Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Vom avea referendum pe tema luptei anticorupţie. Mai precis, vom avea un joc de poker în care preşedintele ţării, Klaus Iohannis, a dat all in. Riscant, dar necesar. Conform unui scenariu tot mai vehiculat în cercurile apropiate lui Liviu Dragnea, strategia PSD şi a celor din ALDE va fi să solicite susţinătorilor boicotarea acestui referendum, pe care îl vor cataloga drept „inoportun“.

Pentru actuala coaliţie de guvernare va fi foarte important ca pragul de 30% din numărul total al alegătorilor, necesar pentru validarea referendumului, să nu fie atins.

Tonul, în acest sens, l-a dat deja fostul premier Victor Ponta, care a anunţat că nu va gira prin votul său un asemenea demers. UDMR, în stilul deja consacrat, se va poziţiona „neutru“ şi nu va participa la dezbateri, dar în teritoriu, în zonele pe care le controlează administrativ, vor cere, prin reprezentanţii locali, etnicilor maghiari să nu participe la vot. Cu toate acestea, o bună parte dintre concetăţenii maghiari vor fi prezenţi la urne şi vor susţine demersul preşedintelui Iohannis. Nu este o noutate că între politicienii UDMR şi o parte a etnicilor maghiari, în special a celor din marile oraşe, nu mai există o conexiune în probleme politice, iar acest lucru s-a văzut la alegerile prezidenţiale din 2009 şi 2014, când mare parte a maghiarilor au votat împotriva candidaţilor PSD, chiar dacă liderii UDMR i-au susţinut pe social-democraţi.

Integral pe Adevărul



Comentarii

nae Romani prezentati-va la REFERENDUMUL organizat de presedinte! Nu vedeti ca astia din psd sunt inca cu metehne comuniste? Ei vor sa conduca DICTATORIAL, adica ceilalti sa tremure in fata lor. Dau LEGI ca sa apere HOTIA si HOTII. Uitati-va cate pedici pun acum ca sa se abroge OUG 13! Stiti ce va asteapta dupa ce incaleca JUSTITIA? O noua perioada de FURT, o perioada identica cu cea a lui Adrian NASTASE, nemernicul care-si propusese sa aiba o avere de UN MILIARD DE EURO! Nu era DEPARTE! Astea nu-s scorneli! Cine era usierul lui la guvern? Un post de chestor era 100 000 de euro. Il stiti pe Remus TRUICA? La el se deschidea usa cu geamantanul plin de euro/dolari. Daca ala a ajuns putred de bogat de si-a permis sa o aduca cu avionul pe cantareata Patricia Kaas, platandu-i avionul plin cu trandafiri si pentru o noapte de dragoste i-a dat 50 000 de euro, va dati seama ce avere are a NASTASE? S-a spalat cu 2 ani de inchisoare?????

16 februarie 2017 12:51

@Vasile Craciun Mitocan esti tu! Si analfabet: mortii ma-tii, asa se scrie, adica cu doi de i. Ai recunoscut tu, odata, ca esti cam prost si comunist. Probabil de aia esti un "caine cu limba scoasa". Sa nu puti, desi esti un imputit, caci cainele n-are glande sudoripare.

16 februarie 2017 12:35

Lectii pentru copiii nemti „Corupţie există în România aproape peste tot. Spre exemplu, la spital. Când mergi la doctor, eşti consultat, dar mulţi medici cer bani în plus pentru un consult temeinic. Banii aceştia nu ajung însă la spitalul la care lucrează, ci sunt băgaţi pe ascuns în propriul buzunar. Aceşti bani se numesc şpagă. Într-adevăr, în multe cazuri, în România reuşeşti să rezolvi lucruri doar cu mită. Oameni care lucrează pentru administraţia publică, poliţişti, chiar şi judecători cer bani în plus pentru anumite servicii, bani pe care-i ascund în buzunar. Şi urmează lucruri şi mai rele: mulţi politicieni, care de fapt ar trebui să facă lucruri pentru oamenii din ţară, îşi folosesc funcţia ca să ceară şpagă sau ca să obţină alte foloase pentru ei. Asta în timp ce corupţia este interzisă în România. Motivul: corupţia nu este un lucru corect. Asta cred şi oamenii din România şi pentru asta ies pe stradă. Ei cer să se facă mai multe împotriva corupţiei, cer acest lucru chiar politicienilor”, se spune într-un material difuzat de postul ZDF, în cadrul unei emisiuni pentru copii.

16 februarie 2017 12:29

@Vasile Braileanu Iar tu asta cu barbisonul rozaliu te-ai nascut de superdegeaba!

16 februarie 2017 9:35

@Obsedatului care a postat la 1,12; 1,13 si1,20 Ma idiotule, a cui sluga esti? Te-as intreba de ce neam, dar este evident ca esti doar un prost-gramada. Sunteti mai multi, cateva sute de mii, dar iti imaginezi cate milioane scrasnesc din dinti la jaful facut de austrieci si suedezi in padurile Romaniei? De aceiasi austrieci si urmeaza si americanii in Marea Neagra, in cer si pe pamant pentru petrol si gaze, dar si cupru, aur, sare, ciment si altele? Ce se va intampla cand se va atinge masa critica a unei RASCOALE? Cand, Doamne fereste, totul va lua foc si-i vom astepta pe rusi ca pe o izbavire?! Voi astia, idiotii si tradatorii, in frunte cu indivizi de teapa lui Iohannis, Ciolos, Nicusor Dan si cele cateva Cosette, Borfette si Clothilde spre asta impingeti Romania !!! Puneti, mai bine, mana pe vreun volum de poezii de Cosbuc si bagati bine in scafarlli sau ragalii, ce aveti fiecare in dotare versurile: "Sa nu dea Dumnezeu cel sfant / Sa vrem noi sange, nu pamant / Cristosi sa fiti, nu veti scapa / Nici in mormant!". Romanii adevarati sa nu uite nici ei spusele Proletarului lui Eminescu mai actuale ca oricand: "De ce uitati ca-n voie e si numar si putere? / Cand vreti, puteti prea bine pamantul sa-mpartiti / Nu le mai faceti ziduri unde sa-nchid-avere / Pe voi unde sa-nchida, cand impinsi de durere / Veti crede c-aveti dreptul si voi ca sa traiti". Iata de ce nu-i mai lasa alde Soros pe copii nostri sa-si mai invete istoria si cultura nationala nationala? Iata de ce Iohannis se caca in capul nostru cu proteste psihotronice, referendum cretin si refuzul bugetului, iar Dragnea se caca pe el insusi de frica !!! Insa "Ex oxibus ultor!"

16 februarie 2017 7:49

Asaltul penalilor la statul de drept Guvernul de-acum…altul care va urma, si altul…atata timp cat tot dracnea il va forma si-l va ghidona nu v-a abandona niciodata gandul pervers al acestui penal si-al altora ca el din psd &alde. Justitia! Sa puna laba pe justitie, sa o controleze si sa o ingenunche. In CCR n-avem nicio baza, de fapt CCR este aliatul si complicele acestui mefisto si a guvernului. Vedeti cum a judecat cele trei sesizari cu privire la neconstitutionalitatea acelor abuzuri! Ne-a spus seful CCR Valer, Dorneanu, cu state vechi in psd, ca actiunile guvernului au fost perfect constitutionale!!!! Wuawwww. Acum noi care am vazut cu totul altceva decat tripleta, dracnea, tariceanu, Dorneanu, nu avem decat sa aparam democratia si statul de drept in strada, sa apelam la institutiile europene sa fie alaturi de Romania si de Romani in asaltul pe care-l dau acum acesti criminali asupra justitiei! Democratiei din Romania. Pentru ca asta se intampla acum. Cu totii vedem, si nimeni nu poate nega acest lucru! Vedem cum penalii care au ajuns sa guverneze tara ataca justitia si statul de drept, chiar daca prin aceste actiuni fac un imens rau tarii, numai pentru a-si salva ei hotiile lor si ale complicilor lor care au nenorocit tara si milioane de romani. CINE A PUS IN OPERA SI A DAT AVIZ FAVORABIL OUG 13, ASTA SA FIE CAPUL DE ACUZARE: ATAC LA SIGURANTA NATIONALA SI A STATULUI DE DREPT.

16 februarie 2017 1:20

Separarea apelor PSD-ul sa vina cu oamenii destepti si onesti pe care-i are, ca are! Au castigat alegerile sunt legitimi dar cum poti sa vi numai cu muhaiele ca dracnea, olguta vasilescu, firea, serban nicolare si karicatura de codrin stefanescu! Astia sunt spuma PSD-ului!!! Luati fraiele in mana, dati de pamant cu lacheii hotilor penali si aveti grija de tara si de romani! Daca continuati tot in bascalie atunci vom cere si vom merge pana acolo sa avem alegeri anticipate! Asa nu se mai poate! Acum strada si presedintele a salvat tara de asaltul condamnatilor penali la siguranta nationala si a statul de drept, cand de fapt voi ditamai PSD nu trebuia sa avizati asa ceva, dar ati inchis ochii si ati tacut! Nu-I corect asa ptr ca mutual ati fost si voi partasi ca sa nu zic complici la aceasta mare nerusinare!!! Faceti-va repede curatenie in casa si treceti la treaba! Dar la modul serios.

16 februarie 2017 1:13

Pai mai pesede-ilor ..pezevenchilor.., nu v-a atentionat presedintele inca inainte de a da drumul voi la aceasta mare NIMICNICIE cu ordonantele astea care sa va scape pe voi si pe alti hoti, de lege si de puscarie, sa va opriti ca dati foc la tara???? Atunci cand v-a prins cu fituica gata sa o bagati pe sub masa sa dati OUG.13. si v-a atentionat sa slujiti tara si interesele romanilor, sa lasati prostiile, n-ati spus ca veti sta cuminti!!!! Si-acum cateva zile v-a transmis iar presedintele sa va potoliti ca puneti tara in pericol..Uitati ce-a zis si ce-ati ales voi sa faceti!!! Si mai aveti tupeu sa spuneti ca presedintele este de vina??? ,,Guvernul nu poate să treacă peste voința cetățenilor, care este suverană. Vocea oamenilor nu mai poate fi ignorată! O democrație solidă este una în care majoritățile nu abuzează de drepturile lor doar pentru că dețin, vremelnic, puterea. Solicit Guvernului să abandoneze demersurile privind grațierea şi modificarea Codurilor penale. România are doar de pierdut din prelungirea acestei situații care a scos zeci de mii de români în stradă. Presedintele v-a atentionat, oamenii din piata si din tara v-au atentionat si ei..Voi, stransi uniti in jurul condamnatului ati ales sa distrugeti statul de drept si sa destabilizati tara! Pentru asta trebuie sa dati socoteala: Atac la siguranta nationala si a statului de drept! De asta va acuza romanii. Exact ce ati facut.

16 februarie 2017 1:12

s.x NU isi mai avea rostul ! Cu banii se pot face multe alte lucruri utile pentru tara.

15 februarie 2017 18:14

v Bravo comentatorului de la 14:04 care a prins toate aspectele importante a lui Ghiolbanis. Vad ca prostul de sas se indoieste de planul de guvernare, dar insista sa se cheltuiasca bani degeaba pt o intrebare timpita. Oare cine ar putea fi adeptul coruptiei? Asta este ca debitarea Javrei Ordinare ca iarna nu-i ca vara.

15 februarie 2017 16:39

Hai sa cheltuim banii tarii pe mofturile lui Ghiolbanis! Si pentru ce? Sa-i reconfirmam lui ca suntem adepti ai luptei anticoruptie? Pai cei mai corupti sunt insisi cei care ne cheama la o asemenea lupta! Iohannis insusi este un corupt de categorie supergrea! Vezi problema lui cu casele, comertul cu copii, mostenitrea nazista, afacerile cu BMW si cu pradatorii austrieci ai padurilor, abuzurile de primar in domeniul retrocedarilor, furaciunile si nerealizarile de la construirea aeroportului din Sibiu. Chiar si cea mai indulgenta instanta de judecata i-ar cumula pentru toate acestea decenii intregi de puscarie. Individul asta sa vorbeasca de anticoruptie? A doua panarama, nu atat prin numarul de infractiuni, cat prin incompatibilitatea discursului sau cu faptele proprii este insasi zeita anticoruptiei, madam Kovesi. A favorizat o groaza de infractori notorii ai regimului Basescu, doseste dosarul de infractor al fratelui sau, este invinuita ca a primit bani de la Bercea Mondial, a promovat si protejat procurori infractori, unii mafioti sadea, a nenorocit oameni nevinovati prin veritabile barbarii juridice, parazitand si compromitand justitia. O alta figura sinistra a justitiei este procurorul general Augustin Lazar, un ins cu indicii intelectuale rizibile si cu un discurs de un rar primitivism! Nu se cunoaste mai nimic de activitatea sa ca procuror comunist, dar a fost adus de la Alba, unde a protejat, ca procuror, ilegalitatile primarului Iohannis de la Sibiu. Citesc prin presa ca inainte de aducerea sa la Bucuresti avea pe rol un dosar penal, care a fost congelat la ordin pentru a nu-i stanjeni ascensiunea de-a dreapta lui Iohannis. Oare de la cine venea ordinul? Acestia sa fie arhanghelii luptei anticoruptie?!

15 februarie 2017 14:04

nae Eu sunt adevaratul nae , nu bagabontul de mai jos !ROMANI , NU VA PREZENTATI LA REFERENDUMUL TRADATORULUI DE TARA !!!

15 februarie 2017 13:26

nae chiar o sa fie in afara de imputiti de penali Psd-Alde care sunt singuri care sustin coruptia,,dar sunt oameni normali care vor vota s afie coruptie in Romania,,da sunt imputiti de postaci platii de penali Psd-Alde.

15 februarie 2017 12:24