Juventus Torino și Tottenham Londra au remizat, marți, scor 2-2, în prima manșă a optimilor de finală din Liga Campionilor.

Juventus Torino a încheiat la egalitate confruntarea jucată, marți, acasă, în compania celor de la Tottenham Londra, în prima manșă a „optimilor” Ligii Campionilor. Piemontezii au debutat furtunos și au punctat prin Gonzalo Higuain, în minutul 2 și 9 din penalty. Englezii au revenit datorită reușitei lui Harry Kane (35), dar gazdele îți puteau mări avantajul. Gonzalo Higuain a executat din nou o lovitură de la 11 metri, în minutul 45+2, dar argentinianul a ratat. În partea a doua, londonezii au egalat prin Christian Eriksen (71). În cealaltă confruntare a serii, Manchester City s-a impus la Basel, scor 0-4, goluri marcate de Ilkay Gundogan (14 și 53), Bernardo Silva (18) și Kun Aguero (23).