Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

”Un guvern care nu a urmărit decât un singur scop, să blocheze cât mai mulţi români din diasporă să-şi poată exercita dreptul de vot. Demisia domnului Ponta este mult mai puţin, scapă mult mai uşor. Articolul 57, din legea alegerilor prezidenţiale, spune clar, împiedicarea dreptului de vot se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la trei ani. Sunt convins că dacă v-ar fi întrebat Victor Ponta după 2 noiembrie dacă să se înfiinţeze noi secţii de votare, aţi fi fost de acord. Nu v-a întrebat nimeni.Domnule Ponta, daţi-vă demisia din funcţia de prim-ministru, este singurul gest prin care puteţi ieşi cât de cât onorabil. Sunteţi o pată pe obrazul României, ne-aţi făcut de râs în faţa Europei. Plecaţi!”.

”Victor Ponta nu a înţeles nimic din ce s-a întâmplat în 2 şi 16 noiembrie. Am crezut că mai păstrează o fărâmă de bun simţ, de decenţă, de onoare şi că deşi, în calitate de prim-ministru, e obligat să participe la această dezbatere, că va găsi unica soluţie morală pentru a nu aprticipa la această dezbatere: demisia din funcţia de prim-ministru. Diaspora românească este parte a naţiunii române, cetăţenii români din diaspora au toate drepturile pe care le au şi ceilalţi români. Ei trebuie trataţi cu aceeaşi unitate de măsură. Iar ceea ce s-a întâmplat a fost cea mai cruntă umilinţă la care puteau fi supuşi cetăţenii români care nu au făcut altceva decât să încerce să-şi exercite un drept la vot. Cine este de vină? Guvernul. Nu este suficient să plătească doi acari păuni, doi miniştri de Externe care au preferat să-şi dea demisia, deciziile pe care le-au luat şi au împiedicat dreptul la vot au fost în calitate de membri ai Guvernului condus de Victor Ponta”.


Comentarii

VICA SUNT DE ACORD CU TINE.sA-SI DEA DEMISIA,DAR CANTA-I CEVA LA CHITARA CU DOUA PAHARE ALATURI!

27 noiembrie 2014 7:25

diaspora Ponta,Melescanu trebuie anchetati de parchet pentru atentat la siguranta nationala d-nul Ludovic Orban are dreptate!

26 noiembrie 2014 11:38

acid Orban este un betiv devoalat si care cu fata lui de pochimen debiteaza tot felul de prostii. Nu am dat niciodata doi bani pe acest specimen care e mai volubil decat Ratoiul Donald!!

26 noiembrie 2014 6:57

psd hai bai, nu ma mai intrebati, cum care Rares Bogdan ?! ala care se semneaza cu "Ion Pop"

25 noiembrie 2014 16:45

psd brrrr, ce dobitoc pot sa fiu, cred ca m a prostit laba, cum ce laba? laba n doi , ca eu nu am, e moarta de la atata alcool si etnobotanice, fac laba n doi cu Rares Bogdan, eu il tin de p.la si el da din cur, asa ca va rog sa ma iertati daca debitez prosti

25 noiembrie 2014 16:42

mircea Ludovic Organ s-a trezit din betie si si-a rezolvat problema cu accidentul de pe trecerea de pietoni Cotroceni-Gradina Botanica???obligatii mari fata de Basescu salvatorul organului-slugoi

25 noiembrie 2014 13:22

Maria A zis cetateanu Ioahanis ,,Nu e bine ca Ponta sa castige alegerile prezidentiale, pentru ca atunci PSD vor avea toata puterea,, dar cum romanul uita ce a zis cu o zi inainte, iata ca deja prin gura luingaului Orban vor ei toata puterea, nu mai au rabdare sunt infometati rau. Nu cred ca pentru acest lucru au votat romanii. Cand ma gandesc ca totul e pentru ciolanul lor si noi ramanem cu bataia de joc. Toti sunt la fel, de fapt daca toti suntem romani. Ce realizari a avut Orban ca ministru, daca imi aduc bine aminte absolut nimic, numai vorbe si un discrus arogant. Ce discutii cu diaspora de parca ei reprezinta acesta tara, au fost de putin peste trei procente din cei prezenti la vot, dar nu vorbeste nimeni despre cei din tara parca acestia sunt nimeni. Aveti grija sa nu se intoarca diaspora impotriva voastra. Doamne ajuta.

25 noiembrie 2014 13:04

Socotitorul Mitomanul ramane asa cum a fost : un arogant un mincinos, un impostor.... Ponta cum deschide gura scoate o prostie, si-n cele mai multe cazuri o minciuna. Iata cum a mintit dupa alegeri ca are nevoie de o reculegere in cadrul familiei. El, familistul a considerat ca se poate reculege lasandu-si familia la Viena, la shopping, iar domnia sa sa participe la Dubai la un concurs automobilistic. Este imposibil sa se schimbe acest individ. Daca o sa-l tina in fruntea partidului, acesta nu are decat de pierdut. E drept ca partidul cel mai corupt nici nu prea are figuri pe care sa le propulseze. E cazul ca acest partid, care si asa nu-si reprezinta alegatorii, sa ajunga un partid de 18-25%. Cum mai pot vota cu acest partid batranii cu pensii in jur de 700 de lei, cand reprezentantii lor (numai doi) "toaca" intr-un local de lux (si pipite) intr-o singura seara pensia a 20 de nenorociti? Cum pot vota saracii Romaniei cu acesti reprezentanti ai lor cand acestia sunt putrezi de bogati? Haideti, Calin G, Craioveanu, G si multe alte nume si nicknamuri, sariti si ajutati-l pe acest individ, care in mod normal, intr-o societate normala, intr-o comunitate normala, chiar si intr-un sat din Gorj ( din pacate acestia nu stiu multe despre candidatul lor) ar fi izolat fara putinta de reablitare politica.

25 noiembrie 2014 11:52