Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Ultima strigare a președintelui României privește politica externă. Președintele României și-a imaginat că el este proprietarul domeniului și, dacă nu face nimic, lucrurile plutesc de la Dumnezeu. Iar dacă se pune la cale ceva, acel neica nimeni (așa îi vede el pe toți cei mai mici decît el) de prin complicatul aparat de stat va veni să-l întrebe ce să facă și dacă este de acord cu ce se pregătește. Klaus Iohannis și-a imaginat că politica externă este o cheie pe care el o ține la brîu și o folosește doar atunci cînd merge la Berlin și cînd trebuie să-l împacheteze pe președintele SUA.

Integral pe Cotidianul



Comentarii

alupigus Noaptea trecuta n-am avut nici un client. M-am consolat cu vibratorul botezat Dragnea.

16 mai 2018 9:38

v Orice-ati zice, barbatii sovietici sunt cei mai dotati!

15 mai 2018 22:20

Vasile nistorescule esti un linge cur pe la antene!

15 mai 2018 20:16

@Scarbit de imbecilii P$D Scarbitule. cine zice (excrement), ala e excrement (excrement). Dupa ce ai mancat excrement afirmand ca Melescanu ar fi fost ultimul ministru ceausist de externe. Acuma, ce-ai fi vrut in cretinitatea ta ca Romania sa nu fi avut ministru de externe, minister ca atare, diplomati sau spioni pana te-a ouat ma-ta pe tine ca sa permiti asa ceva? Sau sa fie facuti chiftele sau gunoi de grajd cei ce au trait inaintea idioteniei tale? Sa nu vii sa-mi spui ca doar aia comunisti, deoarece regimul comunist a fost adus si impus in Romania exact de cei care se pretind aparatorii citadelei capitalidte. Pare absurd ce afirm aici, dar nu e. Apostolii capitalismului au stiut totdeauna sa separe ideologia de afaceri si sa scoata un profit urias de pe urma comunismului. Au stiut, de asemena, iar acum stiu mai mult decat oricand sa se joace cu mintea prostilor de genul tau.

15 mai 2018 16:45

Scarbit de imbecilii P$D Melescanu a fost in centrala MAE de cand a devenit membru PCR, in Cretacic. I-a lins-o luiIliescu in PDSR, apoi a tradat si a format APR, apoi i-a lasat balta pe cei din APR si a trecut la liberali, apoi i-a lasat balta si a trecut la ALDE. Un excrement.

15 mai 2018 15:16

Viorel Gabor Domnule Melescanu, nu a-i invatzat nimic din politica externa ...si a-i mai fost si director la SIE..Cum dragu nu a-i fost informat ca cerand mutarea ambasadei Romane la Ierusalem pui in pericol Romania si ps romani...pe langa faptu ca ne-ai pus Uniunea Europeana in cap, periclitatzi , tu si Gasca lui Dragnea, sigurantza romanilor de a circula in lume si acasa la noi...Cand arabii sau palestinienii vor arde steagul Romaniei ala turi de al SUA sa sti ca e avertismentul de a striga "Alah Atbar" si la noi in tzara,si ale multzimile unde isi detoneaza bombele artizanale sau intra cu camioanele in ele..

15 mai 2018 12:12

@Cluj-Napoca Baaa, mai ai frati? Tu vorbesti de "interesele tarii"?! Ba tampitule, toti cei care gandesc ca tine pun osul la greu pentru dezmembrarea tarii, pentru disparitia noastra ca popor si pentru disparitia limbii romane, a folclorului, a specificului national, a spiritualitatii romanesti in general. Tu nu observi cu cata cerbcie isi apara ungurii si tara si tot ce e unguresc? Bravo lor ca o fac! Asa e normal. Asa face si Israelul, care si-a regasit pamantul stramosesc si il fac sa infloreasca, pur si simplu. Numai tinerii tampiti din Romania (din fericire nu toti!) isi vor tara disparuta in neantul globalizarii, pe care nu-l constientizeaza decat in masura in care se da liber la cocaina si la sex cu oricine si cu orice! Si pentru ca sa-si acopere cumva prostia, isi leaga anonimatul sau numele de prestigiul cultural al unui oras, sau de cel stiintific al unei universitati, pe care le maculeaza cu spor. Si sa stii, idiotule, ca daca nu-si varsau sangele taranii din Teleorman si din restul fostului regat ]n primul razboi mondial, astazi il injurai pe Orban al Ungariei, tot de sub flamura globalismului, ca "nu apara interesele tarii" vecine.

15 mai 2018 11:14

Cluj-Napoca Cuplul Tariceanu-Melescanu se potriveste ca o manuse: Amandoi sunt senili,fara coloana vertebrala,lingatori de dosuri,vanzatori notorii , habarnisti ai politicii externe, tradatori ai intereselor tzarii. Apropo, Rares Bogdan, iata un "demn reprezentant al ardealului" in conducerea intereselor tzarii care depaseste cu mult pe cei din Teleorman.Asa ca....sa o lasam mai moale cu tendintele de discriminare privind originea geografica de provenienta a politicienilor:Toti o apa si-un pamant ! "NU uitati sa iubiti Romania in fiecare zi "

15 mai 2018 10:29

Scarbit de imbecilii P$D Da' cel mai mult şi mai mult mie îmi place de (alde) kommissara Corina Creaţa PSD-izda cu "fondurile", că "ea ne dă foloase nouă / lapte, brânză, carne, ouă"!

14 mai 2018 23:41

Scarbit de imbecilii P$D vă mărturisesc că doar gustul (sublim al) EURO-poollii mă mai ţine cât de cât la suprafaţă, aşa că: O SUG & #REZIST!

14 mai 2018 23:38

@Scarbit de imbecilii P$D Domnule Scarbit, esti oare sigur ca Teodor Melescanu era ministru de externe in ultimul guvern comunist?! Inseamna ca RSR avea doi ministri de externe. Unul, cel oficial, era Ion Stoian, care il inlocuise la 2 noiembrie 1989 pe Ioan Totu, iar cel de al doilea era, de fapt, o fantoma ce s-ar fi numit Teodor Melescanu. In mod sigur insa, omul in carne si oase ce poarta si acum acest nume (Teodor Melescanu) era un distins diplomat de cariera, foarte cunoscut si respectat in mica lume a diplomatilor de la Geneva, unde isi aveau sediul mai multe institutii din sistemul ONU, OSCE si alte organisme tehnocratice internationale.Primul mandat de ministru de externe l-a indeplinit in perioada 1992-1996. Ca urmare, stimate domn, nu mai fi scarbit, ca iti face rau la ten si la ficat. Probabil ca esti tanar si-ti iei informatiile de pe Facebook, sau dupa ureche. Daca pui un pic mana si pe carte, s-ar putea sa iesi din starea de imbecil autentic in care te afli deocamdata.

14 mai 2018 23:14

Scarbit de imbecilii P$D Ultimul ministru ceausist. Nu intamplator in ultimul guvern comunist.

14 mai 2018 21:26

Wow, boierul Klaus isi chema argatul la curte! Dupa ce se implinira niste ani de cand conul Klaus n-a catadixit sa schimbe fo idee cu ministrul sau de externe (deh, in lipsa de altceva, si-a costituit "gubiernul meu" din parasutistii proprii de la trei Coceni!), ba o "invita" scrasnind din masele de teuton si pe ma'am Viorica, sa le rupa mushtiucul la amandoi! Pe cand domnul Melescanu facea politica Romaniei prin Elvetia, unde se innoada si se deznoada tot felul de itze, domnul Klaus se cam juca cu ceva prin tzarana acestei patrii decrepite, sau, cel mult, invata cum se falsifica un testament si cum se poate inventa un mostenitor Bastea pe care il chema dracu stie cum, numai nu Bastea! Si-n loc sa invete mersul trenurilor si orele istoriei la care trec ele, conu Klaus fluiera a paguba dupa trenurile pline de politichie care tot trec fara sa le pese de reactiile sale intarziate din pricina mersului excesiv pe bicicleta. Si totusi isi vrea cu orice pret inapoi jucaria numita politica externa a Romaniei, la care se pricepe precum curca ratacita in padure. Ori te pomenesti ca, de fapt, se pricepe, dar se pricepe cum s-o faca praf si pulbere conform ordinelor dictate de prietenii care ii umplu pieptul de arama cu cele mai inalte cocoratii ale Vestului Mijlociu!!!

14 mai 2018 21:24