Chelsea şi Barcelona au încheiat la egalitate, scor 1-1, după un meci în care Chelsea a avut marile ocazii. Willian a nimerit bara de două ori în prima repriză, dar a reuşit să deschidă scorul în minutul 63 cu un şut pe jos, la care Ter Stegen nu a avut replică. Messi a egalat 13 minute mai târziu, după ce Iniesta l-a servit perfect în careu. Barcelona pleacă cu prima şansă pentru retur, având avantajul golului marcat în deplasare.

Echipele de start

Chelsea: Courtois – Azpilicueta, Christensen, Rudigers – Moses, Kante, Fabregas(Drinkwater 84), Alonso – Pedro(Morata 83s), Hazard, Willian
Rezerve: Cabellero - Cahill, Drinkwater, Giroud, Hudson-Odoi, Morata, Zappacosta

Barcelona: Ter Stegen – Roberto, Pique, Umtiti, Alba – Busquets, Paulinho(Vidal 63), Rakitics – Iniesta, Messi, Suarezs
Rezerve: Cillessen - Dembele, Digne, Gomes, D. Suarez, Vermaelen, Vidal

Min 90+3 Final de meci pe Stamford Bridge! Chelsea şi Barcelona au încheiat la egalitate, 1-1.

Min 76 GOOOOOOOOOOL Barcelona! Iniesta profita de o greşeală în apărarea lui Chelsea, şi trimite în centru către Messi. Argentinianul nu iartă şi îl execută pe Courtois

Min 63 GOOOOOOOOOOL Chelsea! Willian îşi încearcă norocul pentru a treia oară, din afara careului. Acesta trimite un şut în forţă, pe jos, care îl lasă spectator pe Ter Stegen!

Min 46 A început repriza secundă.

Min 45 Final de primă repriză pe Stamford Bridge.

Min 41 Încă o bară pentru Willian! Brazilianul repeta faza din urmă cu opt minute, dar de data asta trage către colţul stâng!

Min. 33 Bară Willian! Brazilianul a intrat în centru, a şutat la colţul lung, dar bara l-a salvat pe Ter Stegen. Portarul Barcelonei nu a avut reacţie la şutul mijlocaşului din "Ţara Cafelei".

Min 30 Alonso bate o lovitură liberă cu efect, pe lângă zid. Ter Stegen reţine.

Min 5 Hazard încearcă vinclul porţii lui Ter Stegen din afara careului, însă mingea trece pe lângă poartă.

Min 1 Fluier de start la Londra!

Sunt aproape şase ani de la ultima vizită a Barcelonei pe Stamford Bridge. Pe 18 aprilie 2012, Chelsea triumfa în faţa catalanilor cu scorul de 1-0, golul gazdelor fiind marcat de Didier Drogba.