Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Potrivit tuturor studiilor din ultimii ani, România ocupă primul loc în Europa în ceea ce priveşte analfabetismul: şase procente din populaţie habar n-au să scrie şi să citească, iar 42 de procente dintre elevii care termină şcoala sunt „atinse” de virusul analfabetismului funcţional. Ce face guvernul PSD, în această situaţie (în condiţiile în care nici alte guverne de alte culori nu s-au agitat extrem ca să rezolve problema)? Ia măsura comasării unor unităţi de învăţământ şi a închiderii altora.

Vorbim despre „greaua moştenire” în domeniu, lăsată actualului ministru al Educaţiei, Valentin Popa, de predecesorul său, Liviu Pop.

Acesta din urmă anunţa cu puţine zile înainte să fie lăsat la vatră, că peste 500 de şcoli vor fi comasate, din „lipsă de elevi”.

Integral pe Gândul



Comentarii

@aplitic, de fapt gaozar psd-ist ai fecale proaspete pe bot.

12 februarie 2018 9:10

alupigus P$D Daca electoratul ar fi educat, cine ar mai vota PSD?

12 februarie 2018 9:08

Negrutz-negroid, iar dai cu mucii-n fasole! Cine dracu te pune, ma sosrosist imputit, sa vorbesti despre analfabetism?! Pai, societatea sorosist-globalist neomarxista pe care o promoveaza patronii tai cu muzici, surle, trambiti si vuvuzele prin pietele Patriei tocmai asta produce: analfabeti sadea cu pretentii de genialitate! Adica imbecili, oameni trecuti prin scoli precum gasca prin apa. Nu sunt nici macar ceeace in Occident sunt numiti "generatia fulgilor de zapada", adica tineri imaturi, cu o cultura minimalista halucinatorie (din cauza drogurilor, mai ales), asexuati, sociopati, care vietuiesc pe seama parintilor, nu se mai casatoresc, sau traiesc dea valma prin campusuri ori apartamente inchiriate la comun, fara idealuri si gata sa protesteze la orice, care nu stiu bine nici macar ce sunt si nici nu vor sa fie identificati drept un EU sa o EA! Asemenea telectuali scoliti nu sunt decat niste biete starpituri fata de analfabetii traditionali de la noi, oameni simpli, dar harnici si cu o imensa zestre de bun simt si de scoala a vietii. Asa ca, Negrutiule, daca tu esti autore, ca poza este a altui tampit, nu-ti mai stoarce creierii cu analize din astea, ca sunt nashpa ab initio!

11 februarie 2018 11:28

Valentin Fortu · Unidiversitatea Pulitehnica Bucuresti: Ia uitați-vă în schimb la alde Soros (și la ”europenii” noștri, în cap cu curva aia PSD-izdă aia de Corina Creața, n.m.) și veți constata (quasi-instantaneu, n.m.) diferența de nivel! Iată așadar de ce nu mai obosesc eu să previn că DOAR ”EDICAȚIA” SEXUALĂ OBLIGATORIE (încă din creșă, sau chiar din maternitate, n.m.) ne mai poate ”salva” de un dezastru iminent. Cu (modestie și) respect, VF

10 februarie 2018 23:06

Bine, dar nu vom putea face față concurenței franco-germane multă vreme, dacă nu adoptăm URGENT politici ”europene” consecvente de import de țigani analfabeți din Orientul Apropiat și Mijlociu & de maimuțoi din Africa Neagră, nu?! Cu respect, Paulus

10 februarie 2018 22:48

Prima ameninţare reală pentru Dragnea! Vâlcov a luat 8 ani cu executare şi îi suflă în ceafă la șefia PSD. ”Noi știm că Dragnea are la activ doar o condamnare cu suspendare, să nu ne ia de proști!”, l-a avertizat un membru PSD pe actualul lider al partidului. ”Dacă Dragnea nu scoate în dosarul TelDrum o condamnare mai mare de 8 ani, își poate lua adio de la conducerea PSD. Îl vom înlocui cu Darius Vâlcov fără să stăm pe gânduri.” TimesNewRoman.

10 februarie 2018 18:00

Anul Centenarului ar putea aduce unirea cu Moldova. Încă un an cu PSD şi vom fi la fel de săraci ca ei!

10 februarie 2018 17:01

MircicaBas Analfabetismul si incultura crasa, au fost institutionalizate de regimul PDL&Basescu, care, au terorizat si distrus Tara timp de 14-16 ani. Basescu si ai lui, au etalat modele umane, demne de tot dispretul, dar, pe care le-au impus in functii de conducere - bugetare, sub lozinca "merge si-asa". Loaze si repetenti notorii, mediocritati de prin "particularele" de facultati, au fost impuse de Basescu&PDL - acum PNL : Boc, Udrea, Cocosh, EBA, Ioana Basescu, Turcanu, Boagiu, Macoveasca betiva, Ungureanu de tot rasu', Anastase Roberta care latra, nu vorbeste, Ridzi cu parnaiele, Bica Alina rusinea magistraturii, Kovesi habarnista dovedita. Greu sa te intelegi la Legi si Bun simt, cu boii si vacile bashineshti. Nici nu poti sa-i omori.

10 februarie 2018 13:45

ariciul Stati blanzi.Nu faceti dintr-o problema ca analfabetismul ,una politica.Fiti atenti pe retelele de socializare unde navigheaza bravele si scumpele odrasle studioase,Carora daca le scrii o fraza un pic mai sofisticata ,nu te inteleg si trebuie sa le traduci.Si tot aceste odrasle,iti spun ca nu stii sa te exprimi.[Imi pare cu regret ],dar si cel mai prost din clasa a patra a generatiei mele,tot e mai dastept decat multi dintre ei.Di asemine,nu au nisi o cunoastiri dispri rejionalisme si limbaj autohton macar cat di cat ,pentru ca si deoarese daca-i spui de barabula,el /ea se gandesc la p..a.

10 februarie 2018 11:43

@apolitic Calin gheorghe, adica unul ce se ascunde sub nenumaratele pseudonime pe care le foloseste, este cel mai mare cretin pe care l-am intalnit prin diferite comentarii.

9 februarie 2018 16:07

apolitic Calin, nu doar 6% a luat PSD, ci 6+42 %, citeste articolul ca zice acolo ! :)

9 februarie 2018 13:50