Avem două reprezentante în sferturile de finală ale turneului WTA de la Linz (Austria), după ce Sorana Cîrstea (37 WTA) a învins-o joi seară pe Natalia Vikhlyanţeva (Rusia, 69 WTA), scor 7-6(14), 6-4, obţinând a 400-a victorie a carierei.

Cealaltă jucătoare din România, calificată în sferturi încă de miercuri, este Mihaela Buzărnescu (105 WTA).

Cîrstea (27 de ani) a făcut un meci atipic în optimile de finală ale turneului de la Linz, dotat cu premii în valoare de 250.000 de euro! Deşi s-a impus în minimum de seturi, Sorana a avut nevoie de două ore şi 12 minute pentru a-şi adjudeca victoria. Asta pentru că partida cu tânăra rusoaică Vikhlyanţeva (20 de ani) a fost una disputată, în care game-urile lungi au făcut deliciul spectatorilor.