Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Urmărind conferinţa de presă a preşedintelui României de joi seară, mi-am adus aminte de interviul candidatului Klaus Iohannis, din 2014, la Gândul, când întrebat ce le transmite profesorilor care nu au şi ei şase case din muncă cinstită, actualul şef al statului a răspuns, fără să clipească:, „Ghinion”.

În loc să scrie pe Facebook: „Nu o schimb pe Kovesi - zâmbărici - penalilor”, domnul Iohannis a ţinut să ne servească o pastilă de aroganţă inutilă în prime-time. 

Lăsat oarecum în ofsaid de ministrul Justiţiei care, deşi chemat de urgenţă în ţară să rezolve problema DNA, a lăsat pe joia viitoare anunţarea unei concluzii, Klaus Iohannis s-a insinuat în telejurnal pentru a-i linişti pe cei care, după a treia şansă dată PSD, se întrebau dacă nu cumva preşedintele a capitulat în faţa lui Dragnea şi a acoliţilor. Pe scurt, rezist, staţi liniştiţi, decizia-i la mine, i-am zis şi lui Dragnea, totu-i sub control.

Integral pe Gândul



Comentarii

nae O proasta ca Sorina Matei care isi da și ea cu parerea.

17 februarie 2018 6:59

@ v Că le-a plăcut răspunsurile la cititori? Amice, după ce că ești agramat, îți mai dai și importanță comentând politică într-un mod pueril și groaznic de prozaic. Dar culmea e că debitezi niște prostii mai mari ca tine, asta e partea cea mai gravă. De ce te încăpățânezi să-ți pierzi vremea p-aci, mai ales că obligi lumea să râdă de tine și de naivitatea și inepțiile tale imense și multe? Tu sărmane plebeu, după ce că habar n-ai pe ce lume trăiești și nici măcar nu ești în stare să înțelegi sau să discerni realitatea așa cum e ea, mai ai nevoie și de closetarii ăia de la antenele Varanului care să te lumineze cu întunericul prostiei lor voit comandate din culise. Vai ș-amar de tine și de îngustimea cu care vezi tu realitatea care e atât de simplă dacă ai un dram de logică sănătoasă. Hai sictir!

17 februarie 2018 0:50

v Vad din comentariile unor cititori, ca le-a placut raspunsurile la intrebarile puse de ziaristi lui Ghiolbanis. Noroc ca sint cam putini sustinatori ai lui Ghiolbanis, care treptat, isi arata caracterul de sas ingimfat, incepind cu paltonul aruncat pe masina.

16 februarie 2018 23:20

@ 16 februarie 2018 12:37 Tu ești oare măi nea Talmudule? Din toată bolboroseala ta de comentariu, ești plin de Adrian Năstase din abundență, adică vrei să fii, ori ești de fapt personajul ăla dizgrațios care-și dădea ouăle spre numărare pulimii. Ce mai sforerii și mânăreli întortocheate și intrigi scornești matale acolea, ești de invidiat nene. Îl tot muți pe Dragnea ca pe nebunul înnebunit pe tabla de șah, ai vrea să-l dărâmi chiar și pe el din fruntea PSD dar și pe Ghiolbanis de la Cotroceni, pentru că-ți crapă fierea-n tine că n-ai ajuns tu prezident, deși partidul tău împuțit PSD mărise prin lege durata mandatului prezidențial la 5 ani tocmai pentru că tu te visai în coșmarele tale președinte de țară pentru 10 ani ca Animalul Ion Ilici Iliescu, ce să mai vorbim? Oricare tentație democratică a boborului pesedist de a face lumină? Ce lumină nene? Că care lumină nene? Lumină sau căcare? Adică după ce că boborul pesedist nu e decât 18% din electorat, fapt demonstrat la ultimele legislative generale iar PSD-ul activ e ca număr foarte nesemnificativ, mătăluță-l scobești în cur pe Lăpușneanu cu zicala aia de stupid people vomitată de neomul Silviu Brucan, fi-ei țărâna grea? Ești bun de pus în ramă, nene! În rama de la Poarta Nouă firește!

16 februarie 2018 21:36

Să nu exagerăm! Autoarea i-a găsit oarecare critici prezidentului, dar până la atitudinea de miserupescula pusă-n cârca locatarului de la Cotroceni, e cam mult spus. Adică și cam ce ar vrea autoarea articolului? Ca nenea prezidentul să facă sluj în fața PSD-ului care tot scornește zvonuri și scandaluri și s-o dea jos pe madam Kovesi imediat c-așa ar vrea autoarea acestui articol? Păi nu e normal ca nenea prezidentul să lase lucrurile să evolueze și să se aștepte rezultatul cercetărilor și investigațiilor acelor zvonuri și scandaluri?

16 februarie 2018 21:19

Emigrant D-na Dinu, ai uitat sa spui ca prin Constitutie Presedintele Romaniei are putere limitata, Din pacate noi avem un sistem in care Presedintele nu poate face nimic si nimeni nu este raspunzator pentru greseli. Sa nu fim tristi suntem o tara balcanica.

16 februarie 2018 13:40

@Gicu Ce ai, Gicuta, cu fata ca arata normal si chiar pare desteptatzica?! Aa, il trateaza pe Ghiolbanis cam cu sictir? Pai cu asta chiar are dreptate, ma si mir ca "Gandul" isi asuma un asemenea gest de normalitate. Daca si-a schimbat cumva orientarea prosecuristica, sa fie primit! Oricum, prestatia de ghiolban a prezidentului merita o suspendare rapida si un referendum de demitere! Dupa cum si Dragnea ar merita sa fie dat de-a dura din fruntea PSD-ului pentru blaturile si milogeala continua la "statul paralel' sa fie iertat de dosare in schimbul torpilarii oricarei tentatii democratice a poporului pesedist de a face lumina, printrun referendum sanatos, in structurile de putere ale statului roman. Adica, ori ca ei (daca castiga), ori ca noi (daca vom castiga). Dragnea o tot scalda. Adica, "daca ma lasati in pace, va dau tot ce vreti. Prostii nu contaza, chiar daca - vorba Lapusneanului - E multi"!

16 februarie 2018 12:37

alupigus DEMISIA JOHANNIS !!!

16 februarie 2018 12:30

Gicu Daca esti cea din poza, nu ma mira cum gandesti....