Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

"Dacă aceste propuneri vor fi votate, vor avea un impact negativ grav asupra independenţei justiţiei, cu efectul controlului politic asupra activităţilor procurorilor".

Măsurile "vor conduce la subordonarea politică a procurorilor şi ar putea afecta serios acţiunile de combatere a corupţiei. Din punctul meu de vedere, independenţa justiţiei nu este un privilegiu pentru magistraţi, ci un principiu fundamental într-o societate democratică", a adăugat Laura Codruţa Kovesi.

"Doar un sistem judiciar independent poate asigura procese corecte; doar o justiţie independentă poate aplica legea în mod egal pentru fiecare cetăţean", a subliniat Kovesi.


Comentarii

v Prin noile legi sle justitiei Adrian Nastase poate deveni presedinte. Va strange populatia pe stadioane si-i va sodomiza pe toti.

27 noiembrie 2017 21:36

Stamate Nu ataca nimic, mananci borsh ca de obicei.... Mai raspundeti si voi pentru modul tampit in care tocati banii Statului pe anchete de rahat de luni si ani de zile, dupa care inchideti dosarele din lipsa de probe... Taiatul de frunze la caini este principala activitate a DNA, din pacate! Asumati-va erorile aparute in actul juridic.... O sa va dea oamenii cu pietre in cap ! Cat despre independenta Justitiei lasati-o mai moale..... NU EXISTA! Si nu din cauza PSD sau a altcuiva.... Oamenii vostri s-au compromis pentru functii si avantaje, fiind numiti politic cu aprobarea a 3-4 oameni din Stat, fiecare linge mana binefacatorului!!!!

27 noiembrie 2017 16:23

Scarbit mircea, scoala cand ai de gand sa faci?

26 noiembrie 2017 18:22

SOLOmon Mare bou esti Salgene, si sub cate nume comentezi tu p'acile! Stii cine asigura porcul? vad ca de soric stii!!! Ala cu porcul este Dracnea. El are porci. Taica-su pe cand era militian intr-o comunat din teleorman ( n-are rost sa vi-o spun ca sunteti tembeli si n-ol gasiti nici pe harta) facea acelai lucru. Numai ca atunci n-avea ferma si nici la colectiva nu indraznea, totusi asa hotie. Om jmecher ( k'asa'i rimanul!) s-a orientat. Prindea tarani furand porumb de la colectiva si apoi ii santaja sa-i creasca lui si potentatilor vremii, porci. Iata ca Livache a invatat ceva si de sarbatori taia si el porcul la SRI. Acum se imbulzesc toti sa dea vina pe cei care au mancat nu pe cel care a dat. Asa-i si cuspaga, vinovat e cel care ia nu care da. Halal tara! Pedepseste-l exemplar pe cel care da ca atunci sigur nu vor mai exista cei care dau. Cu vinul si strugurii se ocupa Guitza, azilantul din Srbia. Dar voi mankati in continuare kkat de la astia care corup ca sa-si faca averi pe spatele celor care se lasa corupti.

26 noiembrie 2017 15:56

mircea ce fata da teligenta are,e plagiata numai 100%,e dependenta da prostie ca orisce odrasla da mocofani parveniti ai perioadei de colectivizare si industrializare la fel ca Basescu,Iohannis,Macovei,Georgescu,Petre Gat,Vanghelie...Blaga,Organ,Alma

26 noiembrie 2017 12:39

mircea ce fata da teligenta are,e plagiata numai 100%,e dependenta da prostie ca orisce odrasla da mocofani parveniti ai perioadei de colectivizare si industrializare la fel ca Basescu,Iohannis,Macovei,Georgescu,Petre Gat,Vanghelie...Blaga,Organ,Alma

26 noiembrie 2017 12:39

mircea ce fata da teligenta are,e plagiata numai 100%,e dependenta da prostie ca orisce odrasla da mocofani parveniti ai perioadei de colectivizare si industrializare la fel ca Basescu,Iohannis,Macovei,Georgescu,Petre Gat,Vanghelie...Blaga,Organ,Alma

26 noiembrie 2017 12:39

@v, zis si cacat Kovesi a indraznit sa se ia de marii corupti din PSD PD-L PNL ALDE PMP UDMR

26 noiembrie 2017 12:38

v daca vreti sa practicati sexul anal pasiv in combinatie cu perversiunea politica inscrieti-va in partidul boshevic din care fac parte.

26 noiembrie 2017 12:08

Shalom Mai oameni buni vedeti si voi filmuetele lui M Bot http://www.comisarul.ro/articol/video-priviti-imaginea-asta!-e-romania-pe-care-vor_920631.html

25 noiembrie 2017 18:13

@v Mai kakat comunist, nu v ci wc, iar te-ai trezit? Ia-te de mana cu Calin Gheorghe, daca nu cumva tocmai ala esti, si aruncati-va in buda (wc).

25 noiembrie 2017 15:58

v Asta este un reprezentant "de frunte" al justitiei noastre, care solicita ca o parte dintre cei care conduc justitia sa fie numiti de presedinte nu de UNJR. Oare Ghiolbanis sa faca parte din justitie?

24 noiembrie 2017 22:11