Manchester United, Celta Vigo, Ajax Amsterdam şi Olympique Lyon sunt echipele care formează careul de aşi al sezonului 2016/2017 din Europa League
Cu Chipciu şi Stanciu aruncaţi în luptă, Anderlecht a fost egala lui Manchester United timp de 107 minute. Mkhitaryan şi Hanni au înscris în timpul regulamentar, în timp ce Rashford a curmat speranţele belgienilor în prelungiri.
Veltins Arena a fost gazda celui mai "nebun" meci din sferturi. Schalke a condus tot meciul, a împins partida în prelungiri, unde Caligiuri a înscris golul speranţei pentru nemţi, dar Vieger şi Younes au întors soarta calificării în ultimele 10 minute din prelungiri. "Lăncierii" au jucat 40 de minute cu un om mai puţin, după ce Haţegan l-a eliminat pe Veltman.
Pe teren propriu, Genk n-a putut remonta avantajul luat de Celta Vigo în Spania. Sisto a deschis scorul pentru iberici, în minutul 63, iar Trossard a egalat patru minute mai târziu. Cu scorul general de 4-3, Celta s-a calificat în semifinalele Europa League, fiind singurul meci decis în 90 de minute.
Lyon a pus capăt, la loviturile de departajare, redutei turcilor de la Beşiktaş, care au recuparat "handicapul" din meciul tur şi au trimis partida în prelungiri. La capătul celor 120 de minute egalitatea s-a menţinut, loviturile de departajare rămânând singura varianta de a decide calificarea. După o serie de 10 execuţii perfecte, Tosic şi Mitrovic, respectiv Jallet au ratat, dar căpitanul Gonalons a calificat-o pe Lyon în careul de aşi.
Tragerea la sorţi a semifinalelor Europa League va avea loc vineri, de la ora 14:00, la Nyon.