Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Surpriză de proporţii în ultimele sondaje de opinie. Cel mai nou sondaj realizat de IMAS confirmă datele precedentului sondaj dat publicității de SOCIOPOL, care arată că PSD pierde masiv din electorat, ajungând în urma PNL. Astfel, în februarie, a ajuns la 28,6% şi a căzut, astfel, pe locul al doilea în preferinţele românilor, cu aproape un procent în spatele PNL, care ajunge la 29,4%. Şi USR se găseşte pe un tren ascendent, cu 11,2%, depăşind ALDE (10,6%) şi PMP (4,6%), anunță GÂNDUL.

PSD și Liviu Dragnea au pierdut enorm din popularitate, în ultimul an. ”Faptul că PSD scade este deja un lucru confirmat de mai multe sondaje consecutive. Ceea ce nu remarcă mulți este faptul că PSD pierde din bazinul propriu. PSD a pierdu două treimi din acest electorat. Este vorba despre electoratul care spune că merge la vot, dar care nu mai are încredere să voteze cu PSD. Este posibil ca mai târziu să recupereze o parte din electorat, dar acești oameni spun așa: PSD a mărit salariile, dar faptul că au schimbat Guvernul de trei într-un an de zile nu le conferă încrederea să mai voteze acest partid și pe viitor”, a explicat Mirel Palada, citat de JURNALUL NAȚIONAL.

Un alt sondaj publicat în această săptămână și realizat de SOCIOPOL care arată intenția de vor, dă un alt clasament al partidelor politice. Concret, arată ADEVĂRUL, PSD a căzut până la 34% dintre alegători, în vreme ce 33% dintre votanţi ar pune acum ştampila pe sigla liberalilor.. Pe următoarea poziţie rămâne USR (12%), urmat de ALDE şi UDMR (ambele formaţiuni cu 5%), de independenţi (4%) şi PMP (3%), potrivit datelor Sociopol..

Un sondaj AVANGARDE contrazice însă datele studiilor sociologice IMAS și SOCIOPOL. Diferențele între cele trei cercetări sociologice sunt notabile, constată ANTENA3. Datele prezente în studiul Avangarde: PSD - 44%, PNL -  26%, USR - 11%, ALDE - 6%. „Nu le putem reproșa celor care folosesc studiile pentru a le prezenta în momentul în care consideră ei. PSD fără conducere are unu din trei români care îi dau votul, sub 33% PSD nu are cum să cadă niciodată. Liviu Dragnea se bucură în continuare de o cotă de încredere în rândul electoratului PSD. Nicu Bănicioiu merită poziția de președinte-executiv PSD”, a declarat Marius Pieleanu.

Pe de altă parte, NAȚIONAL constată că în mod surprinzător, lumea sondajelor s-a animat brusc cu doar câteva zile înainte de Congresul de sâmbătă, iar sondatorii neamului ”au descoperit” că PSD-ul și-a găurit turul pantalonilor de mult ce-a alunecat pe toboganul preferințelor electorale ale românilor. Concret, social-democrații ar  fi pierdut 10 – 12 procente (în viziunea SOCIOPOL, care a cotat PSD-ul cu 34%) sau chiar 16 – 17% (în varianta cercetării lunare Romnibus realizate de IMAS, în care PSD are 28,6%).

Preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a comentat ironic, joi, sondajul IMAS, potrivit căruia PSD a scăzut la 28,6%, iar PNL este la 29,4%, afirmând că „PNL creşte ca Greuceanu”, în timp ce PSD „se prăbuşeşte undeva la 8-9%”, anunță ROMÂNIA LIBERĂ. „Eu cred că PSD este deja sub 10% şi PNL are 51%, creşte ca Greuceanu. Una peste alta, la două zile apare un şondaj înainte de Congres. Ne-am prăbuşit, cred că avem undeva 8-9% şi PNL se duce spre 60%”, a declarat preşedintele PSD Liviu Dragnea, râzând zgomotos după ce i s-a cerut să comenteze sondajul IMAS publicat de USR.

Cât priveşte faptul că potrivit sondajului liderul PSD se bucură de o încredere mai mică decât cea pe care oamenii o au în PSD, Dragnea a afirmat că „aşa era şi în 2016”. „Da, aşa este. Era şi în 2016. Aşa ni se spune şi atunci, că PSD este praf şi uite că am câştigat alegerile în 2016”, a spus Dragnea, precizând că PSD face evaluări proprii pentru a-şi „rafina atitudinea, comunicarea şi politicile”.

Apropierea dintre PSD și PNL este o premieră a ultimilor an. De altfel, vicepreședintele PSD Ecaterina Andronescu a semnalat, încă de luni, într-o discuție privată din principalul partid de guvernământ, că social-democrații ar fi pierdut peste 500.000 de votanți într-un singur an de guvernare, anunță EVENIMENTUL ZILEI. Andronescu a atras atenția cu privire la sondajele de opinie în ședința Comitetului Executiv Național al PSD din 5 martie, în prezența liderilor organizațiilor județene ale partidului.

Ieri, Ecaterina Andronescu, fost ministru al Educației, și-a depus candidatura pentru funcția de președinte executiv al PSD, cerând explicații actualei conduceri pentru prăbușirea partidului în sondaje. PSD a câștigat alegerile parlamentare din 2016 cu un scor de peste 45%.



Comentarii

Eu sunt DRAGNEA sh'am pula mare, fut in cur pe orisicare, na, crapati toti de ciuda, 'ra atzi ai dreaq de pedofili USR-isti.

12 martie 2018 12:08

alupigus PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD! PSD!

11 martie 2018 13:20

v In realitate PSD este la 80%. In 2017 s-au dat in folosinta 300 de km de autostrada, 8 spitale regionale, euro a scazut, ratele la credite au scazut si ele. Practic, nu mai exista somaj.

11 martie 2018 10:16

fan Liviu Dragnea Mai Paulus, te-au distrus total desele abuzuri suferite.

11 martie 2018 9:24

@ 11 martie 2018 4:47 Băi moșule impotent și retardat, mă cac în pizda mă-tii, în capul și-n gura ta și-n capul lui tac-tu, idiotule. Băi cretinule, mai bine ia tu o muie de la mine, că e gratis, căcat bolnav ce ești! Ce-ți va da Paulus e bonus, muie sau în toate găurile, imbecilule!

11 martie 2018 5:56

Paulus De cate ori aud de sex, imi vine-n minte orfelinatul, baietii mai mari care ma abuzau. Aveam tablouri cu PSD pe pereti. Ce amintiri dureroase! Cum ma pot razbuna pe heterosexualii care au reusit in viata? Facand campanie furibunda pt P$D, chit ca-s sarac lipit.

11 martie 2018 4:53

fan Liviu Dragnea Paulus, tocmai am futut-o-n cur pe ma-ta. Vii sa mi-speli cu o felatie?

11 martie 2018 4:47

@ fan Liviu Dragnea Băi Babă ce ești tu, de unde atâta virilitate la tine, când tu te lăudai că nu mai ai decât flocii în izmene? Babagiule! Scoate-ți proteza din gură că vine Paulus să te fută-n gură!

10 martie 2018 22:40

v In realitate PSD este la 80%. In 2017 s-au dat in folosinta 300 de km de autostrada, 8 spitale regionale.

10 martie 2018 14:47

Apel la luciditate Cetatean gaozar, sondajele facute de institutul de casa al Psd nu minte. Lumea se trezeste. 0 ZERO Km de autostrada, preturile explodeaza. Nu poti sa dai vina la infinit pe binom, pe Soros. Mai sunt si oameni care gandesc. Spre deosebire de tine.

10 martie 2018 13:46

CETATEAN CIURUIT Degeaba se opintesc PNL, USR HA!HA!, PMP Basescu Javra Ordinara - sa intoxice pe cetateni, cu "sondaje" triumfaliste pt golani. Degeaba, romanii nu uita saracia aplicata de Basescu&Co, depravarea USR&PNL, tradarile lu' Johanis. PSD trebuei sa se pregateasca sa guverneze inca 4 ani. Si nu numai.

10 martie 2018 7:50

fan Liviu Dragnea CEO, te-ss fute-c cur. Nu mo caii cand vor cainii. Dupa 4 ani, vom avea 0 km de autostrada, metroul din Drumul Taberei carebuia deschis in 2014, tot nu va fi gata, etc, dar tot vom castiga alegerile. De ce? Pt ca putem.

10 martie 2018 7:14

CEO-ul de la firma de pompe funebre Ăsta nu e sondaj, e un vidanj, e ditamai vidanjarea. Cică PSD căcare e cel mai mare partid, s-a dărâmat dintr-o dată, e vidanjat complet, n-am găsit altă rimă. Acum PSD e menținut la suprafață numai de un singur neom, e vorba despre Codrin Ștefănescu, cel care-i fute la cap pe toți ai lui, iar pe ăia-i doare-n cur, săracii au reflexe inverse, paralele, că tot e moda statului paralel. Prezervativul ăla ambulant pe două copite care e Codrin Ștefănescu ar trebui să-i fută pe toți de la PSD numai în cur, pentru ca să-i doară realmente capul, altfel PSD-ul se va duce de râpă, pagubă-n ciuperci și-n ambrozie, adică-n buruiana aia care cică căcare e toxică, n-am găsit altă rimă. Ce idioțenie, s-a trezit un cur căruia i-a bășit sau i-a căcat ideea de a face o lege pentru a se amenda cetățenii pentru nestârpirea acelei buruieni nenorocite. Imbecilii din grajdul legislativ o să ne ducă iar la criza de hârtie igienică de pe vremea Împușcatului, când nu se găsea hărtie igienică pentru că erau prea multe cururi care conduceau țara. Tu-i în pricepere de găozuri! PSD ori de câte ori a guvernat țara asta, n-a știut altceva decât să înglodeze țara-n datorii externe, adică de peste 65 de miliarde euro, din totalul datoriei externe naționale publice, care datorie totală publică a statului e de peste 75 miliarde euro. Problema e că PIB-ul României a ajuns anul trecut la 171 miliarde euro, deci se strâng acești bani anual la bugetul statului, dar imbecilii și cretinii care guvernează nu știu să cheltuiască banii de la bugetul țării mai cu zgârcenie și cu mai multă eficiență. Tu-i în gură de nemernici!

10 martie 2018 1:44

v D-l Dragnea are pula mare. El fute-n cur pe orisicare! Nu va faceti griji, vom castiga si urmatoarele alegeri. Pregatiti-va gaoazele pentru inca 4 ani

9 martie 2018 20:08

a lu` pigus post doar dupa ce fac o laba buna

9 martie 2018 17:30

Tariceanu, fiul statului masonic paralel v, imi placi enorm. Cu militanti imbecili ca tine, PSD pierde votanti in fiecare zi

9 martie 2018 17:29

v Nu stiu rezultatul sondajelor. Important va fi rezultatul votului, daca este real si nu masluit. Din pacate opozitia nu ne prezinta niste planuri alternative de guvernare, ci ei doar critica ce se intreprinde si de cele mai multe ori fara a avea dreptate.

9 martie 2018 16:23

Kovesi Lulutza credeți-mă pe ”cuvânt”, acest sondaj l-am comandat noi, cei din DNA ! ..... ”Noi suntem DANA”, da?! DNA, nu falsifică probe. Noi le culegem ”eronat”, dar asta nu înseamnă că le falsificăm. Și o să dăm atâtea sondaje, câte va fi nevoie, astfel încât să putem DECAPA, totul și pe toți !!!

9 martie 2018 16:05

a lu` pigus @ alupigus - baih amaratule, dupa ce-mi furacesti numele, vorbesti si prostii ! Nici nu te salut ! Alupigus !!!

9 martie 2018 15:33

Dana Si asta este inceputul. Psd-istii sunt rupti de realitate, ei nu vor sa vada ca oamenii ii injura pe la toate cozile de la cumparaturi.Acolo sa faca cineva un sondaj. Partea dureroasa este ca nu exista opozitie serioasa.Cred ca un partid cu un lider credibil arputea castiga alegerile in 2020.Oricum, mustaciosul cu ai lui se vor duce dr...lui

9 martie 2018 14:49

alupigus, fiu de parlamentar PSD de Teleorman Nu credeti sondajele Sorosiste. PSd e la 50%

9 martie 2018 13:46

Nelu Vifor Dragnea cel artist noaptea vesel, ziua trist – el cânta la "fra..uda" pentru fra..ieri !!!

9 martie 2018 13:29

Maior , nasul lui Ponta l-a desfiintat pe Dragnea in comisia care se cheama: "Fraudarea alegerilor din 2009" dar in fapt este : “S-o dam jos pe Kovesi ca sa ne punem omul nostru." Si la aceasta comisie Maior n-a suflat nicio vorba despre finul Ponta care pe atunci era si prim ministru.

9 martie 2018 12:31