Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

Modul în care străinii vor să exploateze resursele naturale ale României este pe punctul de a declanşa un nou scandal. După Roşia Montană, al cărei aur este vizat de canadienii de la Gold Corporation, americanii de la Chevron vor să înceapă, luna viitoare, forările în solul românesc pentru exploatarea gazului din şistul argilos. Chevron a câştigat licitaţiile pentru astfel forări în România în judeţele Bihor, Vaslui şi Constanţa, după ce a depus, în iulie 2010, oferte câştigătoare pentru trei perimetre cu o suprafaţă totală de 2.700 de kilometri pătraţi.

Gazul de şist este noul combustibil vedetă al momentului şi, aparent, România ar avea potenţial în această zonă. Gazele de şist sunt gaze obişnuite, dar care sunt captate în structuri geologice foarte dificil de accesat şi care necesită tehnologii speciale pentru extragere. În România este vorba despre o tehnologie controversată la nivel mondial, numită fracţionare hidraulică, care presupune pomparea de milioane de litri de apă, amestecată cu substanţe chimice care dizolvă rocile, în pământ, pentru a elibera gazele prinse în ele.

„Operaţiunile noastre se concentrea¬ză în două zone: Bârlad şi Dobrogea. Prima sondă de explorare va fi săpată la Bârlad în a doua parte a anului viitor, iar din 2013 avem în plan săparea a opt sonde în Dobrogea“, a declarat pentru ZIARUL FINANCIAR Thomas Holst, country manager pentru România în cadrul Chevron Upstream Europe.

Ecologiştii şi cetăţenii obişnuiţi sunt însă îngrijoraţi de pericolele la adresa mediului pe care procedura le implică. Ei susţin că s-ar putea ajunge la o poluare a apei freatice, având consecinţe dezastruoase asupra sănătăţii consumatorilor şi agriculturii. Există deja precedente cum ar fi Franţa, care a interzis producţia de gaz de şist pe teritoriul său, sau chiar SUA, care sunt în curs de modernizare a procedurii. În statele americane New York şi Pennsylvania oamenii care locuiesc aproape de astfel exploatări s-au înregistrat dând foc la apa de robinet contaminată cu gaz metan.

De asemenea, politica energetică a Marii Britanii este zguduită după ce operaţiunea experimentală de extragere a gazelor naturale din plăcile de şist din Lancashire a fost oprită, sub suspiciunea că ar declanşa cutremure, după ce mai multe mişcări seismice de mici dimensiuni au fost înregistrate în zonă.

Chiar şi vecinii bulgari au obţinut, la începutul acestui an, după proteste de stradă, interzicerea unor astfel de exploatări, după ce în iulie guvernul bulgar a încheiat un acord, tot cu firma americană Chevron, pentru explorarea gazului de şist în regiuni extinse din nord-estul ţării. Parlamentul bulgar a adoptat, în urmă cu o săptămână, o decizie ce interzice complet exploatarea gazelor de şist prin fracturare hidraulică pentru o perioadă de timp nelimitată iar guvernul de la Sofia a retras companiei americane licenţa de explorare.

Mai mult chiar, în Bulgaria a fost programată pentru ieri o actiune de protest, în faţa Ambasadei României din Sofia, împotriva activităţii de exploatare a gazului de şist din România. „Sperăm ca ne vor auzi mai mulţi români şi că vom lupta împreună împotriva acestui pericol. Este o situaţie urgentă, fiindcă începerea extracţiei prin fracturare este planuită în februarie şi dacă va începe, nu va mai putea fi oprită! Problema este că românii nu sunt deloc informaţi cu privire la această situaţie gravă. Este nevoie de oameni care să ia atitudine şi în România! Dacă exploatarea gazelor din şisturi va fi permisă în România, munca noastră a fost în zadar“, a declarat Mariana Christova de la Universitatea Tehnică din Sofia.

Vezi aici un film despre exploatarea gazelor de şist prin metoda fracţionării hidraulice.




Comentarii

Adrian Nu comparati Rosia Montana cu gazul de sist. Una e sa ai tone de cianura si una e sa injectezi apa la mai mult de 1km adancime, atentie panza freatica este la suprafata nu la 1km. Tehnica dateaza din 1860 iar Americanii folosesc aceasta tehnologie din 1985 si nu s-a intamplat nici un dezastru ecologic. Filmuletele de pe youtube arata 2-3 fermieri care au case langa sonde si beau apa de putz care vine cu metan bineinteles. Din cate stiu nu a murit nimeni de la metan. Mai mult polueaza masinile din Bucuresti care merg zilnic.

7 martie 2012 19:23

ana trebuie sa iesim in strada ! de data aceasta trebuie dati jos definitiv! nu ne mai putem astepta la nimic bun din partea lor ! vor continua numai cu actiuni care sunt in detrimentul romanilor !

7 martie 2012 8:33

Dan... Brianna Caradja in duba Jandarmeriei lui Basescu pentru ca a protestat impotriva proiectului "Gazul de şist" ! (a doua Roşia Montană ! ) http://www.facebook.com/photo.php?fbid=375568515801347&set=p.375568515801347&type=1&theater

6 martie 2012 20:27

pavel I-mi cer scuze... rectific! Adresa este www.petitieonline.ro

4 martie 2012 15:43

pavel www.petitii.ro haideti sa le dam la cap. Facem petitia si o inaintam la guvern. Dar sa stiti... pana nu iesim in strada... nu facem nimic! De undeva trebuie sa incepem! Facem comentarii? Unde e atitudinea ? Atitudine oameni buni! Haideti.... ridicativa! Unde esti tu Tepes, Doamne?

4 martie 2012 15:34

adyyon http://www.youtube.com/watch?v=9OGu2ylErNk http://www.gaslandthemovie.com/whats-fracking solutii:se pot trimite informatiile din mesaj prin e-mail tuturor firmelor din zonele care pot fi afectate,care se folosesc de apa [firme de sucuri,lapte,apa imbuteliata,etc ].Simplu,nu?Aa si sa nu uit,contactarea UE pentru a arata ce se petrece pe pamanturile Uniunii.Nu prea cred ca or sa le placa poluarea apelor in conditiile in care apa va fi o resursa strategica in viitor.

13 februarie 2012 22:30

Mario Acei romani care au scris aici ca sunt deacord cu începerea exploatarii acestor gaze de sist, vreau sa-i întreb unde locuiesc ei? Eu locuiesc in Oradea la 7 km de zona unde s-ar face aceste exploatarii. Nu mă interesează asemenea investiții in România care ne aduc asemenea nenorociri. Iesim in strada si îi oprim!

10 februarie 2012 17:46

deless asa cum astazi iesim in strada pentru rosia montana, v-om iesi si pentru aceasta noua amenintare.

6 februarie 2012 13:54

Paul Bha RETARDATILOR!!!!! Cum puteti spune ca e sansa noastra sa iesim din criza o "investitie" straina!!cu ce ne ajuta pe noi?!? ca ne iau gazele?sunteti chiar retardati...pe bune...ori sunteti platiti sa pareti asa.... Singura sansa este sa va treziti si sa iesiti in strada.....Ati acceptat toate privatizarile , Codexul alimentar , Rosia Montana ... ce va mai trebe ca sa va dati seama ca nu o sa se opreasca pana cand nu o sa ne vanda ca sclavi cu bucata sau la kg...

2 februarie 2012 19:29

Barladeanul Mda! investitii! Suna bine! Dar cu ce pret? Cu pretul otravirii apei ,aerului si al pamantului Nimic nu i intamplator ca se intampla chiar in Romania, tara lui \\\"Basescu\\\",unde totul se vinde.Dupa ce \\\"gasca\\\" a vandut tot ce era de vandut , s au gandit ca ar mai fi ceva .DA . \\\"Gazul de sist\\\" Oricum or sa inceapa exploatarea acestui gaz ,cu sau fara vrerea noastra; pentru ca \\\"noi \\\" nu contam in tara asta,Iar \\\" ei \\\"cred ca pot cumpara orice , mda! intr o tara saraca pot cumpara o mare parte din oameni( vezi Rosia Montana, cu acea manipulare ordinara), Dar nu uitati !politicieni coruptibili si indiferenti.nu ne puteti cumpara chiar pe toti ROMANII,NU NE PUTETI LUA DEMNITATEA! Bravos bulgarilor !ce au interzis prin lege acestor americani de la Chevron exploatarea acestor gaze! P.S, Ageamii care isi dau (vezi comentariu Ama) cu parerea sa se informeze inainte, apoi sa vorbesca ,romani nu fiti indiferenti, pentru ca indiferenta noastra o sa ne faca copii si nepotii nostri sa ne blameze pentru viitorul lor bolnavicios. P.P.S. Romani desteptati va!

1 februarie 2012 19:12

Barladeanul Mda! investitii! Suna bine! Dar cu ce pret? Cu pretul otravirii apei ,aerului si al pamantului Nimic nu i intamplator ca se intampla chiar in Romania, tara lui \\\"Basescu\\\",unde totul se vinde.Dupa ce \\\"gasca\\\" a vandut tot ce era de vandut , s au gandit ca ar mai fi ceva .DA . \\\"Gazul de sist\\\" Oricum or sa inceapa exploatarea acestui gaz ,cu sau fara vrerea noastra; pentru ca \\\"noi \\\" nu contam in tara asta,Iar \\\" ei \\\"cred ca pot cumpara orice , mda! intr o tara saraca pot cumpara o mare parte din oameni( vezi Rosia Montana, cu acea manipulare ordinara), Dar nu uitati !politicieni coruptibili si indiferenti.nu ne puteti cumpara chiar pe toti ROMANII,NU NE PUTETI LUA DEMNITATEA! Bravos bulgarilor !ce au interzis prin lege acestor americani de la Chevron exploatarea acestor gaze! P.S, Ageamii care isi dau (vezi comentariu Ama) cu parerea sa se informeze inainte, apoi sa vorbesca ,romani nu fiti indiferenti, pentru ca indiferenta noastra o sa ne faca copii si nepotii nostri sa ne blameze pentru viitorul lor bolnavicios. P.P.S. Romani desteptati va!

1 februarie 2012 19:12

Barladeanul Mda! investitii! Suna bine! Dar cu ce pret? Cu pretul otravirii apei ,aerului si al pamantului Nimic nu i intamplator ca se intampla chiar in Romania, tara lui \\\"Basescu\\\",unde totul se vinde.Dupa ce \\\"gasca\\\" a vandut tot ce era de vandut , s au gandit ca ar mai fi ceva .DA . \\\"Gazul de sist\\\" Oricum or sa inceapa exploatarea acestui gaz ,cu sau fara vrerea noastra; pentru ca \\\"noi \\\" nu contam in tara asta,Iar \\\" ei \\\"cred ca pot cumpara orice , mda! intr o tara saraca pot cumpara o mare parte din oameni( vezi Rosia Montana, cu acea manipulare ordinara), Dar nu uitati !politicieni coruptibili si indiferenti.nu ne puteti cumpara chiar pe toti ROMANII,NU NE PUTETI LUA DEMNITATEA! Bravos bulgarilor !ce au interzis prin lege acestor americani de la Chevron exploatarea acestor gaze! P.S, Ageamii care isi dau (vezi comentariu Ama) cu parerea sa se informeze inainte, apoi sa vorbesca ,romani nu fiti indiferenti, pentru ca indiferenta noastra o sa ne faca copii si nepotii nostri sa ne blameze pentru viitorul lor bolnavicios. P.P.S. Romani desteptati va!

1 februarie 2012 19:12

Barladeanul Mda! investitii! Suna bine! Dar cu ce pret? Cu pretul otravirii apei ,aerului si al pamantului Nimic nu i intamplator ca se intampla chiar in Romania, tara lui \\\"Basescu\\\",unde totul se vinde.Dupa ce \\\"gasca\\\" a vandut tot ce era de vandut , s au gandit ca ar mai fi ceva .DA . \\\"Gazul de sist\\\" Oricum or sa inceapa exploatarea acestui gaz ,cu sau fara vrerea noastra; pentru ca \\\"noi \\\" nu contam in tara asta,Iar \\\" ei \\\"cred ca pot cumpara orice , mda! intr o tara saraca pot cumpara o mare parte din oameni( vezi Rosia Montana, cu acea manipulare ordinara), Dar nu uitati !politicieni coruptibili si indiferenti.nu ne puteti cumpara chiar pe toti ROMANII,NU NE PUTETI LUA DEMNITATEA! Bravos bulgarilor !ce au interzis prin lege acestor americani de la Chevron exploatarea acestor gaze! P.S, Ageamii care isi dau (vezi comentariu Ama) cu parerea sa se informeze inainte, apoi sa vorbesca ,romani nu fiti indiferenti, pentru ca indiferenta noastra o sa ne faca copii si nepotii nostri sa ne blameze pentru viitorul lor bolnavicios. P.P.S. Romani desteptati va!

1 februarie 2012 19:12

Barladeanul Mda! investitii! Suna bine! Dar cu ce pret? Cu pretul otravirii apei ,aerului si al pamantului Nimic nu i intamplator ca se intampla chiar in Romania, tara lui \\\"Basescu\\\",unde totul se vinde.Dupa ce \\\"gasca\\\" a vandut tot ce era de vandut , s au gandit ca ar mai fi ceva .DA . \\\"Gazul de sist\\\" Oricum or sa inceapa exploatarea acestui gaz ,cu sau fara vrerea noastra; pentru ca \\\"noi \\\" nu contam in tara asta,Iar \\\" ei \\\"cred ca pot cumpara orice , mda! intr o tara saraca pot cumpara o mare parte din oameni( vezi Rosia Montana, cu acea manipulare ordinara), Dar nu uitati !politicieni coruptibili si indiferenti.nu ne puteti cumpara chiar pe toti ROMANII,NU NE PUTETI LUA DEMNITATEA! Bravos bulgarilor !ce au interzis prin lege acestor americani de la Chevron exploatarea acestor gaze! P.S, Ageamii care isi dau (vezi comentariu Ama) cu parerea sa se informeze inainte, apoi sa vorbesca ,romani nu fiti indiferenti, pentru ca indiferenta noastra o sa ne faca copii si nepotii nostri sa ne blameze pentru viitorul lor bolnavicios. P.P.S. Romani desteptati va!

1 februarie 2012 19:12

ama proiectele si investitiile sunt sansa unor state afectate de criza in care bugetul nu ajunge pentru nimic si in care problemele nu mai reusesc sa fie rezolvate de zeci de ani

30 ianuarie 2012 12:28

Andrei Specific romanilor , sa refuzam orice investitie , orice proiect venit in tara care aduce bani doar ca asta stim sa facem.Ma intreb oare vom ajunge vreodata undeva ?

29 ianuarie 2012 23:48

alina investitiile sunt singura sansa de dezvoltare, o practica des intalnita in strainatate care contribuie foarte mult la sustinerea economiei

29 ianuarie 2012 23:44

Radu Daca o sa se castige lafel de bine cum se poate castiga din proiectul de la rosia montana atunci nu vad de ce nu am da drumul si la gazul de sist. nevoie de bani in economie chiar este si de locuri de munca asisderea

29 ianuarie 2012 23:22

George Ne purtam de parca nu ar trebui sa aiba loc niciun fel de investitie straina in tara asta. Oare cum vrem sa ianintam cand statul nu investeste si cand investitorii particulari nu sunt acceptati...

29 ianuarie 2012 21:41

toni eu sunt din barlad si chiar am sa fiu impotriva la asa ceva.cunosc problemele si de abia astept sa iesim ca sa le dam in cap la astia.si suntem multi care nu suntem de acord cu asa ceva

29 ianuarie 2012 9:47

un roman vizionati Gasland si vedeti impactul asupra vieti si asupra mediului inconjurator al acestor gaze ne otravim singuri dar cui ii pasa atata timp cat uni fac bani iar alti sufera cosecintele vindem tot ce avem mai bun in tara strainilor de ce ? o sa ne imbolnavim si nu stim de ce copii ce o sa facem toti vin iau tot ceea ce este mai bun si mai pretios din tara dupa care placa si ne lasa sa suportam consecintele in loc sa sa protejam vindem si distrugem voi credeti ca strainilor le pasa ce o sa se intample cu noi dupa ce pleaca ei sunt tari capuse care gandesc bine hai sa luam de ceilalti sa protejam ce este al nostru sa folosim resursele celeorlalti

28 ianuarie 2012 20:16

Radu Burtescu Exista un grup pe facebook unde sunt adunate mai multe surse de informatii inclusiv cateva surse ale filmului Gasland care prezinta situatia mai in detaliu aici: http://www.facebook.com/groups/frackoffromania Intrati si ajutati cum puteti de la traducerea filmului in romana si organizarea de proteste.

28 ianuarie 2012 18:31

carmen SOMNUL RATIUNII SI NATIUNII NASTE MONSTRIII!!!!!!!!!!!! DORMIM CA SI CAND NU AM AVEA COPIII,PARINTI...UN VIITOR!!!!!!!!!!MOARTE ILLUMINATI!!!!!

28 ianuarie 2012 13:48

cititor Am vazut filmul si m-am cutremurat. Asta ne mai lipsea! Iar politicienii nu zic un cuvant!!! Iar compania va incepe extractia deja din februarie. noroc ca nu stau in zonele vizate ca altfel m-as muta. Asta intradevar reprezinta o problema care n-ar trebui neglijata! Interesele sunt foarte mari daca guvernul american si-a lasat proprii cetateni otraviti si n-a miscat un deget! Din cate stiu companiile astea nici acuma nu au declarat ce fel de substante chimice folosesc in extractia gazelor.

28 ianuarie 2012 2:12

otto S-au prins si ei ca daca anunta "publicul" inainte cu o luna inceperea exploatarii au mai putina bataie de cap.

28 ianuarie 2012 0:22

moca POATE NU STIATI, ROMANI BUNI: MAJORITARI AI ACTIUNILOR DIN COMPANIA CHEVRON, AL 5-LEA PRODUCATOR MONDIAL IN DOMENIUL PERTROLULUI APARTINE FAMILIEI BUSH...ASA CA POATE INTELEGETI CE LOBY EXISTA SI CINE PROFITA....

27 ianuarie 2012 23:50

cititor Cetateni, nu va lasati iarasi prostiti ca si cu Rosia Montana si altele! Oare de ce tot mai multe tari interzic aceste extractii de gaze? vreti adevarul? documentarul Gasland exact despre aceste lucruri vorbeste. iata trailerul : http://www.youtube.com/watch?v=dZe1AeH0Qz8

27 ianuarie 2012 23:23

livia niste nenorociti,ar trebui opriti cu orice pret!!!!!!!

27 ianuarie 2012 23:10

misu E tipic ptr conducatorii nostri sa faca lucrurile pe furis si sa-si traga din asta comisioane super grase

27 ianuarie 2012 18:59

John Doe FRACTIONARE nu "fracturare" artistule autor... n-ai terminat lceul?

27 ianuarie 2012 17:47

STONE CHEVRON sa se duca in New York si in Pennsylvania si sa extraga la ei, nu la noi pe banii nostri si pe sanatatea noastra. Alta afacere frauduloasa a OCHILOR ALBASTRII ! CIUMA PE EI DE NEMERNICI !

27 ianuarie 2012 16:51

Bula Asa e mai bine: sa stam toti prin carciumi, sa ne vaitam ca ni se vinde tara, sa intindem palma la guverne, primarii, organisme internationale de ajutor reciproc. Si apoi mai vin in ajutor toti bubii si zvonerii, ca lor le-o fi bine pe unde sunt, dar aici e mai bine sa depindem mereu de fratele de la rasarit; ca el e darnic...

27 ianuarie 2012 16:30

mai sa fie, aceasi marie, cu alta palarie, daca nu e maria care era in plan hehehei, daca i-o dadeti gratis lui dinulica, asa cum era in programul uslasilor, nu mai dadea el faliment cu micii lui marean si era totul curat ecologist!

27 ianuarie 2012 15:56

Eu Si uite asa rusii au mai facut o investitie inteligenta - au platit niste verzi in Bulgaria si le-a iesit pasenta. Vor detine in continuare monopolul gazelor in Europa.

27 ianuarie 2012 15:09

gaozar de sist @Dan: pai filumletul ala e o reclama platita. lucrezi cumva la Chevron?

27 ianuarie 2012 14:36

Dan Un ziarist impartial si bine intentionat ar fi adaugat si likul acesta articolului: http://www.youtube.com/watch?v=Y1W8MnveFq8&feature=related

27 ianuarie 2012 14:11

Ciklopul Daca ati cunoaste geologie, hidraulica subterana et caetera, n-ati mai scrie tot felul de tampenii (ma refer inclusiv la articol)!

27 ianuarie 2012 12:27

popoviciu Sa vina Bercea mondialu, finu lu Chioru sa faca bratara din aur crustata cu gaz de sist si Petre Varovski pentru moldoveanca Maria, a-I-a troaca a Romaniei.

27 ianuarie 2012 12:25

vovo Ba$$eScu a adus la perfectiune un sistem mafiot de stat.Din 2008 eu am o hotarire judecatoreasca definitiva ,irevocabila si executorie pentru un teren.Primarul PDL,prefectul PDL , ANRP al PDL si Ministerul Justitiei PDL nu vor sa respecte cu nerusinarea caracteristica 4 legi in vigoare [18/1991 ; 247/2005 ; 213/1998] .Am reclamat primarul la parchet si am fost amendat !!! Mafiotii pdlaci au facut carte funciara la 19 zile dupa ce am avut sentinta definitiva si irevocabila !!!! Jos mafia ba$$e$ciana nerusinata !!!

27 ianuarie 2012 10:56

MikiDutza americanii astia care vor sa ne secatuiasca toate rezervele sa-si bage tehnologiile lor in cur si sa se duca dracului de aici

27 ianuarie 2012 10:22

iosif in ROMANIA e posibil orice experiment ,nu santem tara tuturor posibilitatilor,nu santem tara de lumea a treia ?In 22 de ani am avut guverne care au gandit la propriul buzunar nu la tara .

27 ianuarie 2012 10:13

ALIOSHA Inca o dovada CLARA privind faptul că TOATĂ CLASA POLITICĂ ESTE PUTREDĂ, ESTE CORUPTĂ ŞI MAI GRAV UNELTESC ÎMPOTRIVA NOASTRĂ. PRIVEŞTE DL. BĂSESCU CE VIPERE AI LANGA TINE, ORI TU EŞTI ŞARPELE BOUA?

27 ianuarie 2012 10:10

Stiati ca...? Americanii au in statul Colorado rezerve de petrol si gaze mai mari decat tot restul lumii? Potrivit unor surse ar fi vorba de cantitati uriase, nici nu pomenesc cifra, ca sa nu par ridicol. Rezervele sunt insa sub forma de sisturi bituminoase, dar nu s-au atins de ele. Oare de ce nu-si testeaza Chevron tehnologia acolo???!!!

27 ianuarie 2012 10:03

Titi Ca sa continui,in Canada si W SUA 20% din gazele exploatate provin din sisturi bitiminoase exploatate prin fisuratie hidraulica ,acesta este termenul.Se obtine secundar si gudroane sau uleiuri minerale.In Franta la Montpelier exista o structura geologica cu calcare care permitea unele infiltratii in apele carstice.Rest sa mancati aer curat in viitor

27 ianuarie 2012 10:01

Titi Ecologistilor,zacamantul de sist daca este bine protejat de un "cap de argila sau marna " nu pune probleme de contaminare de cat dupa cateva milioane de ani prin difuzie ionica. Rest ne gandim la "drobul de sare ".Dupa mintea voastra trebuie sa mancam "scoarta de copac natur"Zacamintele respective sunt la peste 1000m adancime.

27 ianuarie 2012 9:52

godeanu ce spui de treaba asta ?...ca lucrezi in domeniu?

27 ianuarie 2012 9:50

wbernhard22 Problema nu este gazul neconventional cum e numit in limbaj technic. Problema este legislatia si respectarea ei lucru care nu se prea realizeaza in Romania datorita coruptiei si unei atitudini incorecte fata de lege. Gazul neconventional e o resursa ca oricare alta si inainte de a crea atitudini neprincipiale ii sfatuiesc pe domnii ziaristi sa se informeze temeinic inainte de a scrie despre astfel de lucruri. Spre exemplu in SUA gazul neconventional a transformat tara dintr-un net importator intr-un potential exportator de gaze. SI nu cred ca exista legislatie mai severa privind mediul decat in SUA. Deci retinere, informare corecta si abia apoi articole OBIECTIVE nu panicarde.

27 ianuarie 2012 9:39

ciumpalacu @ion, mai prostanacu satului, daca unul a fost dobitoc, sau poate s a luat comisionul, acum trebuie sa inchidem ochii la toate hotiile numai pt faptul ca ne conduc javrele tale? Pai, toti talharii si hotii care ne au pradat tara trebuie sa plateasca, sa fie pedepsiti chiar de popor daca justitia este complice cu ei.

27 ianuarie 2012 9:34

Ion Dar de tariceanu, ca a vindut si petrolul tarii de pe platforma maritima in ultimile saptamani de mandat, nu zice nimeni nimic?

27 ianuarie 2012 9:23

ileana ce le bubuie mintea la nenorocitii astia de "guvernanti"portocalii,numai nenorociri aduc pe capul nostru pt.bani si comisioane ! este clar ca prin asemenea exploatari se produc dezastre a panzei freatice si distrug pamantul ,calamitandu-l ! criminalii antimediu si antiecologie ce dau asemenea avize trebuie deferiti justitiei.

27 ianuarie 2012 8:37

geo7676 mai trebuie,pe noi sa ne vanda astia ca in rest au vandut si distrus TOT

27 ianuarie 2012 8:20

Ioan B. Americanii isi pastreaza bogatia lor naturala,sa aibe din ce trai, cand altii nu vor mai avea nimic.

27 ianuarie 2012 7:53

contra zonele limitrofe vor fi calamitate, oamenii trebuie sa stie ca nu vor mai avea apa potabila. americanii au facut un documentar :gasland, care arata dezastrul produs

27 ianuarie 2012 7:49

gica ati devenit toti specilisti in toate idiotilor dati voi basini si numai forati gaze de sist

27 ianuarie 2012 7:48

toti cei ce stim Invarte iel Basescu surubul sa vada ce-ii iese la afacerea asta!

27 ianuarie 2012 7:44

toti cei ce stim Invarte iel Basescu surubul sa vada ce-ii iese la afacerea asta!

27 ianuarie 2012 7:44

toti cei ce stim Invarte iel Basescu surubul sa vada ce-ii iese la afacerea asta!

27 ianuarie 2012 7:44

care dizolvă rocile, în pământ, Nu ne ajunge "experienta de durata" de la Ocnele Mari-Valcea

27 ianuarie 2012 7:38

mama americanii au cele mai mari rezerve de gaz de sist. de ce nu - l exploateaza la ei acasa? pentru ca nu li se da voie

27 ianuarie 2012 7:37

cosma racoare Toate aceste puncte ar trebui puse pe internet si romanii ar trebui sa i-a atitudine. Comisioanele care le primesc nenorocitii care au dat aprobare pentru asa ceva ar trebui confiscate si jigodiile direct in puscarie!! Mama lor de nenorociti ca nu se mai satura !!!

27 ianuarie 2012 7:34

ecologist Am fi singurii prosti din Europa care se vor lasa dusi de nas cu gazul asta! Nu numai ca nu vom castiga nimic, ci dimpotriva, dar vom deveni ciuca bataii. Daca nu cumva suntem deja?!

27 ianuarie 2012 7:20

MARIAN bai fratilor ,astia sint chititi sa ne distruga ca stat astia 'DUPA EI POTOPUL '

27 ianuarie 2012 6:59

steluta pai cel intereseaza pe betiv, cand el consuma numai alcool, nu vedeti ce fata are !

27 ianuarie 2012 6:51

poporulroman Asta e mai grava decat SMURD !

27 ianuarie 2012 6:24

bubu traiesc in canada de 20 de ani si aici s-a pus aceais problema. In schimb populatia s-a opus vehement si pana acum , desi corporatii diverse au obtinut drept de exploatare, anul trecut s-a instituit un moratoriu "sine die". in state de asemenea au fost depistate mari modifocari geologice si ecologice din cauza aceleasi tehnologii :fractionarea hidraulica.Ar trebui ca roamaniii sa iasa in strada ptr acest tip de problema care e ff serioasa.

27 ianuarie 2012 5:55