Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Ministrul Justiției, Tudorel Toader, consideră că rezistența pe care unii o opun modificării legilor Justiției este cauzată de mulți factori, printre care "rutina, stagnarea, spiritul acesta 'e bine, merge și așa'", iar alții se opun pentru că vor să-și conserve privilegiile.

Ministrul a făcut această declarație joi seară la postul Antena 3.

Tudorel Toader a fost întrebat de ce s-a creat o "isterie" în legătură cu modificarea legilor justiției.

"Nu i-aș spune chiar isterie, dar, oricum, este o dezbatere foarte intensă. Este o dezbatere atipică prin raportare la celelalte proiecte de lege. La noi, societatea s-a schimbat profund. Sperăm ca și mentalitatea să se schimbe tot profund și tot în bine. Aproape ciclic, cam la 12 ani, la noi se cam schimbă legile fundamentale. Avem Constituția din 1991, revizuită în 2003, deci după 12 ani. Avem pachetul de legi ale justiției din 1992, modificate în 2004, după 12 ani, o modificare în 2005 și acum în 2017, iarăși 12 ani de zile", a spus ministrul.

Integral pe România Liberă



Comentarii

Elena Latcan Felicitari Dle Ministru Toader si mergeti cu curaj inainte,romanii asta vor! Dna Macovei in 3 zile a rezolvat totul!

18 noiembrie 2017 20:58

Elena Latcan Felicitari Dle Ministru Toader si mergeti cu curaj inainte,romanii asta vor! Dna Macovei in 3 zile a rezolvat totul!

18 noiembrie 2017 20:56

Tudorel Toader? Bubosul ăsta cu muianul lui decorat de bube, n-am găsit altă rimă, bate apa-n piuă, folosind un limbaj anacronic și confuz, în care e pus accentul pe incertitudine și nimic concret. Cică trebuie corectat ceea ce e de corectat, deci trebuie corectată corectarea, care corectare e amplă și se datorează stagnării și rutinei. După care imbecilul ăsta o scaldă cu privilegiile unora din sistemul de justiție care se doresc conservate și păstrate, după care idiotul de Toader sare la faptul că un judecător nu se mai pate pensiona, că îi rămâne casa lui și urmașilor, dar se încalcă justiția? Interesant! Ce are sula cu prefectura? Ce are casa și pensia judecătorului cu independența justiției? Unde pula calului sunt acele privilegii care se vor păstrate? Iar undeva apoi, Tudorel Toader concluzionează cum că demisia nu e o soluție, soluție la ce? Dar trebuie căutate pârgiile instituționale, care sunt pârghii la nivel comportamental. Comportamental? Adică cum? Deci după Loază ăsta de ministrul justiției pulii calului, orice normă juridică sau legislativă e comportamentală? Cine pula calului l-a pus pe cretinul ăsta ministrul justiției? Un asemenea idiot și imbecil care să ajungă ministrul justiției mai rar! PSD, partidul împuțit al boilor, vacilor și porcilor politici, al cozilor de topor care corectează corectarea datorată rutinei și stagnării. Halal partid și ministru al justiției de tot excrementul!

18 noiembrie 2017 7:22

Sfîntul Prooroc Ilie Tișbitul Și da, sunt găozar, în vecii vecilor nesfărșiți. Adică o iau în buci, în vecii vecilor nesfîrșiți.

18 noiembrie 2017 7:20

Sfîntul Prooroc Ilie Tișbitul JUSTIȚIA 8 DUMNEZEU 8, JUSTIȚIE 14 MARIA 14; Justiția 12 HRISTOS 12; JUSTIȚIA 8/13 TIȘBITUL 8/13; JU.STIȚI.A. JU-Judecata, STIȚI-Tișbitul, A-Alb. Judecata albă a Lui Hristos și Tișbitul. Acestea sînt numerele literelor și laturilor numelor divine împreună cu definiția, prin care a fost creată Instituția Statului, JUSTIȚIA. Judecata albă e respectată parțial în toate țările din lume.

18 noiembrie 2017 2:48

nae, consilier local PSD de 15 ani și sugaci de 35 de ani @ Florinel cel mititel. Mai nae, vezi ca ai incurcat borcanele, Ghiolbanis nu mai a membru PNL, pentru ca a demisionat de acolo, deoarece asa spune legea care nu da voie presedintelui tarii sa faca parte dintr-un partid politic, iar Codruta Kovesi nu e membru PNL, numai tu chiorule o vezi membru PNL, incercand sa manipulezi fraierii aici. Deci du-te și freaca-i menta lui Dragnea, poate asa o sa il mai exciti in prostie cumva, ca sarmanul Dragnea numai destept nu e. Hai sictir!

17 noiembrie 2017 17:43

Tudorel Toader? Bubosul ăsta cu muianul lui decorat de bube, n-am găsit altă rimă, bate apa-n piuă, folosind un limbaj anacronic și confuz, în care e pus accentul pe incertitudine și nimic concret. Cică trebuie corectat ceea ce e de corectat, deci trebuie corectată corectarea, care corectare e amplă și se datorează stagnării și rutinei. După care imbecilul ăsta o scaldă cu privilegiile unora din sistemul de justiție care se doresc conservate și păstrate, după care idiotul de Toader sare la faptul că un judecător nu se mai pate pensiona, că îi rămâne casa lui și urmașilor, dar se încalcă justiția? Interesant! Ce are sula cu prefectura? Ce are casa și pensia judecătorului cu independența justiției? Unde pula calului sunt acele privilegii care se vor păstrate? Iar undeva apoi, Tudorel Toader concluzionează cum că demisia nu e o soluție, soluție la ce? Dar trebuie căutate pârgiile instituționale, care sunt pârghii la nivel comportamental. Comportamental? Adică cum? Deci după Loază ăsta de ministrul justiției pulii calului, orice normă juridică sau legislativă e comportamentală? Cine pula calului l-a pus pe cretinul ăsta ministrul justiției? Un asemenea idiot și imbecil care să ajungă ministrul justiției mai rar! PSD, partidul împuțit al boilor, vacilor și porcilor politici, al cozilor de topor care corectează corectarea datorată rutinei și stagnării. Halal partid și ministru al justiției de tot excrementul!

17 noiembrie 2017 17:36

Florinel cel mititel conform ”logicei tale” și GHIOLBANIS=falsificatorul de acte ori VĂNZĂTORUL DE COPII este membru PNL. Și Coarda Curveși este membru PNL, ....acum ce să facem?

17 noiembrie 2017 14:46

Florin Tudorel Toader are putina dreptate, cu exceptia acelor articole care ating independenta justitiei si se doreste subordonarea politica a procurorilor in special , pentru ca cel care conduc tara care au jefuit, distrus si au furat sa nu mai poate fi atins de lege, vezi lupta dusa de guvernati in cazul Belina, in care chiar daca o hotarare de guvern aduce mari prejudicii si transfera un bun propriertate publica abuziv, pentru a fi trecut in proprietate privata exclusiv pentru cei care au fdacut abuzul sa nu pateasca nimic, se pare ca Domnul Dorneanu este in continuare membru PSD, cum actioneaza la CC