Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Cu 225 de parlamentari aliniaţi deja sub steag, USL are şanse reale să-l lase pe Răzvan Ungureanu fără job şi PDL-ul fără guvernare. Opoziţiei îi mai lipsesc şase voturi, cu o zi înaintea dezbaterii moţiunii de cenzură, iar PDL ia în calcul retragerea de la guvernare dacă moţiunea USL-ului va trece.

Un val de dezertări erodează cu repeziciune majoritatea coaliţiei de centru aflată la guvernare în România, însă aceasta ar trebui să aibă suficient sprijin pentru a supravieţui moţiunii de cenzură ce urmează să fie supusă la vot vineri, comentează Agenţia Reuters, citată de JURNALUL NAŢIONAL.

Însă democrat liberalii au discuta, în şedinţa de miercuri, posibilitatea să treacă în Opoziţie şi să lase guvernarea pe mâna lui Victor Ponta, spun surse din partid, citate de ANTENA3. Mai mult, aceleaşi surse susţin că PDL nu ar mai accepta să facă parte dintr-un nou guvern şi nu va vota nici un eventual guvern de tehnocraţi.  Însă asta numai dacă moţiunea de cenzură a USL-ului va întruni destule voturi pentru a dărâma Guvernul. Iar USL mai are nevoie de 6 voturi.

Zestrea de 224 de parlamentari USL, anunţată de Victor Ponta ieri dimineaţă, a sporit, în cursul după-amiezii, cu un nou deputat, Marian Avram, care a trecut de la PDL la PSD. Alţi doi deputaţi PDL, Cătălin Croitoru şi Daniel Borza, au anunţat că vor susţine moţiunea USL. În culise, afirmă EVENIMENTUL ZILEI, liderii grupurilor PSD şi PNL negociază individual cu alţi parlamentari independenţi şi din grupul minorităţilor naţionale.

De cealaltă parte a baricadei, liderii PDL s-au întrecut în declaraţii oficiale potrivit cărora moţiunea nu va trece. În acelaşi timp, parlamentari PDL citaţi de ADEVĂRUL, susţineau, neoficial, că li s-a cerut de la partid să nu se prezinte la vot, vineri, în ziua moţiunii de cenzură. Şi RING afirmă că strategia PDL pentru salvarea premierului Mihai Răzvan Ungureanu include sechestrarea propriilor parlamentari în ziua votului.

Astfel, PDL ar urma să îşi convoace senatorii şi deputaţii vineri dimineaţă, la o şedinţă specială în parlament, pe tema moţiunii, a cărei durată va fi însă nedeterminată. Adică, sub acest pretext, conducerea PDL vrea să îşi ţină sub control total parlamentarii, vorbindu-se, după cum susţine RING, inclusiv despre încuierea uşilor sălii de şedinţe. ADEVĂRUL afirmă că până vineri sunt şanse destul de mari pentru USL pentru a aduna cele şase voturi care îi mai sunt necesare din zona independenţilor şi chiar din grupului minorităţilor.

Grupul minorităţilor, aminteşte CURIERUL NAŢIONAL, a respins propunerea PDL de a nu îşi exprima votul la moţiunea de cenzură. NAŢIONAL remarcă faptul că pentru a trece sau pentru a respinge moţiunea de cenzură, marile partide ale neamului au nevoie de voturile minorităţilor. Obişnuit să facă doar pe placul UDMR-ului, şi PDL este pus acum pe jar şi de cei 17 deputaţi ai minorităţilor naţionale altele decât cea maghiară, care nu mai acceptă să stea cuminţi în bănci, ci vor vota la moţiune.

Pro sau contra, nu se ştie deocamdată, cei mai mulţi dintre ei afirmând că abia vineri se vor decide. Cert este, după cum remarcă NAŢIONAL,că PDL, PSD şi PNL, cele trei mari partide dâmboviţene, au ajuns să atârne la mila minorităţilor naţionale. 


Comentarii

fan PD-L XXL vreau sa-mi bag flocii in curul tau. Flocii ca de la atata laba si primit pule-n cur, altceva nu mai am!

27 aprilie 2012 7:54

XXL UDMR-ul a fost permanent masca de oxigen a PDL-ului. Fara ei sunt morti pentru ca sunt tampiti si nu stiu sa se alieze cu alti Romani ci numai impotriva lor. Pdl-ul vrea sa joace acum la ofsaid USL-ul si sa speram ca nu va tine si vor fi alegeri anticipate.

27 aprilie 2012 6:01

sabin VREM PARLAMENT FARA FRECVENTA salarii si pensii fara numar,fara numar !!!!!

26 aprilie 2012 14:54

sabin VREM PARLAMENT FARA FRECVENTA salarii si pensii fara numar,fara numar !!!!!

26 aprilie 2012 14:53

Laur De tot rasul comentariul! Cica pdl ia in considerare daca sa participe la un nou guvern! Cine credeti ca o sa mai fac vreodata guvern cu astia ! Chiar uitam ca ei au ajuns la putere prin tradari,minciuni ,dezbinari si mai ales FURT!Pai cum stau ei la putere cu un partid imaculat unpr in parlament neales de nimeni!!!cu sprijinul unei organizatii udmr care nici nu e partid!

26 aprilie 2012 14:15

usl=groparii romaniei foarte bine fac,sai lase pe talharii din usl sa vedem ce vor face,sa guverneze ei pt ca ei au distrus ,jefuit si devalizat tara ,da aceasta banda numita usl=psd+pnl+pc=banda de talhari hoti si mafioti care au jefuit,distrus si devalizat tara

26 aprilie 2012 14:13

Basescu B. Iese de la guvernare si intra la guvernare in USL.Pai cu cine votam?Tot cu smecherii astia? Fraieri aia din USL ca accepta asa ceva,acum cind oricum castiga si fara traseisti

26 aprilie 2012 13:37

Andrei Presu afara cu PeDeLepra si cu Kiorul imputit,betiov,corupt,nespalat si bolsevic de Basescu!!!la Gherla cu voi,hiene jegoase care v-ati hranit din durerea si saracirea poporului roman!!!

26 aprilie 2012 13:13

Nu cred ca trece ! Nu trece, intrucat constrangerile economice atarna enorm de greu, iar pedelica trebuie sa-si ia batele in cap pana la sfarsit, pana la alegeri. Panem et circenses... cu primul articol e o problema, asa ca ramane circul, cu lupte de gladiatori. De aia cred io ca motiunea nu trece.

26 aprilie 2012 13:11

Cati tradatori mai trebuie pentru a trece motiunea? Moţiunea de cenzură este zveltă. Un document subţirel, pestriţ, plin de vorbe mari şi obligatoriu negre. Uşor de înşirat, pentru că dă la mir unui guvern care nu s-a scuturat încă de scutece şi care, de altfel, nu şi-a programat o viaţă lungă. Ceata lui Mihai Ungureanu este o victimă perfectă. Şi dacă moţiunea ar trece, ce s-ar pune în loc? Un alt guvern şi mai încurcat în scutece, cu o viaţă si mai scurtă. A spus-o Popescu Tăriceanu. gandul.info

26 aprilie 2012 12:47

giani iesiti bagamias p...a in voi de portocalii-verzui

26 aprilie 2012 12:35

nelu Chiar vă rog lăsați pe ponta la putere .Boii în senat deja au perfectat o hoție cu universitățile și înbogățește pe unul ce crede că le va achita chiria unde se kișă în seleful ăla fără să plătească .

26 aprilie 2012 11:53

jack AFARA TOTI PARLAMENTARII !!! TOTI PARLAMENTARII LA MUNCA !!! PSD+PDL+PNL+PC+UDMR= HOTI,BANDITI,NESIMTITIJEFUITORI !!! AFARA CU TOTI Oameni buni nu trebuie sa-i mai credem pe nici unii din ei, toti vin la ciolan !!! Imediat trebuie schimbata COSTITUTIA !! Sa avem cat mai putini parlamentari !!! SOLUTIA ESTE SA PLECATI TOTI POLITICIENII !!! SI ASA SUNTETI PREA MULTI PTR O TARA ASA MICA SI SARACA. AR TREBUI SA SCHIMBAM CONSTITUTIA CA SA RAMANA 100 DE PARLAMENTARI, NU 470 !!!

26 aprilie 2012 11:03

pentru matusica de mai jos Nimeni nu a promis ceea ce sustii tu manipulatorule portocaliu !

26 aprilie 2012 9:45

adevararul popor dar, daca pierd fraiele de la interne cum mai pot fura votul PD-L-istii????????? ca numai asa l-au ales pe Basescu a doua oara... cu furtul voturilor. Deci PD-L nu va lasa guvernul, sau mai bine spus Basescu va alege un lat PD-L-eu si va forma tot un guvern PD-L

26 aprilie 2012 9:44

matusa tamara Daca ar avea sange in aparate , PDL si cei asociati la guvernare nu ar participa la votul motiunii lasand cuplul kikso-komic (nu cocso-chimic) Ponta -Antonescu sa "ia masuri hotarate " pentru : cresterea rapida a pensiilor, locuinte la toti nevoiasii , cresterea salariilor profesorilor cu 100%,toti revolutionarii platiti regeste etc Va garantez ca pana in noiembrie cad su 10% !

26 aprilie 2012 9:40

CeTePopescu. Viitorul nu suna deloc bine si degeaba incearca Ponta si Antonescu sa convinga electoratul dezamagit de PDL, dar speriat de perspectiva USL, ca vor fi mai putin hoti decit in perioada Nastase sau Tariceanu, ca intre timp le-au crescut aripioare de ingerasi, ca sint acum baieti buni si nu vor pisa marunt-marunt toate legile care cit de cit au mai pus stavila mafiotismului univesitar sau sindical, care au mai dezvirginat si reglementat coruptia ajutoarelor sociale sau pensiilor de asa zisa boala, ca nu vor taia la pausal capete de procurori si nu vor gasi cheia de la seiful faimoasei Rodica Stanoiu, unde vor ingramadi dosarele (ne)convenabile. revista22.ro

26 aprilie 2012 9:39

MARIAN Eu nu spun ca altii au fost mai cinstiti, dar PDL sa ia in calcul si iesirea din politica. Au furat si distrus prea mult. Au facut din Roamania o colonie fara nici un viitor.

26 aprilie 2012 9:23

marinoiu duca se................odata toata gasca de banditi rozalii

26 aprilie 2012 1:44

Gingis Han Eu cu cine nu votez? Nu votez cu pdl-istii din PDL sau cu pdl-istii din USL?

25 aprilie 2012 23:20

ioan USL nu e grabita la guvernare pentru ca ar trebui rapid sa ia masurile pe care le-a promis ca solutii pentru actuala situatie;solutii imediate pentru populatie nu sunt sustenabile, invocarea grelei mosteniri nu prea mai tine iar absenta unor masuri le-ar eroda situatia pana la viitoarele alegeri parlamentare.

25 aprilie 2012 19:52

dragos probabil ca vor sa lase USL un pic la guvernare sa vada si lumea inainte de alegeri cam cine sunt usl-asii :)) diabolic mai e si Base asta , am senzatia ca Iliescovichi Ivan juca la pitici pe langa asta :)

25 aprilie 2012 19:16

val Latul se stringe. Au inceput in sfirsit sa inteleaga si PDL-eprele asta. Sper sa fie inceputul sfirsitului acestor hoti distrugatori de tara. Aceasta pata rusinoasa pe istoria Romaniei, Javra Ordinara si shleahta lui de hoti lacomi sa ramina o amintire urita a istoriei noastra.

25 aprilie 2012 18:57