Simona Halep continuă evoluţiile bune pe zgură şi după ce a câştigat turneul de la Madrid, s-a calificat în sferturi la Roma.

Simona a început excelent partida cu rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 17 WTA, jucătoare în faţa căreia avea un palmares zdrobitor, 6-0 la întâlnirile directe. Halep şi-a respectat firma în primul set şi după 26 de minute de joc s-a impus cu un 6-1 categoric, lăsând impresia că meciul pentru accederea în sferturile de finală va fi doar un galop de sănătate.

Lucrurile s-au schimbat însă semnificativ în setul al doilea, în principal din cauza Simonei, care a arătat un serviciu şubrezit, pradă uşoară pentru rusoaică. Pavliucenkova a început cu un break şi a profitat de erorile Simonei. La 2-2, conştientă că are problem, Halep l-a chemat din tribună pe antrenorul Darren Cahill, iar australianul i-a dat câteva sfaturi.”Nu te mai încăpăţâna pe serviciul tău şi nu mai da pe forehandul ei. Gândeşte pozitiv, relaxează-ţi mintea şi termină setul. Poţi face asta”, i-a spus australianul. Simona a dat semne că îşi revine, dar n-a reuşit să întoarcă soarta setului, pierzând cu 4-6, după 46 de minute de joc.