Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

"Sunt bani suficienți și nu există nicio problemă la plata pensiilor. Nicicum nu poate fi vorba să legați Legea pensiilor de bugetul pe anul acesta, fiindcă Legea pensiilor este în lucru și dacă intră în vigoare, intră de anul viitor, nu de anul acesta", a declarat Mihai Tudose în cadrul unei conferințe de presă la Năvodari, la finalul Comitetului Executiv Național al PSD.

"Tot ceea ce înseamnă discuție pe Pilonul II de pensii se face la nivel de Minister de Finanțe, Casa de Pensii. S-au descoperit acolo niște mici probleme, așa cum spunea domnul președinte Călin Popescu Tăriceanu, niște comisioane care au fost luate mai mult decât trebuia. Trebuiau luate în primul an, așa prevede legea, și au luat mai mult timp — aproape 10 ani. Analiza este în curs de finalizare, săptămâna viitoare cred că domnul ministru de Finanțe, împreună cu președintele Casei Naționale de Pensii, cu cei de ASF vor prezenta concluziile, public, să le afle tot românul: câți bani s-au încasat mai mult sau mai puțin pe drept. Dar închiderea pilonului de pensii ... nu se întâmplă așa ceva, nu există naționalizare, sub nicio formă. Toată discuția a fost și are loc, încă, având în vedere interesul suveran al cetățeanului: dacă banii din acest pilon sunt bine administrați", a precizat premierul Mihai Tudose.


Comentarii

analistu` perfect Bai....anal-istii lu` peste, rezolvarea "problemei" lipsei banilor pt bugetul de pensii, se gaseste in eliminarea pensiilor speciale pt magistrati, aviatori, diplomati , functionari parlamentari - inclusiv femeile de serviciu de la Parlament, etc, etc, etc ! Cu o singura mentiune : pensiile militare de Stat NU SUNT PENSII SPECIALE !!!!

9 septembrie 2017 11:12

Parpules Bai Tudose ! bani nu mai sunt. Numai voi vedeti crestere economica. O sa beliti o pula cat columna lui Traian. Va omoara pomanagii votanti psd! Ati belit-o!

7 septembrie 2017 20:54

Mihai Drojdier Tudose: Sunt bani suficienți și nu există nicio problemă la plata pensiilor. Luna asta.

6 septembrie 2017 10:16

@5 septembrie 2017 13:35 Vezi si: http://ziarero.antena3.ro/article/view/id/210628

5 septembrie 2017 18:35

5 septembrie 2017 17:47 Si inca ceva, vorba ta. Grecia a facut exact ce ti-am spus. A rostogolit datoriile! Iti mai spun ceva : habar n-ai ce-i PIBul. Iata : PIB = Consum+Investitii+Exporturi-Importuri. . Filologule, stii sa citesti aceasta ecuatie? Nu! Ti-o traduc eu. PIBul creste pentru ca s-au dat bani( au crscut pensiile si salariile) si creste consumul.Iluzie de moment. Cresterea sanatoasa ar veni din dezvoltare (investitii). Banii nu merg in Investitii, iar importurile care cresc si ele diminueaza (tempereaza) cresterea. Hai, noroc! Mai invata!

5 septembrie 2017 18:32

5 septembrie 2017 17:47 Pentru ca te vad cat esti de prost, iti dau un sfat:nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala. Bancile nu-s sac fara fund. Bancile nu scot bani. Bancile gestioneaza o marfa: banul. Banul este al firmelor si al populatiei. Tara se imprumuta si de pe pietele externe. Daca statul se imprumuta peste poate, la un moment dat creditorii nu mai au incredere in acel stat care devine insolvabil ( nu-si poate plati la timp datoriile). La banici e la fel. Depunatorii in banci se inghesiuie la ghisee. Nu mai sunt bani, nu mai te poti imprumuta si falimenteaza banca. La fel si statul. Tu, prietene stai in banca ta. Banca fara bani! Citeste o carte, ca-i mai bine. Esti liberalu' pulii cu asemenea idei!

5 septembrie 2017 18:18

@ 14:27 Aa, si inca ceva, mah economistul lui peste prajit. Grecia acumulase datorii de peste 300% din PIB-ul sau. Ca tara, Statele Unite a depasit si ea demult suta% din PIB nivelul datoriei externe, fiind indatorata cu munti de bani, in timp ce Romania sta undeva intre 60 si 70%. Nu-i bine, dar inca nu-i rau, mai ales ca, bine guvernata si lasata sa-si vada de dezvoltare, ar avea resurse mari de mai bine. Pe urma, imprumuturile acordate de UE Greciei au fost, de fapt o cacialma. Au fost constituite din banii contribuabilor, in special germani, hartiile au trecut (in forma digitala) pe la Atena, dar banii efectivi au intrat direct in conturile "banicilor" (sic!) germane si care au mai fost. Grecia nu a fost ajutata cu nimic, decat ca a fost constransa la austeritate. Asa ca mai usurel cu lectiile tale de economist sfertodoct! Eu, recunosc, sunt doar filolog.

5 septembrie 2017 17:47

@ 14:27 Recunosc, mah. Esti destept de dai in gropi si uluitor de educat! Tot nu inteleg insa ce-s alea "banici", desi ai posta editia revazuta si adaugita a injuraturii! Ca gestionarea unei tari este o treaba complicata, merci, stie si grivei. Nu ca vreau sa-l apar pe Tudose (sau PSD-ul, pe care nu l-am votat vreodata decat in alianta cu PNL, care a fost, pana la incestul cu PDL, partidul meu de suflet), dar mi se pare corect sa disociem PSD-ul actual de tampeniile ilesciene si hotomaniile nastasiene. Mai ales ca a venit dupa prapadul portocaliu basist, a reparat multe din gaurile lasate de marinelul chior, incearca sa dreaga cate ceva la nivelul de trai si, mai ales, incearca sa ridice fruntea din tarana in care ne-au tintuit mai marii Evropei si ai Planetei. Ca nu toate lucrurile merg cum trebuie, ca nu avem la carma doar niste sfinti in ale afacerilor si hotiei, ca nu toti pesedeii stralucesc de inteligenta, cultura si bune intentii este adevarat, dar nu formeaza raul cel mai mare pentru tara. Din gasca din urma fac parte tradatorii de tara, cei care fura cu cinism si vand tara pe nimic, cei care nu numai ca nu cunosc traditiile si valorile romanesti, ci le si urasc cu ferocitate. Latraturile tale obraznice de pe forum, orgoliile nesustinute de cultura si educatie si inuraturile scabroase exact in categoria de antiromani te incadreaza!

5 septembrie 2017 17:27

5 septembrie 2017 4:53 Intr-o hazna trebuia sa te fi scapat ma-ta cand s-a scremut sa te faca! Imbecil ce esti! Tu-mi spui mie cum se imprumuta guvernul de la banici? Una este sa te imprumuti pe termen scurt si alta este sa rostogolesti datoria pana intri in FALIMENT! Ai auzit de tari care falimenteaza, bou incaltat? Daca Grecia nu era in UE intra in FALIMENT. Ea, si nu-i singura -mai sunt o groaza-, n-ai decat sa te documentezi, nu sa te imbecilizezi (la haznaua3), au mai fost in faliment!

5 septembrie 2017 14:27

@13:07 Esti, ca de obicei, euro-popo-prost! Bancile din asta traiesc. Creditul guvernamental este cea mai grasa sursa de venit a lor. Vezi si FMI. Cine crezi ca i-a bagat Basoiului pe gat creditul de doujdemiliarde? In tarisoarele-colonie, de ocoleste cumva bancile agreate de marea finanta, orice guvern, "dimocratic" ales sau pus la comanda, zboara de la gubernare. Poate stii tu cum e cu "banicile", dar nu le ai cu gramatica. Educatia si stiinta de carte? Niste nimica toata!

5 septembrie 2017 13:45

5 septembrie 2017 4:53 Intr-o haza trebuia sa te fi scapat ma-ta cand s-a scremea sa te faca! Imbecil ce esti! Tu-mi spui mie cum se imprumuta guvernul de la banici?

5 septembrie 2017 13:07

Boului Crita Mai bolovane, tu crezi ca guvernul. oricare ar fi el, are o hazna imensa plina cu bani, din care ia in fiecare ceas, in fiecare zi, sau in fiecare luna atat cat pofteste? Crezi ca marele Cioros, sau micutul Boc nu imprumutau bani de la banci? De aia exista banci! Cine are nevoie imprumuta lunar sau trimestrial si-i returneaza cu o anumita dobanda din veniturile ce urmeaza sa-i parvina. Chestia asta se numeste credit si este o intreaga institutie. De la cuvantul pur romanesc "ban", care insemna initial o functie administrativa (ban al Craiovei, de ex) dar si de regiuni administrative (Banat, Banatul Severinului) s-au o multime de toponimice (Lunca Banului, Cracul Banului, Culmea Banului) s-a format o uriasa familie de cuvinte din domeniul financiar. De ex. "ban" ca moneda marunta emis de un sef regional, "bani" ca totalitate financiara, "banet", dar si "banca", "bancher", "bancomat", etc. etc. Asta arata rolul imens al acestui instrument economic, comercial si financiar, dar si rolul de frunte jucat de limba romana in istroria indoeuropeana a limbajului. E aproape imposibil pentru un bou sa inteleaga chestiile astea, dar ti le spun ca sa pricepi cat de nedrept esti sa-l numesti "betiv" pe un primministru, fie ca este el Tanase, Ciolos sau Boc. Selectia naturala l-a dus acolo unde e si, betiv sau mare abstinent, este infinit mai destept decat un bou spalat pe coarene, pe coada, dar si pe creier!

5 septembrie 2017 4:53

Crita Spune, betivane, cu cat te imprumuti lunar sa fie bani?????!!!!!

3 septembrie 2017 14:51