n-a scapat pana nu trimitea si la Bucuresti unul sau mai multi porci, in functie de numarul flamanzilor. Oameni buni, inainte de 1989 SECURITATEA avea magazine proprii si nu cauta la Alimentara unde nu se gaseau decat"tachi-muri" si "ciola-nuri". Pe langa toate astea porcii din gospodariile taranilor erau mult mai buni. Si de gratis! Oameni buni, atunci am cunoscut eu cat este de FLAMANDA aceasta SECURITATE, iar tata a ramas mult si bine tot plutonier. Oameni buni, eu fiind tanar si "repede de minte" ( nu vreau sa zic smecher) am invatat cum se transeaza porcul Uite asa, oameni buni, am devenit un bun macelar si o buna cunostinta a neobrazatei SECURITATI, caci, OAMENI BUNI, dupa ani de zile de unenicie am ajuns la K1 la T14, la dragnea, pardon dracu stie cate adrese sa tai porcul si sa-i dau sorice ba la Coldea, ba la Maior si mai ales la Kovesi. Credeam ca ne-am inteles. Daca ei SUNT STATUL PARALEL eu nu am vrut sa raman PARALEL cu acest stat. Ba mai mult m-am INTERSECTAT cu el de nenumarate ori. Oameni buni, am fost pacalit precum tata. Cand ma pregateam si eu sa devin PRESEDINTE statul paralel a uitat de porci. Bine, mai OAMENI BUNI, asti din SECURITATE sunt oameni? I-am slujit atatia ani si acum ma vor in inchisoare. Oameni buni, nu ma voi lasa ! Securitatea este boala Romaniei! Si-au facut averi ! Au furat statul roman. Trebuie o noua nationalizare!

10 iunie 2018 16:28

Liviu Nicolae Dragnea 1 Oameni buni! Am uitat sa va spun ceva in legatura cu SECURITATEA. Ea este cauza tuturor nenorocirilor. Chiar si nenorocirilor mele. Oameni buni, eu cunosc aceasta SECURITATE din frageda pruncie. Tata era militian intr-o comuna din Teleorman. Oameni saraci ca vai de capul lor. Nu aveau dupa ce sa-si bea apa. Tata, care trebuia sa vegheze la bunul mers al treburilor vedea cum taranii furau porumb de la colectiva. Om milos cum era tata, ce a zis: Oameni buni, eu sunt om cu voi fiti si voi om cu mine (Legea lui Ohm in varianta lui, ca el nu era inginer ca mine). Zis si facut, a inchis ochii iar taranii furau porum si cresteau porci.

10 iunie 2018 16:23

Liviu Nicolae Dragnea Oameni buni! Am uitat sa va spun de ce nu m-am dus si eu sa ma reculeg la Manastirea Dealu. Sunt prea multe de spus . In primul rand cred ca ati vazut, la mitingiul de ieri, ca eram foarte obosit. E drept ca trasesem ceva la masea, sa am curaj sa va vorbesc o ora si pe deasupra am tras putin si pe nas, caci m-astepta Irinuca si ce faceam eu toata noaptea? Asa ca, zis si facut, m-am retras cu Irinuca. Oameni buni! Cand era sa adorm striga: scoala! Credeam ca trebuie sa ma scol sa plec la manastire. Nici vorba. Scoala ca-i un alt numar, nu ala de la miting. Oameni buni! Binenteles ca la anii mei de unde atatea numere si am adormit profund. Cand sa ma scol ii explic Irinucai unde trebuie sa plec. Ce-mi zice ea: Lasa dracului manastirea! Acolo se duce sa-i ierte pacatele Turniceanu, caci el s-a insurat de 5 (cinci) ori pana acum. Tu sper ca n-o vei face, ca-ti tai ouale din ratia alimentara. Si madam Dancila se duce, pentru ca-i proasta si poate-i da Dumnezeu minte sa demisioneze. De ce nu m-ai pus pe mine primministru? Sau macar la finante. L-ai pus pe manechinul ala Teodorovici, care mai mult se uita dupa femei, decat la finantele statului. Ai grija face mai multi bani ca tine ca-i mai tanar. Oameni buni, Irinuca m-a salvat caci uite asa, macar nu m-a simtit preafericitul Daniel cum duhneam a pacate. Oameni buni, sper ca Dumnezeu ma va ierta.Dar voi, oameni buni?

10 iunie 2018 16:21

Basescu: „Statul paralel? Eu l-am făcut, iar Dragnea l-a lins! Este greu să găseşti un individ cu un caracter mai mizerabil decât Dragnea. La mitingul de sâmbătă din Piaţa Victoriei, înfiera cu mânie proletară, în faţa a cca 100.000 de naivi aduşi „pe tabel de prezenţă" din toată ţara, „ statul paralel". Îmbogăţitul peste noapte din Teleorman a uitat să le spună naivilor din Piaţa Victoriei că în perioada 2010 – 2014, de două ori pe săptămână, se întâlnea în vilele SRI, K2 şi T14, cu exponenţii „statului paralel" , Maior, Koveşi, Coldea, Ponta (alt caracter) , Dâncu, şi puneau ţara la cale legat de dosare şi arestări, mai ales după mai 2012 când Ponta a devenit premier".

10 iunie 2018 15:44