Irina Begu şi Monica Niculescu, favoritele numărul 10, s-au calificat duminică în sferturile de finală ale probei de dublu de la Australian Open. Begu şi Niculescu au beneficiat în optimi de abandonul perechii Nadia Kichenok/Anastasia Rodionova (Ucraina/Australia), la scorul de 4-1 în primul set pentru românce.

În sferturi, adversarele lor vor fi perechea învingătoare din meciul dintre Nicole Melichar/Kveta Peschke (SUA/Cehia) şi Jennifer Brady/Vania King (SUA). Calificarea în sferturi la dublu este recompensată, la Melbourne, cu un premiu de echipă în valoare de 90.000 de dolari australieni.