Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe [ X ]

17.00 - Câteva zeci de protestatari de protestatari se îndreaptă spre Piaţa Universităţii.


16.40 - Protestul cadrelor militare disponibilizate şi în rezervă s-a încheiat fără incidente, după ce o delegaţie a acestora a depus la TVR un memoriu în care cer demisia preşedintelui şi a Guvernului, solicitând conducerii televiziunii publice să transmită cerinţele manifestanţilor, informează Mediafax.

 15.40 - Mircea Dogaru, preşedintele Sindicatului Cadrelo Militare Disponibilizate, a ieşit de la discuţiile pe care le-a avut cu şefia TVR. Dogaru a declarat că protestatarii vor pleca din sediul TVR, dar se vor întoarce mâine dacă televiziunea publică nu va redeveni liberă şi a poporului.


15.00 - Protestatarii au ajuns la poarta TVR şi încearcă să intre în sediul televiziunii publice. Importante dispozitive de jandarmi asigură protecţia în faţa TVR.


14.00 - Peste 2.500 de protestatari din Piaţa Victoriei au plecat în marş pe Bulevardul Aviatorilor spre Calea Dorobanţilor. Oamenii se vor opri în zona sediului TVR.


12.00 - Peste 2.000 de cadrele militare disponibilizate şi în rezervă protestează în faţa Piaţa Victoriei. Oamenii cer demisia preşedintelui şi a Guvernului.

Protestatarii scandează "Jos Băsescu", "Jos Guvernul", "Singura soluţie, încă o revoluţie" şi au pancarte pe care scrie, printre altele, "Vrem alegeri libere", "Nu vreţi dialog social? Aveţi proteste stradale" şi "24 Ianuarie 1859 - Unirea năzuinţelor, 24 Ianuarie 2012 - Unirea suferinţelor".

Peste 10.000 de oameni sunt aşteptaţi astăzi să participe la mitingul organizat de Sindicatul Cadrelor Militare Disponibilizate.


La protest participă membri ai 16 federaţii sindicale din Învăţământ, Sănătate şi Transporturi.

Manifestaţia este autorizată şi a început la ora 11.30 în Piaţa Victoriei.

Miile de oameni protestează în faţa Palatului Victoriei şi apoi vor participa la un marş pe traseul Piaţa Victoriei, Bulevardul Aviatorilor, Piaţa Charles de Gaulle, Calea Dorobanţilor, strada Emil Pangrati.

Potrivit organizatorilor, mitingul a fost organizat în semn de solidaritate cu cei care protestează de aproape două săpămâni în Bucureşti şi în mai multe oraşe din ţară.


Comentarii

CITITOR @bula.PERSONAJUL CARE L-AI ALES CA PSEUDONIM, A FOST SPIRITUAL,INTELIGENT,SATIRIC LA ADRESA SISTEMULUI COMUNIST.DIN COMENTARIILE PE CARE LE-AI FACUT ADESEORI NU TE CARACTERIZEAZA ASA CA..............TRAGE CONCLUZIILE SI APA.

25 ianuarie 2012 15:32

hihihi ciumpalacule, alias trompeta felix: cele 400 de sali de sport ale nastaseului au fost platite si neconstruite. Platite ca 4000. Pentru patriciu falimentarul de cand nu fura bani, pentru vantu, pentru voiculescu, inclusiv pentru banii dati unora ca tine pentru aceasta propaganda, platim tot noi din lefurile noastre, si de aceea sunt asa cum sunt. Si nu vrem sa scada si mai tare intru reimbogatirea lor, asa ca poti sa continui linistit. Nu dam 2 bani pe ce zici.

25 ianuarie 2012 14:30

DROJDIA SCURSURILOR SOCIETATII usl vai tie popor roman ca te lasi calcat in picioare de o hoarda de talhari hoti si mafioti care au jefuit si distrus tara USL se numeste,toti am asistat cum aceste animale au jefuit si distrus tara,iar acuma stam nepasatori si privim cu terfelesc imaginea tarii si peste hotare (ex ponta),toti vedem cum aceasta banda de talhari vor sa puna mana pe putere ca sa scape de puscarie(ocna)si stam si ne uitam cum o adunatura de derbedei platiti de acesti nenorociti(usl)fac ce vor ----PANA CAND AI MAI SUPORTAM PE ACESTI TALHARI AI NATIUNII ROMANE(usl)----VOTUL DUPA CARE ALEARGA EI AR TREBUI SA FIE UN VOT CARE SAI TRIMITA DIRECT LA ---OCNA--,pt jefuirea si distrugerea tarii,pt genocid media (au intoxicat o natiune cu minciuni) pt ca sa ajuns sa fii sclav in propria tara, toate structurile statului justitiar sunt cladite dupa chipul si asemanarea lor(usl---spuneti un nume din mafia usl care este dupa gratii-DE CE),din cauza lasitatii si nepasarii noaste sau format aceste bande zis partide,---IESITI MA IN STRADA SA LUATI 50 LEI SI SA TIPATI SUS JOS ,SI O SA VEDETI CE VETI PRIMI IN SCHIMB

25 ianuarie 2012 14:28

Vasile @Crina treci la munca ..pupa in "tur " pe securistul de serviciu Besescu si al sau guvern de hoti. Dupa ce termini cu ei poti sa treci si pe la tov. rusofob Ilici..escu si sa il pupi si pe El.

25 ianuarie 2012 1:16

ciumpalacu @respect opinia fiecaruia, respect oamenii care au ceva de spus, pe aceia care sunt informati, stiu sa poarte un dialog si nu sunt fanatici. Nimeni , in afara de Domnul , nu detine adevarul, dar cand cineva face afirmatii nefondate sau mincinoase, vadit de rea credinta, ma fac sa mi pierd rabdarea. Pot sa mi cer si scuze daca am gresit, dar vreau raspuns pertinent, obiectiv si punctual.

24 ianuarie 2012 19:44

crina @ciumpalacu nu cred ca este frumos cum mi te adresezi avand in vedere ca eu nu am jignit pe nimeni doar mi-am exprimat parerea ceea ce cred ca am dreptul, drept care l-am castigat in urma cu 22 de ani, dar se pare ca tu faci parte din breasla comunista care pretinde ca numai ei au dreptul la exprimare si doar ei detin adevarul asa ca daca o sa te adresezi mai frumos poate o sa raspund si la celelalte intrebari puse daca nu continua cu ce ai invatat sa jignesti

24 ianuarie 2012 19:22

pop unii nu inteleg democratia...nu inteleg ca in 89 multi au iesit in strada pentru ca le era limitat drepul la gandire si mai ales la cuvand...dragilor e democratie cu totii avem dreptul la opinie daca nu stiu cate sute sunt in piata si au dreptul sa stige jos guvernul si eu am acelasi drept...sunt cetateanul aceleasi Romanii si pot sa spun cu voce tare sustin masurile luate de Boc si guvernul condus de el!!!

24 ianuarie 2012 19:09

VIOREL DOMNULE TOATE CA TOATE DAR EU SUNT SUPARAT CA BANDITIII AU FURAT PADURILE TARII ...IAR MULTE PEISAJE ALTADATA MIRIFICE ACUM SUNT PLINE DE CIOATE IN LOC SA FIE BRAZI INALTII CA IN POIEZIILE CARE LE INVATAM LA SCOALA ,.....CINE SE FACE VINOVAT DE JAFUL DIN PADURE?????OPRITI EXPORTUL DE BUSTENI CA AU AJUNS MUNTII IN CURUL GOOOOL DIN CAUZA JAFULUI ...DACA PEISAJELE VOR FI DISTRUSE IN CONTINUARE INCETISOR INCEP SI TURISTII SA NE OCOLEASCA ...DEGEABA BAGI TELEGONDOLE SI PIIRTII DE SCHII DACA PEISAJELE SUNT RECI SI OBOSITOARE

24 ianuarie 2012 18:19

ciumpalacu @crina, mai cretino, am mai pus intrebarea asta si o repet pana o jigodie ca tite imi va raspunde; cine sifoneaza banii publici de nu ajung l a adevarata adresa , autostrazi, spitale, scoli...? cine baga banii in parcuri la marginea satului langa padure? cine face patinoare la tara? raspunde nenorocito, nu mai bate campii? vorbim de ce se intampla acum , in tara, cu banii nostrii, ai tuturor celor care platim peste o suta de taxe si impozite la stat, iar tu si javrele ca tine latra. O sa pun aceasta intrebare pana cand o javra portocalie imi va raspunde; da, banii sifonati sunt dijma noastra, iar voi platiti taxa pe prostie ca ati votat un infractor.

24 ianuarie 2012 18:14

Bula Dar militarii astia disponibilizati, oare ce vor? Vor sa le mai mareasca pensiile?

24 ianuarie 2012 18:10

crina in loc sa sarbatoriti unirea principatelor ati acceptat sa stati si sa strigati slogane dictate de USL-isti, romanilor sincer ne meritam soarta, in loc sa munciti stati in strada si doriti caderea guvernului Boc ca sa ce? sa vina cei care ne-au vandut tara la guvernare.aveam asteptari mai mari de la voi cei care stati ca slugi in piata.

24 ianuarie 2012 17:52

razvan Romanii se simt "sacrificati". Dar protestarii greci, sunt si ei? dar cei spanmioli, portughezi, italieni, francezi? Dar huliganii englezi? dar muncitorii americani? Dar poate va place ";ibertatea" coreenilor, eh? Sau cea a afganilorm, somalezilor, etiopienilor si ugandezilor? Nu ati vreasa fiti "liberi" in China? A, nu va place orezul? dar in Ciad? Sa va carati apa de la 8km? Mai, al draku Guvern, ca nu ne da cit vrem noi!

24 ianuarie 2012 17:48

nae "dacă televiziunea publică nu va redeveni liberă şi a poporului." Care popor? Bai frate, orice jigodie umfla Bobiorul in gura, de parca ar fi gaina calcata de masina! Mai lasati-l frate, in pace! Ba ca sunt cei 25 d ela demonbstratie, ba ca cei 1500 de sindicalisti, ba ca sunt cei 400 din Piata Universitatii... Dar cei vreo 19 milioane care stau acasa, ce sunt? Dar cei vreo 5, carer au votat cu Puterea de acum? Sau cei 20% din populatie care mai au incredere in PDL? Voi, cei din strada, citi sunteti? 0.02%? Sunteti penibili!

24 ianuarie 2012 17:34

iti suna catusele basescu astia chiar sunt nesimtiti, auzi tu sa ataci televiziunea lui basescu si a pdl-ului.... ce nesimtire nerusinata... luati mana de pe proprietatea lui basescu si boc, voi fraierilor platiti numai abonamentul, restul dictatorul basescu stie ce sa faca

24 ianuarie 2012 17:26

M La muncaaa! Banii nu se castiga syand in strada si protestand!

24 ianuarie 2012 17:07

inteleptul Pentru cel de m-ai jos-UNU DE LA MINCA- curul ;lu Basescu?

24 ianuarie 2012 16:58

Remy @Constantin: Ce destept esti! Fii capitanul nostru! Ai argumente? Tu n-ai, pe aceeasi logica apupatului in fund, DESTUI de pupat??? Vorbiti de dictatura si nu sunteti de acord decat cu parerea voastra! Cine are o alta e imediat jignit si taxat. O sa vedeti voi unde veti ajunge cu aceasta atitudine! Vai de tara noastra cu asemenea oameni, bravi, de nadejde!!!

24 ianuarie 2012 16:09

Adrian @unu' de la minca: eu si colegii mei muncim, si platim taxe si impozite acelor incompetenti care ne conduc, indiferent care ar fi aceea. Si asteptam ora 18 sa plecam de la firma in Piata Universitatii !!! Asa ca...nu platesti doar tu care stai la TV, platim si noi care ne punem viata si integritatea in pericol pentru tine! Poate ar trebui sa te gandesti inainte sa alegi sa stai in casa

24 ianuarie 2012 16:07

CetateanAsuprit Gigi si Ioana, e opinia voastra, aveti dreptul la ea, deoarece e democratie. Dar faceti o greseala si credinta voastra se indreapta spre Necuratul (guvern + presedinte) si iata de ce: Toti "astia" care ne conduc sunt platiti din banii nostri si, in principiu, au o singura datorie: sa asigure bunastarea patronului lor: poporul care i-a angajat. Dar ei fac cu totul altceva, sunt hoti, vanitosi si prosti si rai. Ne duc la dezastru, nu la bunastare. Suntem o tara parjolita fara sa vina cotropitorii de altadata dupa noi!

24 ianuarie 2012 16:03

unu' de la minca Mai bine decat sa protesteze sa puna drq mana sa munceasca sa nu le mai platesc eu pentru protectia sociala a parazitilor ce sunt in strada. BTW jos TOATA clasa politica

24 ianuarie 2012 15:58

ciumpalacu @ioana , papuse draga, tu cred ca ai trecut pe "lactate" si o iei din mana lor, bine ca ti prieste, esti blonda, te inteleg, nu ai tangenta cu neuronii, asa ca gandire pauza, ioc. Ca sa nu mai vorbesc de rationament, repeti o partitura cretina ,pdleprista, sfidatoare la adresa oamenilor corecti, cinstiti. Pai... ca te as juca in picioare, cu sfidarea asta si gandirea asta bolnava. poate din pctul tau de vedere e bine, "guvernul a facut multe sacrificii pt un viitor mai bun". Mai imbecilo, cei multi au fost sacrificati de guvern, nu s a sacrificat ; udrea, videanu, blaga, oltean... Cand vb de sacrificii vb de toti, de la somer la bancher, nu unul muma , altul ciuma. Romanul tot pune intrebari in legatura cu sifonarea banului public si nu se raspunde nimic, a, ba da, ;" guvernul ia masurile necesare unei stabilitati economice". Care si a cui stabilitate economica? a clientelei politice, din care poate si tu faci parte. Cred ca tensiunea este amplificata de comentarii si declaratii arogante si de prostire in fata, lucru ce va duce inevitabil la reactii f dure din partea populatiei.

24 ianuarie 2012 15:54

CONSTANTIN GIGI! I-TI DAU UN SFAT :DUTE SI PUPAI IN CUR PE BASESCU / BOC &CO , SA NU MAI SUGHITI.

24 ianuarie 2012 15:48

Adrian pt ioana: ai dreptate, guvernul a facut multe sacrificii, ne-a sacrificat pe noi toti si pe copii nostrii, nascuti sau nenascuti. DOAR ne-au vandut ca pe sclavi, daca nu ma crezi citeste codul muncii si ai sa vezi ce usor fac "investitorii" ce vor cu noi !!! Si acesata a fost doar un exemplu de lege (din cele 17), foarta importante "adoptate" ca pe vremea comunistilor... SA TRAITI BINE !!! Sau cel putin vad ca voi o faceti deja

24 ianuarie 2012 15:46

adegio BRAVO ROMANI!!!!!ESTE EVIDENT CA JEGOSUL DE BASESCU,FOST SECURIST SI NOMENCLATURIST PCR,NU VA PARASI PUTEREA DECAT ASEMENI FRATILOR LUI ARABI DIN EGIPT,LIBIA,SIRIA SI YEMEN,ADICA ALUNGAT CU FORTA!!!OMORATI TOTI SOBOLANII PORTOCALII,SI PE CEI DIN PANTECELE MAMELOR LOR,DACA VRETI SA STARPITI SARACIA SI CORUPTIA DIN ROMANIA!!!!!

24 ianuarie 2012 15:39

cetateanul de rind VREM SA FIM SOLIDARI CU POLITICIENII !!?? VREM CA SI COPII NOSTRI SA INVETE IN STRAINATATE,IN CLASE CALDE SI LUMINOASE SI CU DASCALI CARE VIN DE DRAG LA SCOALA,...NU PT A-SI CISTIGA O COAJA DE PIINE NEAGRA SI USCATA !! ALE CUI OR FI FIRMELE CARE DISTRIBUIE AZIMA AIA TARE SI LAPTELE SEARBAT PT VIITORUL TARII !!??

24 ianuarie 2012 14:25

ioana ma ingrozesc cand vad oameni de la care ai niste asteptari in stada.. Stiu situatia nu e roz, dar guvernul a facut multe sacrificii pentru un viitor mai bun, sau cei din strada ati fi preferat o soarta similara cu cea Ungariei sau Greciei? Eu merg in continuare pe mana lor...inca mai au ceva de spus in schimb cei de la USL sunt eforici cu campania electorala....

24 ianuarie 2012 13:48

gigi sindicalistii ies in strada...e atat de frecvent...mereu nemultumiti...mereu au prea putin... de ce sa ne gandim la viitor cand putem sa mancam azi ca poate maine pica ceva... domnilor de la multi dintre dumneavostra am pretentii sunteti totusi niste intelectuali... ati putea sa intelegeti o situatie de criza si sa fiti solidari cu cei care va vor binele si nu va vand iluzii...

24 ianuarie 2012 13:36

SABIN ROMANII SE JOACA CU VIITORUL COPIILOR LOR!

24 ianuarie 2012 11:59

insecticid @anonim sm: va baga mana in buzunar ca sa plateasca excursiile lui marean? Sau ii vor da iar vreo 3 miliarde lui Patriciu, 3 lui felix, ca sa ii linga si ei si gandacii lor rosii de pe net? Dupa cum s evede 3 miliarde le ajung foarte putin, intr-un an doi ii dau gata si apoi iar incep. Problema-i ca in PSD toti aia cateva sute asteapta miliarde, nu ajunge tot fondul de salvare a europei.

24 ianuarie 2012 11:49

anonim sm stati sa vedeti cand vor baga mana in buzunar gloata de la pdl

24 ianuarie 2012 11:43

Malefic si Letal = DEZASTRU: ……PD-L,...UNPR si BASE,… prin COMPORTAMENT,…. ATITUDINE TOTALITARA,… DISCURS DEMAGOGIC,….. EXEMPLU PERSONAL,… etc., etc., etc.,…. sunt…. NEO-CRIPTO-COMUNISTO-SECURISTO-MAFIOTI,…. MALEFICI si LETALI ……pentru ROMANIA si….. vor DISPARE de pe scena politica.

24 ianuarie 2012 11:33

A ramas USL fara bani? Se vede ca USL nu mai are bani, avand in vedere ca saptamana trecuta a platit intre 50 si 100 de ron pt fiecare manifestant. Acum a venit randul sindicatelor sa bage mana in buzunar