Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

„Aceşti oameni cred că sunt autişti şi nu văd şi nu aud ceea ce este vizibil pentru toţi cei de bună credinţă”, a spus la tv, premierul Viorica Dăncilă, vorbind despre cei care ar „dezinforma” Uniunea Europeană cu privire la România. Să transformi în insultă numele unei tulburări care afectează viața a mii și mii de familii într-un stat care nu face aproape nimic pentru terapia și integrarea persoanelor cu autism este, în cel mai bun caz, o dovadă de ignoranță. Asociațiile care luptă pentru drepturile persoanelor cu autism i-au cerut premierului să își ceară scuze pentru afirmațiile făcute.

Iar Viorica Dăncilă a spus, vineri dimineață: „Îmi pare rău că s-a făcut această analogie, nu a fost în intenția mea și vă asigur că nu aș face acest lucru niciodată. Am să sun personal la cei care au făcut această sesizare și am să le spun că nu a fost intenția mea. Voi face toate demersurile, nu pentru a evita o sancțiune, să nu înțelegeți acest lucru. Chiar îmi pare rău că s-a înțeles acest lucru, empatizez total cu oamenii care au astfel de probleme. Mă voi implica ca să construiesc o strategie bună și pentru astfel de persoane și pentru alte persoane cu dizabilități”.

Persoanele cu autism, „împinse spre un viitor negru și cinic”

Stigmatul pus persoanelor cu autism de la cele mai înalte niveluri ale conducerii statului rămâne însă prezent. La fel și nepăsarea autorităților față de această categorie vulnerabilă de cetățeni la fel și eforturile supraomenești ale părinților de a le asigura copiilor lor terapia și îngrijirea de zi cu zi, fie că sunt la grădiniță sau au devenit deja adulți.

Integral pe Republica



Comentarii

Paulus @v: Nu m-am îndoit nicio clipă că șeptelul PSD din PE votează în deplin consens cu grupul parlamentar (revoluționar-progresist) căruia îi aparține. Nu am uitat nici cum (abjecția ambulantă intitulată) Dragnea L. a încercat acum vreo 3 ani să promulge o lege-hibrid, care includea ”recomandările” din Raportul Lunaceck. Altceva?

18 februarie 2018 21:07

v Paulus, intr-um moment de luciditate intreaba-i pe europarlamentarii PSD de ce voteaza sistematic in favoarea casatoriilor homo in PE.

18 februarie 2018 17:46

Vai, MARY mi-ai confirmat cele mai sumbre temeri despre voi! "parinti fara analize genetice, aduc pe lume copii autisti = cu deficiente psihice si neurologice"??? Asta e doar lipsa de cultura, dar ce deduci din asta, suna a Adolf Hitler: "... caci Statul trebuie sa finanteze in prostie pt bolnavii psihici, retardati, autisti". Ce ar fi, daca statul i-ar extermina sau i-ar interna pe toti cei nedotati si neinteligenti (atentie, s-ar putea sa bata si la usa dv.!)? Dar: cine hotaraste cine e inteligent, folositor, dotat etc.? Pesedistii? Majoritatea? Stim bine, ca masele nu hotarasc niciodata rational si moral corect. Ei si? Noi suntem la putere! "Dna. Dancila a exprimat public, opiniile majoritatii cetatenilor" - o sa exprime si faptul ca majoritatea vrea bani multi fara munca, vrea sa se dea liber la furat, liber la bere si mici! Asta,i Romania autentica, exprimarea nazuintelor celor multi! De asta sa aveti parte!

18 februarie 2018 16:54

EU, EU ȘTIU ”cum privește statul problema autiștilor”!!! Ei bine, în primul rând statul se adresează ACADEMIEI de ȘTIINȚE a României și află de acolo că acum 30 de ani maladia era INEXISTENTĂ în țara dvs., după care statul se adresează DIICOT, cu solicitarea de începere a urmării penale împotriva AN, cerând DIICOT să CORELEZE apariția PRIMELOR CAZURI diagnosticate cu VACCINURILE făcute pe EURO-iobagii autohtoni în perioada respectiva, după care un judecător emite mandatele de arestare / neutralizare a infractorilor! Iată, așadar, (cam) cum ... Cu respect, Paulus

18 februarie 2018 14:48

Bunica lu' v: ce, cum, și tu te-ai dat cu EURO-bulangii LGBT-ORL-USR-TFL? Cu stupoare, Blv

18 februarie 2018 14:47

v Paulus, esti patetic cu onsesiile tale antieuropene. Cred ce esti iremediabil distrus. Postarile tale imbecile nu fac decat sa creasca scarba, deja uriasa, fata de Partidul Sovietic Dracnea.

18 februarie 2018 12:36

MARY Statul - oricare ar fi acesta, nu este vinovat ca, parinti fara analize genetice, aduc pe lume copii autisti = cu deficiente psihice si neurologice. Sunt atatia copii super-inteligenti, provenind din familii sarace, care nu se pot realiza, caci Statul trebuie sa finanteze in prostie pt bolnavii psihici, retardati, autisti, etc. Ce atata zarva, ca dna. Dancila a exprimat public, opiniile majoritatii cetatenilor. Adica, banii publici sunt pt dezvoltarea copiilor si tinerilor dotati si inteligenti.

18 februarie 2018 6:43

@Ionut: Uite aici pe membrii faunei (microbiene), de-alde agramatul sorosisto-cretin cu limba de plastic, carele cică ”lucrează” la (group-ul anti-național) ”Asociatia Pro Democratia”, cu ”astai pozitia” și cu ”premier social” - ce poate cine să se-aștepte la ce de la panaramele astea cu pene, de lei 0,50 legătura? Cu toate cele bune, Paulus

17 februarie 2018 23:08

@Ionut: Stai liniștit, EURO-limbricii iau apă (la greu) și odată te trezești că, țup! au sărit din barcă și ne urează nouă ”călătorie plăcută” - sunt ca morții, cărora le mai cresc o vreme părul și unghiile. Cu toate cele bune, Paulus

17 februarie 2018 22:58

Bunica lu' Francmason de stanga: Da' pe la mine și pe la (EURO-curva de) mă-ta când mai treci, nebunaticule?

17 februarie 2018 22:51

Francmason de stanga Paulus, imi placi enrom. Te-as fute-n cur nonstop.

17 februarie 2018 22:28

@Ionut: Stai liniștit, ăștia sunt doar o bandă de carcalaci ordinari, care încearcă să ”implementeze” tehnici prefabricate de EURO-teroare psihologică ”soft” - ajunge să le scuipi în ciorbă de cum scot capu' din tranșee și se potolesc (o vreme, până ”elaborează” alte ”strategii”, n.m.) - greșala fatală e să intri în jocul ”scuzelor”-rituale, că e ca la țigani, te mămâncă de viu - de-aia și au atâta nevoie de ”incidente” aranjate / cu parcurs previzibi și de EURO-paiațe condiționate pavlovian, ca țața asta de ”premier” spălată pe creieri la PE! Cu toate cele bune, Paulus

17 februarie 2018 21:07

@*: Da, am revenit, dar nu stau mult - mă duc să mă fuck că ”studiez”, ca să nu ratez sesiunea la ”incluziune”, la ”dizabilități”, la ”orientări” și la ”accesarea” ”absorbției”! Cu (cu poalele peste cap și) cu respect, Raluca Ion-Negativ

17 februarie 2018 20:55

Ionut Nu mai este voie sa fie pronuntat cuvantul ''autist'' ca nu este ''political correct"? Unde s-a ajuns...

17 februarie 2018 20:51

Gicu Al treilea Prim Ministru uns in functie de Dragnea, mai prost si mai incompetent decat primii doi luati impreuna. Marioneta cu freza (coafura) de maimutza. La ce Dracu mai sta pe post cand nici sa vorbeasca nu stie??? Este atat de redusa incat nici nu-si da seama ca este ridicola prin prostia ei! DEMISIA !!!---pana nu se face de ras total...!

17 februarie 2018 11:16

* Ai revenit spurcaciune cu comentariile tale de idiot debil?

16 februarie 2018 21:41

Raluca Ion: Bună seara! Sunt una dintre nenumăratele pizdirici-”republicane” din proximitate și vă mai informez că am învățat la fuckultatea de ”comminicare” diverse cuvinte (de cod, cu efect paralizant, utilizate în mod curent împotriva Dvs. de noi & de-alde noi, n.m.), cum ar fi: ”categorie vulnerabilă” , „împinse spre un viitor negru și cinic”, ”asociațiile care luptă pentru drepturile” (cu referire la infractorii care luptă împotriva dreptului Dvs. de a utiliza în exprimare un limbaj viu, sugestiv și colorat, n.m.), ”stigmatul pus persoanelor”, ”nepăsarea autorităților”, ”eforturile supraomenești” & al. MEDIA -BĂȘINI din aceeași categorie! Cu respect, RI