Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

Șefa DNA, Laura Codruța Kovesi, a declarat, într-un interviu acordat revistei Psychologies, că ar trebui să existe o interdicție clară pentru persoanele condamnate sau anchetate de a accede în funcții publice.

”Vedem politicieni investigați pentru corupție. Și ei reușesc, în continuare, să obțină voturi! E un fenomen pe care, juridic, ne e greu să-l explicăm. Poate că ar trebui să existe interdicție clară de a accede în acele funcții publice dacă ești condamnat și poate chiar dacă ești anchetat. Ca magistrat, primești anumite calificative ca să avansezi, dai examene. Ca politician, poți primi voturi chiar dacă ești trimis în judecată sau chiar condamnat”, a declarat Kovesi.

Declarația șefei DNA vine în contextul în care Victor Ponta este în continuare premier, în pofida faptului că a fost trimis în judecată pentru corupție, în dosarul Turceni-Rovinari, iar șeful interimar al PSD, Liviu Dragnea, a fost condamnat la un an de închisoare cu suspendare, în dosarul Referndumului.

Integral pe România Liberă



Comentarii

OLIMP Dna. Kovessi, cand deschizi dosarul de criminalitate organizata, complici fiind : arabul Baaklini Said & Gorghiu Alina& AVAS din guveranarea blestemata Boc/Basescu ?! Guraliva pnl-eproasa Gorghiu, este corupta putreda, complice ca avocata AVAS, la devalizarea unor zeci milioane Euro, din banii publici, in favoarea arabului (incarcerat acum).

1 octombrie 2015 10:41

nae De ce e greu de explicat d-ra baschetbalista ? Atata vreme cat batjocoriti actul de justitie si-l aserviti unora ca Basescu sau mai nou , Johannis , lumea nu mai crede-n voi , care executati dosare la comenzi politice si NU VEDETI MARII CORUPTI AI SECOLULUI DIN GASCA BASESCU , Videanu , Blaga , Berceanu , Blejnar , Boagiu , Anastase , Predoiu , MRU , Udrea , Cocos si multi altii !!! Nu mai cred oameni-n voi , magistrati obedienti !!!

30 septembrie 2015 23:28

ROMAN PT, RELU-----PINA VEI AJUNGE LA NIVELUL D-nei KOVESI,trebuie sa mananci mult si sa inveti foarte f. mult. ARE DREPTATE D-na KOVESI,caci cei care sant cercetati ,s-au condamnati s-au plagiatori, NU SANT EXEMPLE BUNE DE URMAT, SI ""NU TREBUIE SA MAI RAMANA IN FUNCTII POLITICE ,DEOARECE SE OBSERVA CA """TOCMAI EI ""NU RESPECTA LEGEA. CE CAUTA DRAGNEA INCA LA PARLAMENT ,DIN MOMENT CE A FACUT ASA O ""FRAUDARE LA VOTARE !!! CUM SA CERI ALTORA SA RESPECTE LEGEA ,DIN MOMENT CE TOCMAI EI """NU O RESPECTA !!! HALAL POLITICIENI !! SANT PREZENTI SI IN PARLAMENT ,DOAR CAND ISI VOTEAZA IN INTERESUL LOR LEGI SI MULTI BANI ,

30 septembrie 2015 18:55

Un mic exemplu de minciuni pentru electorat. Liviu Pop, ministrul pentru Dialog Social, a dat o declarație mincinoasă pentru AGERPRES: „Pentru prima dată, după mulți ani, în România, numărul angajaților l-a depășit pe cel al pensionarilor”. Într-o propoziție sunt două minciuni. În primul rând conform datelor oficile prezentate pe site-ul Ministerului Muncii avem 5.137.200 pensionari și 4.570.300 de salariați. În al doilea rând, sursa citată de Pop e un document de la Inspecția Muncii (pe care el a aplicat, surprinzător, antetul Ministerului pentru Dialog social) curentul.ro.

30 septembrie 2015 18:21

Ion C. Inca odata va spun;Guvernul realizeaza politica interna si externa in conformitate cu programul adoptat de Parlament.Asa scrie la CONST. Nu sefa de la dNA se ocupa de politica! Si modul cum se face justitie inseamna tot "politica". De aceea se pune min politic la JUST.Din pacate ,actuala guvernare intimidata de centre oculte externe, prin acest instrument de pedepsire numit DNA se lasa calcata in picioare. Este vina actualei coalitii ca nu pune lucrurile la punct si nu LEGIFEREAZA spre a indrepta lucrurile. Este evident ca exista un interes ocult extern ca stanga sa fie umilita si demolata, desi dovedeste ca stie sa guverneze mult mai bine ,in favoarea romanilor decat asa zisa dreapta..preferata de licurici. Ponta a gresit si s-a opus mult la schimbari legislative, considerand ca face pe plac licuricilor. In plus a lasat PSD sa fie decimat de DNA.Dar iata ca licuriciul acum ii vrea chiar lui capul. Asa ca Parlamentul ar trebui sa purceada,cu curaj la votarea unor legi clare, care sa curete sistemul judiciar,indiferent cata opozitie ar opune ,Presedintele ,anumite institutii ,ori ambasadele. Din pacate si multi romani se lasa manipulati si isi blameaza Parlamentul, clasa politica, guvernantii.Asta vor si strainii,sa fim dezbinati ca sa ne poata controla.

30 septembrie 2015 17:55

unu` cu mintea la el ! In privinta procurorilor Florin are dreptate ! Nu trebuie "asimilati" magistratilor - adica judecatorilor care de fapt si de drept trebuie sa fie singurii cu aceasta titulatura, recunoastere dar si raspundere (! !) Dar si D-na Kovesi are dreptate in privinta propunerii ca politicienii condamnati - chiar cu suspendare, ar trebui sa aiba interdictia legala de a mai candida !!!

30 septembrie 2015 17:20

FLORIN Oare este chiar asa? Pai "magistratii" din structura DNA sunt promovati prin numire fara promovarea niciunui examen! Nu este cunoscut acest aspect? In al doilea rand, procurorii nu sunt magistrati! Acestia nu trebuie sa fie pe picior de egalitatea(cumetrie, prietenie, parteneriat) cu judecatorii! Ei trebuie sa fie pe picior de egalitate cu avocatii, la bara! Unul acuza si altul apara! Numai asa se va putea vorbi despre un proces echitabil si cu sanse egale si pentru acuzati! Numai asa se va putea vorbi despre micsorarea sau chiar stoparea abuzurilor din justitie! Astazi, procurorii acuza in baza unor suspiciuni, fac afirmatii nesustinute de motive temeinice in actul de acuzare si paseaza stitch-ul la "partenerul" judecator care se conformeaza! Clasa politica nu este in stare sa opreasca haituirea, hartuirea si lipsirea de libertate abuziva a CETATEANULUI ROMAN!

30 septembrie 2015 16:02

Aurel E atata ura pe politicieni, incat ma intreb daca nu ar fi bine ca tara sa fie condusa de procurori.Coruptia cercetata de DNA a vizat mita data de drumari unor oficiali, ca sa primeasca de la ei contracte, care ,legal ,trebuiau atribuite intreprinzatorilor germani,portughezi si ,de ce nu ,americani.De aci pleaca dujmania lor si a nostra, prietenii lor. Spuneti-mi un demnitar care a sustras fondurile pe care le gestiona, care a manevrat bugetul , ca sa-l cipeasca,a transferat propruietati ,din tara si strainate,care sa fie judecati. ? Ba, mai sunt, unii care au vandut transformatoare scumpe ca negustori, altii care au rentabilizat fabrici cumparate ieftin si or mai fi,si avocati, care dau mita la judecatori.Toti contabilizati la coruptia endemica a politicienilor !Dar politca penala o face paralamentul si poporul,Ei stiu interesul nostru si la tarii.!

30 septembrie 2015 15:27

Gicu De regula, o "Vulpe" este sireata și desteapta.... dar Vulpea de fata.... Este cam prostuta.

30 septembrie 2015 15:23

VULPEA Ditamai procuroare sefa sefelor, fara rusine, crede ca prosteste pe romani, facand dosare numai si numai membrilor PSD si, in special dlui. Ponta. Cine te intoarche cu cheia, te auzi ce enormitati slobozesti pe gura, madam Kovessi ?! Desfiintezi partidul de opozitie, cu dosare fabricate, chiar nu ti-e rusine ?!

30 septembrie 2015 14:23

gica,contra Orice guvernare(stinga,dreapta etc)s-a instalat la jupuiala pe baza prostiei electoratului Prostia este proportionala cu saracia si lipsa de educatie In consecinta TOATE guvernarile au mentinut si chiar au facut tot ce au putut ca educatia (la TV,la radio,in media ,la scoala )sa fie in regres ,sa creasca numarul analfabetilor si a numarului familiilor sarace mai adaugati si "izgonirea" din tara a fortei de munca calificata si tabloul este foarte clar

30 septembrie 2015 14:01

Constanteanul N-ar fi mai bine sa anchetati intreg PSD-ul si astfel sa scapati de ei. Ramine astfel PNL=PDL si PNP dupa care DNA se poate desfiinta pt. ca ramine fara obiectul muncii(dispar coruptii nui asa). Rusine Codruta cerceteaza pe toti coruptii. De ce este liber Mircea Basescu si toti tiganii sint la bulau, ce se mai aude de Udrea, casa din Mihaileanu, Nana, flota si cite altele.

30 septembrie 2015 13:30

COMUNISTU' Draga Codruta,un lucru se evidentiaza din spusele tale. In loc sa te preocupe faptul ca politicenii , pe care voi vreti sa-i scoateti din politica, pe cai neortodoxe ( fabricare de dosare, acuzatii nefondate, etc...) mai bine ai pastori DNA asa cum trebuie si ati pune intrebari "INDISCRETE" marilor inavutiti de dupa revolutie si chiar celui mai mare nemernic din tara asta ex presedintel Basescu.Treaba procuraturii nu este sa faca politica, treaba ei este sa faca curat si sa bage toti hotii si banditii la puscarie , indiferent de statutul lor social si asta printr-o pregatire beton a dosarelor pe care le faceti ca sa nu mai trenati prin tribunale zeci de ani.

30 septembrie 2015 13:10

i-auzi braul! Pai, Lulutzo draga, nu este cumva oarece diferenta intre Decebal Traian Remes, anchetat aiurea si chiar condamnat la puscarie sub idioata ta conducere, pentru cateva mii de euro si coruptul number one al Romaniei, Traian Basescu, pe care tu l-ai protejat si-l aperi in continuare cu obstinatie? Ce credibilitate crezi ca mai pot avea spusele si acuzele tale? Esti cumva autista de nu intelegi ca esti o rusine pentru justitia din Romania? In definitiv, ai luat sau nu ai luat bani de la Bercea Mondial, cum ti-a strigat ala din duba? Motivatia ta cum ca nu l-ai mai dat in judecata pentru calomnie deoarece si-ar fi dezmintit acuzatia in cadru oficial este de rasul curcilor! Adica ce fel de cadru oficial? Punandu-ti gealatii cu pulanele pe el, sau juruindu-se acesta la icoane, sub privirile mustratoare ale Preafericitului, ca a mintit? Coldea era si el prezent?

30 septembrie 2015 13:07

V.V.P. Are dreptate Kovesi. Numai scursurile tin de functiile publice ca apararea pe care o invoca in favoarea lor sa para ca vine de la functia publica ce o detin. Ar trebui suspendati odata cu unceperea urmaririi penale iar aceasta sa se efectueze obligatoriu in maximum 3 luni. nu sa stea pe functii si sa fure in continuare. Iar noi, boii sa-i platim pentru jigodismul afisat.

30 septembrie 2015 12:57

ade Subscriu RELU !!!

30 septembrie 2015 12:51

Relu Doamna Kovesi, nu se spune "dai examene" ci "sustii examene"... In ceea ce priveste obligatia anchetatilor sa nu mai acceada in viata publica, n-ar fi o masura de neacceptat daca procurorii respectivi nu ar fi precum Eva, Danilet, Daniel Morar sau a altor indivizi de teapa lor !! D-stra in rationamentele pe care le faceti plecati de la ipoteza falsa ca procurorii pe care-i cocolositi la DNA sunt perfecti ! - Ati inteles cat este de inacceptabil sa ganditi astfel ?

30 septembrie 2015 12:28