Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Discursul sustinut de Klaus Iohannis:

Doamnelor si domnilor parlamentari, doamnelor si domnilor musafiri, m-as fi adresat si guvernului, dar este ocupat, dar nu-i bai, la ei am fost deja
Sunteti un nou parlament si ma bucur mult ca ati avut rabdare sa stati in sala sa ma asteptati si va multumesc pentru primirea foarte frumoasa
Noilor parlamentari si vechilor parlamentari va doresc succes si un mandat plin de realizari
As fi vrut azi in conditii normale, la inceput de mandat, sa va vorbesc despre lucruri importante pentru Romania
As fi putut sa va vorbesc despre centenar, in 2018 sarbatorim 100 de ani de cand exista statul roman modern
As fi putut sa vorbesc poate despre proiectul de tara. Cu totii ne dorim o Romanie puternica si prospera, ca Romaniei sa-i mearga mai bine
Dar vremurile nu sunt obisnuite si suntem in plina criza
Sute de mii de romani protesteaza in strada
Natiunea e in alerta, e vie, e atenta si e foarte nemultumita (in sala se aud vociferari)
O importanta cercetare sociologica arata ca 80% dintre romani cred ca tara merge in directia gresita
Cum s-a ajuns aici, la doar o luna dupa alegeri
In 11 decembrie, PSD a repurtat o mare victorie  (aplauze) dar dupa aceea cu o ciudata strategie tip kamikaze a intrat in coliziune frontala cu o parte insemnata a societatii romanesti
A promis in campanie ceva si in primele zile s-a apucat de altceva
Pohta ce ati pohtit, grija ce ati avut-o se vede ca nu a fost cea declarata in campanie
Nu prosperitatea poporului a fost prima prioritate, grija prima a fost sa (vociferari si huiduieli in sala) va ocupati de dosarele penalilor si romanii sunt indignati si revoltati (opozitia aplauda)
Asta e situatia. Unii multumiti, unii nemultumiti
Ce facem, dragilor, ce facem? Care sunt solutiile, care e marja de manevra pentru a iesi din acest impas?
Retragerea ordonantei 13 si eventual demiterea chinuita a unui ministru e cu certitudine prea putin
Alegeri anticipate insa sunt in aceasta faza prea mult
Asta e marja de manevra
Cine trebuie sa vina cu solutia? Pai in mod natural cel care a creat problema, PSD
Presedintii celor doua camere  (mai multi parlamentari PSD si ALDE pleaca din sala)
Ati obosit deja? Ghinion
Presedintii celor doua camere care nu stiu, au ramas? au ramas, incearca sa acrediteze in spatiul public ideea ca eu as incerca sa fac ceva ca sa intorc acest rezultat
Afirma in spatiul public ca as dori rasturnarea guvernului legitim
NU! Fals! Ati castigat, acum guvernati si legiferati dar nu oricum
Romania are nevoie de un guvern puternic, nu de un guvern care cu sfioala executa ordinele de la partid
Romania are nevoie de un guvern care lucreaza transparent, care guverneaza predictibil, la lumina zilei, nu noaptea pe furis
Legiferati pentru Romania, dati legi bune pentru Romania nu pentru un grup de politicieni cu probleme
Conduceti cei care ati castigat alegerile, dar responsabil
Lumea v-a votat fiindca v-a crezut, ce ati promis, faceti
Sunt mari asteptari din partea mediului economic
Nu va bateti joc de Romania
Suntem intr-o situatie macroeconomica foarte buna, nu puneti Romania in dificultate, pastrati trendul ascendent, pastrati cresterea economica
Sunt asteptari mari de la partenerii internationali. Romania e o tara stabila, puternica in regiune
Am luptat, am legiferat si guvernat multi ani in asa fel incat Romania sa devina parte puternica din NATO, din UE
Lumea are mari asteptari de la noi, sa nu-i dezamagim
Daca PSD, care a creat aceasta criza, nu o rezolva urgent, voi convoca consultari la Palatul Cotroceni pentru a vedea care sunt solutiile posibile
Ce fel de natiune vrem sa fim? Puternica, prospera,  care isi construieste un stat de drept si il respecta, care se poate mandri cu o justitie independenta, unde autoritatile colaboreaza loial, cu Parlament puternic, cu un guvern performant?
Sau vrem sa fim o natiune slaba, dispretuita, care pune totul in joc pentru a salva pe cativa din situatii dificile?
Pe cativa politicieni din situatii dificile
Merita Romania acest sacrificiu pentru cativa politicieni? Asta este intrebarea
Acesta e scopul referendumului
O natiune puternica se construieste cu politicieni integri si credibili in varful statului. ASta imi doresc eu pentru Romania si asta cred isi doresc romanii
Asta este intrebarea, ce fel de natiune vrem sa fim si pentru a afla realmente vointa suverana a poporului voi convoca acest referendum
Astept de la Parlament raspunsul la solicitarea mea. Imediat dupa, voi convoca referendumul
Probabil ati urmarit imaginile de la demonstratiile care au avut loc in ultimele zile. Cea mai mare in Bucuresti, dar si in multe alte localitati din Romania, din strainatate
Au fost demonstratii ample in localitati unde nu a fost nicio demonstratie la revolutie. Incredibil
Acea imagine superba cu luminile din Piata Victoriei



Comentarii

Gicu Prostu daca nu-i fudul, parca nu e prost destul! Ghici cine e ?????

8 februarie 2017 9:51

unguru' Cel mai prost presedinte al Romaniei, ever !!!

8 februarie 2017 9:03

Sandu Elefantul si Mocirla Si-au dat mana langa steag Si au uneltit in taina Sa distruga acest neam Dar PAZEA Ca de un secol acest neam este unit Si vor trage tavalugul Peste tot ce ati urzit.

8 februarie 2017 8:39

v Imi "place" ca baietiicu ochii albastrii imi sterg toate comentariile care nu le convine, cu toate ca mai lasa citeva contra sa para ca nu intervin. Ghiolbanis a rostit un discurs veninos la actuala putere, fara a spune decit ineptii. Cred ca el nu-si da seama ca este un om corupt si-i catalogheaza pe altii asa.

8 februarie 2017 0:03

@doamnei care are doua postari mai jos. Dupa decembrie 1989 in Romania s-a dezlantuit fuga din tara, mai ales dupa ce au vazut ce s-a intamplat la Mineriada din 13 iunie 1990. Primii care s-au dus au fost nemtii. In acea perioada puteai cupara cu 3000 de marci o casa nemteasca. Unii si-au vandut-o sa plece repede. Altii mai destepti n-au vandut pe nimica, mai ales ca dispareau si fabricile si-n consecinta apartamentele erau si mai ieftine. Altii si mai destepti au cumparat atunci fiind chilipir. Asa ca dupa ani de zile cand nebunia preturilor i-a apucat si pe romani, 2006-2008, preurile crescuse si de 100 de ori fata de 1990, degeaba te-ai trezit ca ai facut o prostie vanzand. Avocatii, ca-i cunoastem noi, vor gasi ei fel de fel de chichite sa atace un contract. Mai ales daca beneficiarul contractului a ajuns primar. Nu-i asa doamna? Daca erai acolo si ai constatat nelegiuri, de ce na-i facut un denunt atunci ( vezi ca inca nu-i tarziu). Daca mai astepti astia PSDeii dau legi dupa care daca n-ai facut in 6 luni, va fi prea tarziu. Se protejeaza crezi ca ei sunt cinstiti?

7 februarie 2017 18:18

adevarata fata a instigatorului de la cotroceni = IOHANIS “In primaria Sibiu a procedat in acelasi mod …a decimat vechii angajati pentru ca se temea ca acestia stiu ceva despre dosarele cu casele …de fapt eu eram cea care stiam totul si detineam documentele ,…a inlocuit adevarati profesionisti ,cu niste tineri care nu stiu nimic .Ati intrat in capcana lui fara sa va dati seama …acest om a cumparat casa de care se face acum vorbire de la soacra si sotia lui ,falsi mostenitori .cu 5000lei .Din 1997 ii chinueiste pe fosti propietari cu procese ….au ajuns la varsta de 85 de ani …sunt neputinciosi …o parte au murit …avocatul Vulcan ii reprezinta PENTRU CA ESTE OM ,…nu guvernul este incapabil ,Iohannis este un om de profesie Primar ,acum Presedinte ! In momentul ridicarii imunitatii s-ar face dosar penal …Prima vizita cand a ajuns la Bucuresti a facut-o la Kovesi ,prietena lui din Sibiu ! DE CE ?Sunt multe de spus …multi cunoastem adevarata fata a acestui om .Sunteti prietena cu Jeni Florescu …poat ea stie sa va spuna mai multe …eu pot sa scriu mult …dar nu merita.In ce priveste punctul dvs.de vedere este logic ,pana la un punct …si aici ma refer la OMUL GRINDEANU ,om cu un IQ foarte mare ,cu foarte mult bun simt ,care nu a intrat in polemica cu nimeni”

7 februarie 2017 17:35

iohanis are un plan, dictat de catre INTERESE STRAINE acestei NATIUNI ”Minunată această vrajbă în care românii îşi scot ochii, îşi sar la beregăţi, pe motiv de Dragnea, Iohannis, referendum, justiţie ologită, securistoizi, hoţie legalizată şi alte bârne puse cruciş de abia se mai zăreşte paiul. Ce fac ungurii când românii cad pradă acestei frenezii cu spume? Pun mâna pe saci şi îi urcă în căruţe, dacă tot nu mai are cine să le poarte de grijă. C-aşa-i la noi: când doi români e proşti, un ungur să-i facă, tot se găseşte.(...) Şi acum, puteţi relua păruiala, dar nu uitaţi de buletinul meteo: urmează vijelii cu intemperii, precipitaţi şi precipitaţii, cu precădere în zona Ardealului unde nu este exclus să cadă nămeţi gata îngheţaţi, ceea ce poate provoca apariţia unor găuri în cer. Se recomandă ochelari de schi, nicidecum de cal. Apropo: pentru atâta lucru, nu iese nimeni în stradă, nu?”

7 februarie 2017 17:31

ROMANII ”Domnule Preşedinte, în mijlocul acestui scandal imens, datoraţi românilor răspunsuri la câteva întrebări simple legate de modul de operare al instituţiilor de forţă. Aceste întrebări nu sunt doar ale mele, ci şi ale sutelor de români care mi s-au adresat mie şi Parlamentului în speranţa că aici vor găsi dreptate. Vi le adresez eu, ca preşedinte al Senatului: Există alte decizii secrete ale CSAT prin care s-au conferit puteri sporite instituţiilor de forţă în Justiţie, care au dus la limitarea sau încălcarea drepturilor şi libertăţilor cetăţenilor? Dacă da, aveţi datoria să le faceţi publice. Care este nivelul implicării serviciilor secrete în Justiţie, dincolo de descrierea generală „Justiţia este câmp tactic”? Există ofiţeri acoperiţi în Justiţie şi, dacă da, care este numărul lor şi la ce nivel ierarhic în interiorul puterii judecătoreşti?”

7 februarie 2017 17:29

MOARTE PUPINCURISTILOR IONAHISTI SI PROOCCIDENTALI !!!!

7 februarie 2017 17:25

Didel DEZBINARE =SUSPENDARE, foarte repede pentru a diminua pierderile. Pupincuristilor numai de bine.

7 februarie 2017 17:17

@Bombi Sertis Tu ce faci la IMF Bucuresti? Esti portar, caci de altceva nu esti bun. Analfabet esti!

7 februarie 2017 17:04

@7 februarie 2017 16:45 Ai gresit! Dobitocul la care te referi a postat azi aproape peste tot . El este singurul pupincurist psdist care a postat astazi si o fi una si aceeasi persoana cu cacanar craioveanu sau ala cu mutra de imbecil vasile craciun

7 februarie 2017 16:51

Plagiat Îi felicit pe cei care au reacţionat prompt, în stradă, suportînd mîrlăniile experţilor în teoria conspiraţiei, ale cîtorva gazetari plătiţi să fie proşti făcînd pe deştepţii şi ale unui bătrîn milițian care sugerează deschiderea focului ca măsură democratică de restabilire a ordinii.

7 februarie 2017 16:46

@dobitocului de la 16.02 si pana la 16.12. Mai bine era si ma-ta stearpa ca nu facea un handicapat mintal ca tine!

7 februarie 2017 16:45

Daniele de la 7 februarie 2017 14:26 - 7 februarie 2017 15:54 Se vede treaba ca tu esti un pupincurist PROFESIONIST si "bataios" . Adica ai prins un loc "caldut" la "MS-DOSUL" prezidential si .....LUPTI cu seriozitate, ca NUMAI TU SA FII ACOLO. Vezi, ai MILA de muuuma ta, comenteaza si ea la alta rubrica, in mod sigur "vaneaza" tot acel "MS-DOS" prezidential. Nu este vina noastra ca te-ai nascut intr-o FAMILIE de pupincuristi

7 februarie 2017 16:12

Pentru RETARDATUL de Daniel, ce a postat la 7 februarie 2017 14:26 Nu este vina mea ca tu ai crescut intrun spirit de BOU, sluga. Folosesti cuvinte specifice mediului in care te-ai nascut si ai crescut. Daca VACA de mata s-a CRACANAT in fata primului BOU, acesta fiind "tatucul" tau ......nu este vina noastră si nu trebuie sa sufere altii. Eu, doar mi-am exprimat, LIBER, ceea ce gandesc si ceea ce simnt. Nu ma astept sa fiu in asentimentul tuturor, dar nici nu ACCEPT sa fiu jignit, insultat, ...s.m.d. Tu vezi-ti de treaba ta. Poti sa RAGI ca BOUL PROST in fata parlamentului pana nu mai poti, dar nu incerca sa critici tu pe altii. Unde mai pui ca esti si ANALFABET. Vis-a-vis de faptul ca "profesorasul" a fost si inspector ....... nu ma impresioneaza. Asa ca fapt divers ...sa stii ca CEI MAI BUNI PROFESORI se gasesc la CATEDRA, nu în structuri administrative. Dovada ca MULT IUBITUL tau "profesoras" a tot PÂNDIT locuri de munca de prin administratie. Prin concluzie a fost un "profesoras" MEDIOCRU, iar acum are apucaturi de NAYIST, COMUNIST, BOLSEVIC ……si tot ceea ce este mai rau.

7 februarie 2017 16:04

Culmea nesimtirii! Acest escroc imobiliar cu pulsiuni naziste deja transpuse in practica, acest individ cu gandire amortita si exprimare cu handicap lemnos, acest presedinte impostor vorbeste despre democratie, legalitate, justitie si morala. Dupa ce ca nu a trudit sa creasca vreun copil (daca nu i-a dat Dumnezeu, putea sa infieze, sau sa faca donatii pentru orfani sau copii saraci), s-a pretat la negotul cu copii. In timp ce multi oameni se zbat sa-si creasca onorabil copii muncind din greu pentru bani putin, acest individ ajuns presedinte pe cai oculte se lafaie pe banii tarii, din care cauta sa toace cat mai mult cu putinta pentru lux mitocanesc si turism. Nici Hitler nu era retinut in a uza, chiar abuza, de functia sa inalta in stat pentru a fi tratat ca un semizeu, dar in primii ani ai nazismului el chiar a scos Germania din mizerie. Iohannis este, in schimb, un zero barat si ca intelect si ca om politic. Este un accident al istoriei, care va fi spulberat la urmatoarele alegeri prezidentiale. Daca le mai apuca. Dar este, in primul rand, in infractor de cea mai joasa speta! Un nesimtit cu spume ...

7 februarie 2017 16:02

Daniel Gicu-le! Ai vrea si tu ....daca ai putea :O ..sa fii sas... si sa o duci bine in Germania, nu? :)

7 februarie 2017 15:54

@Gicu Prin postarea ta am aflat la ce nivel este PROSTIA n capultau.

7 februarie 2017 15:53

Gicu Am aflat ca sașii sunt rromii nemților. Asta explica totul!

7 februarie 2017 15:28

Nae "Retragerea ordonantei 13 eventual demiterea chinuita a unui ministru e cu certitudine prea putin." Prin aceasta fraza se transmite foarte clar mesajul- CONTINUATI DEMONSTRATIILE! Deci NU se doreste lineste in tara!!!??? Domnule Iohanis m-ati dezamagit.

7 februarie 2017 15:22

Dezbinatoru' Cum sa fie altfel daca si Antena 3 zilele astea pute de basista. In fiecare seara seara vin tot felul de dubiosi inivitati de Iosub,basistul Tudor si invatacelul basist Ursu care ne spun ca e bine ca oamenii sa fie in strada si ca demonstratia e civica si nu politica. Oare unede or fi Ciuvica,Chrieac? I-au dat afara?

7 februarie 2017 14:57

LLLLLLLLLLL Oricum asociatii lui Joianis sunt de soi precum Gotiu.

7 februarie 2017 14:54

@Bunicullulu O informare corecta pentru latraii de mai jos. Cei care l-au votat pe Iohannis presedinte au fost 6.288.769 cetateni. Numarul voturilor PSD in decembrie 2016 a fost 3.221.786. Deci sunteti departe de NEMTALAU. Va cacati pe voi. O fi pierdut si el voturi, dar voi psdeilor nu veti perde?

7 februarie 2017 14:28

Daniel Pentru instabilul intitulat ''NATIUNEA ROMANA ESTE IN ALERTA'' Ai mari lipsuri din ceea ce la un om normal s-ar numi creier. La tine cine te-a facut a bagat doar tarate. Ce am citit mai sus e un discurs echilibrat al unui om ce doreste stabilitate in tara. De admirat. Lasa tiganiile astea cu epitetegen ''profesoras'' boule.....ca a fost inspector. Nesimtit esti tu ca scrii aici ca un anonim ..cutra PSD-ista ce esti!! Stai calm va fi votat si reales si peste 3 ani! In ciuda ta!

7 februarie 2017 14:26

@Vasile Craciun Iar ti-a spalat creierul cei de la Guitz tv si A3? Ziceai zilele trecute ca nu esti prea educat desi te laudai cu o gramada de scoli si inclusiv cu faptul ca ai predat fizica. Ca si presedintele! La urma urmei am intales. Nu te mai albeste nici NUFARUL. Tu esti un inbatranit in relele comunismului. Batranele, afla ca cei care erau in strada erau familisti, majoritatea cu doi copii si nu ca tine care il vezi doar pe nemtalau ca n-are copii. Pentru mintea ta ingusta producator de bunuri materiale inseamna doar ce ce ara, seamana, macina si fac painea? Esti atat de limitat incat nu pricepi ca AGRICULTURA nu reprezinta decat max 5% din PIB, ca bunurile materiale: masini, frigidere aragaze, masini de spala computere etc au o pondere de 26% din PIB. Dar in PIB intra si "bunurile" nemateriale, dar foarte utile in toate domeniile, programele celor din IT, care reprezinta 10% din PIB si la asta mai adauga comertul/vanzarile si vei avea imaginea clara a domeniilor in care lucreaza cei care au iesit in strada. Pentru mine ramai ce-ai fost un comunist idiot ( ziceai ca ai fi fost in stare sa ....pentru tara). Cand colo tu te gandeai doar la tine. Comunist ordinar. Probabil n-ai tineri pe langa tine sa-ti deschida ochii. Acestia nu mai vor HOTIE! Ai inteles? Nu-i asa ca nu poti.....

7 februarie 2017 14:18

eu ergo sum,ai realizat ca ai fost spalat pe creier?. daca afla tov gadea, te da in judecata

7 februarie 2017 13:51

Bunicullulu Dumnezeu sa-i ierte pe cei care nu stiu ce vorbesc, respectiv scriu. Presedintele tarii a fost si el ales de majoritatea alegatorilor romani. In acest discurs nu a cerut guvernului decat sa respecte ce a promis inainte de alegeri. Nu sa-si dea demisia. Ci sa lucreze pentru binele Romaniei: Sau voi (cei care criticati discursul si/sau omul) ati inteles altfel. In anii 50 ai Romaniei si in pperioada stalinista a URSS se plica regula : "cine nu e cu noi, este impotriva noastra" Se pare ca ganditi la el.

7 februarie 2017 13:30

NATIUNEA ROMANA ESTE IN ALERTA Deoarece a constatat ca "presedintele" are apucaturi NAZISTE, SOVINSTE, COMUNISTE. Bai "profesorasule" , dar tu cine te crezi? Sa ai tu tupeul, NESIMTIT, sa "strangi din dinti" în fata romanilor? Sa imparti ROMANII in buni si rai? Sa folosesti SERVICIILE SECRETE in scop POLITIC si PERSONAL-pai tu esti mai rau ca Nechita de la Iasi-? Noi, MAJORITATEA romanilor, ce stim ca DEMOCRATIA nu se face in strada te vom tine minte, iar la vot VOM GANDI si vom VOTAAA !!!!

7 februarie 2017 13:14

ikos Un discurs taios pentru cei de la putere, care se fac ca nu inteleg ce haos au provocat, din dorinta de proteja niste lichele politice ! Un referendum pe orice tema, propus de Presedinte ar arata adevarata sustinere de care se bucura puterea, rescpectiv Presedintele ! Si, sunt convins, va fi o participare masiva !

7 februarie 2017 13:09

Johanna Vorbe interesante, dar sunt rostite din limba de lemn al unui membru al Frontului DEmocrat German / asimilat miscarilor fasciste la Nurnberg...... Un individ care odata cu retrocedarea zestrei acestui Front , facuta la presiunea Merkel-Bundestag asupra Guvernului Ponta, si-a insusit ceva acolo si el - cateva case...... Nu din meditatii cum cu nerusinare minte...... Ai luptat Warner de te-ai rupt in cur pentru Romania.... CAnd? Atunci cand ai fost la scolire si perfectionare in Florida??? Sa fim seriosi! Esti doar o alta MARIONETA IN MANA culisarilor.... UN VANDUT! Al doilea mandat oricum nu-l iei si o sa te rogi sa se mai promulge o Ordonanta 13... :):):):):):) MAi vedem!

7 februarie 2017 12:52

NATIUNEA ROMANA ESTE IN ALERTA Deoarece a constatat ca "presedintele" are apucaturi NAZISTE, SOVINSTE, COMUNISTE. Bai "profesorasule" , dar tu cine te crezi? Sa ai tu tupeul, NESIMTIT, sa "strangi din dinti" în fata romanilor? Sa imparti ROMANII in buni si rai? Sa folosesti SERVICIILE SECRETE in scop POLITIC si PERSONAL-pai tu esti mai rau ca Nechita de la Iasi-? Noi, MAJORITATEA romanilor, ce stim ca DEMOCRATIA nu se face in strada te vom tine minte, iar la vot VOM GANDI si vom VOTAAA !!!!

7 februarie 2017 12:51

Patron la Rosealyn Ma, kakatule de Craioveanu.. ai vrut sa fii primul la comentarii. Te-a platit OCULTA ROZALIE!? Dobitoc ce esti, nici macar nu stii ce spui ! De ce pidza ma-tii sa fie suspendat? Cu ce a gresit ? Ca a aratat un lucru stiut /vazut numai cretinii ca tine nu inteleg? Ca tara s-a trezit si nu mai vrea sa fie FURATA. Acei TINERI de la demonstratii asta vor. Si vor reusi! Numai ca voi, IMBECILILOR, in loc sa profitati de VOTUL obtinut ati vrut sa va dati legi sa scapati voi: HOTILOR!De ce nu-ti scoti degetul ala plin de kakat din gura? Va sa zica esti de la multinationale. Jos cu acest bandit! Am sa te aranjez eu.......Patronul de la Rosealyn