Protecția datelor cu caracter personal. Site-ul ziare.ro utilizează cookie-uri. Navigând în continuare, vă exprimați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Click pentru a afla mai multe. [ Accept ]

După protestele din stradă de la Cluj-Napoca și Târgu-Mureș, sute de mii de oameni îndeamnă în continuare pe Facebook la acțiuni de susținere a SMURD și a medicului Raed Arafat. Acţiunea pentru susţinerea acestora, iniţiată pe reţeaua de socializare Facebook, continuă vineri cu un apel către bucureşteni în care li se cere să se solidarizeze cu cei din Mureş şi Cluj şi să vină, sâmbătă, la ora 14.00, în Piaţa Universităţii pentru a-şi exprima solidaritatea faţă de fostul subsecretar de stat.

În mesajul de susţinere a lui Raed Arafat de pe Facebook , citat de Mediafax, se arată: "Mureşenii arată că le pasă. Este timpul ca şi bucureştenii să facă acelaşi lucru."

Bucureştenii sunt chemaţi astfel să vină sâmbătă, la ora 14.00, în Piaţa Universităţii, în semn de solidaritate cu Raed Arafat. La aceeaşi oră sunt chemaţi oameni solidari cu Raed Arafat şi la Cluj-Napoca, Târgu Mureş, Iaşi, Craiova, Galaţi, Timişoara, Sibiu, Bacău şi Oradea. Apeluri la susținerea SMURD și a fondatorului său sunt făcute și pe paginile de Facebook ale televizunilor, ziarelor sau site-urilor de știri.

Aproximativ 4.500 de persoane au participat, joi seară, la un mitingul pentru susţinerea lui Raed Arafat organizat la Târgu Mureş, unul dintre punctele manifestaţiei fiind sediul SMURD, unde oamenii au scandat "Jos cu hoţii", "Jos Băsescu", "Demisia".




Integral pe Cotidianul



Comentarii

relu RELU;Sigur populatia nu mai rezista in regimul BASESCU care este interesat de putere si pentru imbogatirea familiilor lor fara precedent .Din birurile fara numar aplicate cetatenilor o mare parte ajung in conturile lor.Functiile de conducere se impart dupa contributia fiecaruia la mentinerea puterii si nu dupa competente.

14 ianuarie 2012 11:46

livUSA :)) Hahaha

14 ianuarie 2012 9:42

marcu Revolutieeee!!!! jos ne am saturat de voi jegurilor!!!!!

14 ianuarie 2012 1:49

NoteMari.ro V-ati saturat de metodele obisnuite de invatare din scoli? NoteMari.ro este o metoda alternativa de invatare online, ce transforma studiul intr-o activitate DISTRACTIVA si INTERESANTA. Acceseaza si vei vedea!

13 ianuarie 2012 22:14

stefan pulimea a iesit in strada sa apere baietii destepti,sa traiti bine!

13 ianuarie 2012 20:35

Bula Hei, opriti-va, ca v-a luat Base jucaria!!! N-am vazut atata isterie, fratilor! Manipularea sa traiasca! Stati cu buzunarele pline de plicuri, pe la usile celor din spitale si ascultati "discursurile" infirmierelor, asistentelor, brancardierilor, portarilor, etc., despre cat de greu o duc ei, fortandu-va sa bagati mana in buzunar la orice gest pe care il fac! Cumparati-va seringile, antibioticele, anestezicele, chiar si unele instrumente de care e nevoie ca sa fiti asistati si nu va intrebati ce fac spitalele cu banii dumneavoastra de asigurari. Foarte bine! La noi merge si asa!

13 ianuarie 2012 17:47

val Cu toata mizeria din tara vad ca mai sint sustinatori ai Javrei Ordinare care folosesc aceleasi"idei" acelasi limbaj de lemn. Fiti linistiti Bashinescu nu paraseste corabia chiar daca o naufragiaza, a spus-o la tv. In plus de asta a spus ca daca nu ies in strada 10 milioane de oameni, nu cedeaza puterea de care este bolnav (caracteristica a piticlontilor). El vrea sa "reformeze" tara pina la distrugere,....mai are putin. Jandarmi, Politisti iesiti in strada si aparati Javra Ordinara ca el ca rasplat va va mai taia salariu din nou. Pupinbashisti iesiti pe toate ziarele si unde puteti sa-i mai trageti o limba pina mai este la putere, ca s-ar putea sa mearga dupa Ceausescu, cu toate ca s-a racit vremea. Vad ca si unii comentatori care-l adulau pe Bashinescu si-au schimbat partila atitudinea, oare au simtit ca se clatina shandramaua si se pregatesc de schimbare?

13 ianuarie 2012 17:40

Opal Voi chiar credeti ca, daca se vor privatiza "Salvarile", va fi mai bine? Va inselati! "Baietii destepti", chiar asteapta sa mai jumuleasca un pic. Asa s-a intamplat si cu Romgaz-ul, cu Electrica, etc. Uitati-va unde am ajuns! Daca totusi, se va intampla asta, probabil ca la inceput va fi bine. Va fi atat de bine, incat la un moment dat, se va hotari ca SMURD-ul nu mai are loc, ca este invechit. Se va desfiinta si vor ramane privatii, care nu vor face munca de voluntariat. Li se rupe lor, de "prostime"... Asa ca, mai ganditi-va, inainte de a il injura pe Arafat. Chiar daca a furat, asa cum se sustine pe aici, macar a facut ceva, ceva la care au acces toti romanii.

13 ianuarie 2012 17:35

dorel Trecand peste injuraturile unora, care nu stiu altceva, stau si si ma intreb care este scopul acestor demonstratii? Cine le-a cerut sa-si manifeste nemultumirea pe strazi? Care e nemultumirea lor? Cine sunt acesti demonstranti? Care e nivelul lor de inteligenta? Ce fel de cultura politica au? Calcandu-si pe inima, pana si Raed Arafat se delimiteaza de gloata care l-a luat pe post de Tokes si forteaza o revolta anarhista, Nu sunt conditii similare cu cele din 1989: Dimpotriva; miscarea e de tip comunist, de frica privatizarii din sanatate.

13 ianuarie 2012 17:09

Doina Ungurii destabilizeaza tara!

13 ianuarie 2012 17:05

Dan Noi ,r0manii suntem poporul cel mai lipsit de caracter si bun simt1 Sa iesi in tara ta impotriva unui demnitar roman si sa aplauzi un cetatean,chiar bun (dar nu este, iar voi refuzati sa vedeti realitatea) dar pripasit nu de mult in ograda ta??!! Penibil,rusinos si abnti-curent!Mai spuneti o tara care face asa!Deaceea ne-au cucerit si subjugat atatia,inclusiv Ceausescu! Din cauza voastra,ca arti fost mereu cu "soparla"

13 ianuarie 2012 16:32

boc ATI inlemnit de frica luavar dracu de pdl-isti. Postati aici si vorbiti de manipulare, dar de distrugerea neamului ce aveti de spus?

13 ianuarie 2012 16:05

CONSTANTIN romani !!destepteti-va cei care ies in strada nu au iesit pentru ca nu mai suporta umilintele la care sunt supusi si minciunile pe care le aud din gura celui care ar trebuii sa apere acest popor nu sa va vanda . PS. daca la vot nu veti merge, toti copiii vostri vor fi sclavi portocalii ,voi nu vedeti ca minciuna este lege de stat pentru acei ce sunt la putere acum.

13 ianuarie 2012 16:01

alice @curentul.ro : stiam cu totii ca voi, ca niste urmasi ai securitatii - aripa tembela - veti veni cu niste diversiuni; doar nu aveti texte cu "realizarili" regimului ! de unde ? asa ca , in prostia voastra, o turnati pe asta cu fundatia; si pora zicea ceva despre caracterul pervers al fundatiilor, dar am schimbat repede canalul ca sa nu vomit; asa ca, dragi prostani, notati : fundatiile sunt non-profit ! pt atragerea de fonduri, multe spitale si-au infiintat fundatii; bogatii lumii au fundatii; prin ele atrag fonduri importante, in scopuri caritabile, pt finantari etc; deci, fundatiile nu sunt dusmanul de clasa, nici spioni mosad, nici oculta mondiala ! sunt niste instrumente moderne ! pt voi, sunt ca margelele de sticla pe care le aduceau descoperitorii triburilor pierdute !

13 ianuarie 2012 15:48

BERCEA AFRICANU Postacii PDL sunt dispera-ti sI baga invers pe toate forumurile a sunat goarna si acum sunt la post comenteaza in disperare , ce conteza ca un om este chinez.spaniol arab sau african importante sunt faptele facute de omul respectiv ..DEGEABA HOLBEZI OCHII COLONELE MAI MULT DECAT VIATA NU AI CE SA-MI EI CA M-ATI ADUS LA SAPA DE LEMN ...MA IMPUSCA-TI PE MINE O SA IMPUSCATI SI PE ALTII DAR N-O SA IMPUSCATI TOATA TARA CIOCOI BLESTEMATI CE SUNTETI VOI

13 ianuarie 2012 15:45

Realitatea Cum sa lipseasca hotii de buzunare si teroristii cand s a dat adunarea la postacii pdl!

13 ianuarie 2012 15:26

Zamucles Bai Curent basinos si idiot, crezi ca mai pacaliti azi pe cineva ? Du-te si fa-i una scurta licuriciului tau, cat mai ai cui.

13 ianuarie 2012 15:24

curentul.ro Pionierul Arafat, care a inițiat înființarea strămoșului SMURD, în 1990, a devenit două decenii mai târziu un taliban veritabil al sistemului, după ce, între timp, a „căpușat“ pe nesimțite serviciul public mobil de urgență, dublându-l cu un „serviciu“ personal în care urgența nu mai este reprezentată de salvarea pacientului ci, printre altele, de colectarea banilor pentru salvarea pacientului. Cum ambele servicii au în titulatură cuvântul SMURD, puțini și-au dat seama că e vorba despre chestiuni total diferite Deși noi îl credeam șeful SMURD, el era de fapt șeful colectării banilor din Fundația pentru SMURD, adică o căpușă privată

13 ianuarie 2012 15:07

alice oamenii au decis ca ajunge cu atata umilire pentru votanti; ca statul trebuie sa-si apere cetatenii, nu sa-i dezbine, nu sa-i jigneasca, nu sa-i batjocoreasca; statul nu inseamna ca o persoana, acreditata sub 10%, care detine o functie importanta obtinuta prin plus 17000 voturi aparute peste noapte din strainatate, sa decida totul, in pofida unor tehnocrati; oamenii au suportat multe - diminuarea veniturilor personale in timp ce potentatii cheltuiesc cu nesimtire, unii chiar au renuntat la medicamente; dar, deja, iresponsabilitatea a atins apogeul: nu poti lasa la infinit ca putinele valori sa fie calcate in picioare; una dintre ele este siguranta personala, sanatatea; statul este obligat sa o asigure; nu sa faca din ea o afacere comerciala, cu 2.8% adaos comercial; nu dai putinul din bugetul sanatatii, acel 4% din pib - cel mai mic din europa unor intreprinzatori privati, dupa ce ai alungat oameni valorosi; da, competitia este necesara, dar in conditii echitabile; cine doreste sa intre in sistem, sa investeasca in sistem, sa fie competitiv ! iar daca exista foarte putine institutii care functioneaza bine - smurd - lasa sa functioneze ! si respecta pe aceia care au realizat ceva ! ia exemplu ! cu atat mai mult cu cat esti platit sa faci ceva !

13 ianuarie 2012 15:06

nelu 1 IN 1989 LA TIMISOARA S-A DECLANSAT NEBUNIA- LOVITURA DE STAT DATORITA LUI LASLO TOKES, LOVITURA DE STAT CARE ERA NECESARA. ACUM S-A CREAT INTENTIONAT ACEASTA STARE DEOARECE SE INTENTIONEAZA DECLARAREA STARII DE URGENTA, MODIFICAREA CONSTITUTIEI DUPA DORINTELE PRESEDINTELUI SI DUPA ACEEA DICTATURA ABSOLUTA. ACESTA ESTE SCENARIUL PE CARE BASESCU IL ARE IN CAP DEORECE ESTE SIGUR CA DUPA EXPIRAREA MANDATULUI DE PRESEDINTE NU-L V-A MAI BAGA NIMENI IN SEAMA, INCLUSIV CEI L-AU SLUJUT PRECUM SCLAVII. DACA V-A PIERDE PUTEREA, DUPA EXPIRAREA MANDATULUI BASESCU V-A DISPAREA DIN VIATA PUBLICA, DAR LA TUPEUL PE CARE IL ARE VA INCERCA SA IASA IN FATA LAUDINDUSE CA MODERNIZAT ROMANIA NU CA A SUBORDONAT-O INTERESELOR PERSONALE, FAMILIALE SI DE GRUP.

13 ianuarie 2012 15:03

La asa gandire ...? alex, cornel si dorina Nu ma mir sincer ca l-ati vota si mai ales ca sunteti admiratori fideli. Voi de principii ati auzit? Stiti ce inseamna? Voi de democratie ati auzir? Stiti ce inseamna? Dar ce inseamna supunere neconditionata conducatorului iubit stiti ?

13 ianuarie 2012 14:54

romanii se destepata cand trompeteaza antenele o cauza buna? Dezinformare pura! Medicina performanta din vest la care tanjesc in imaginatia lor romanii e de fapt cea privata. La stat nivelul e mai scazut peste tot. Salvarile private nu desfiinteaza SMURDUL. Aduc o concurenta care poate chiar imbunatatii situatia. Restul e propaganda. In rest pot fi dati jos la vot, ac in orce tara democrata. Poate fi adus inapoi Iliescu, prietenii lui teroristii si minerii care planteaza flori in capul celor care nu se lasa tembelizati.

13 ianuarie 2012 14:48

alex dece sa iesim in strada sa ne bata jandarmi,sa iasa cine l-a votat,ca unii atit de idioti sunt la alegerile viitoare daca clica basista le da o plasa cu un pui tot pe ei ii voteaza.--ce ati votat aia aveti ,spalativa pe cap cu chioru

13 ianuarie 2012 14:45

Cutur Gica Aceste proteste nu sunt pentru sustinerea arabului ci pentru interventia Presedintelui intr-o lege care duce la decimarea poporului roman ! Arabul are dreptate ca nu are ce cauta forta privata """interlopa""", """a clanurilor""" in activitatea de interventie si salvare a populatiei victima a unor evenimente grave sau a sanatatii acesteia ! Nu interpretati fiecare dupa bunul plac ! Asa a fost interpretata si inca este interpretata Biblia cu care popimea ne-a tinut in ignoranta doua milenii !

13 ianuarie 2012 14:34

Nor Ioan Acum sa vedem organizarea bucurestenilor impotriva masurilor aberante ale Presedintelui ! Ei tot asteapta provincia dar provincia nu mai are bani de plimbari ! Asa ca a venit randul Capitalei sa treaca la facut curatenie in statul roman ! Maine ar fi cazul sa iasa macar 500.000 de oameni in strada si sa nu plece pana ce Presedintele nu-si da demisia ! Doamne ajuta !

13 ianuarie 2012 14:27

Romanul Ba tampitilor, si eu sunt anti-Basescu, dar sa mobilizam poporul pentru o jigodie de arab, suteti tampiti cu toti, cu adevarat va meritati soarta. Adica soldatii nostru mor in Irak si Afganistan ca sa-i tinem pe arabi la respect, si voi sariti in apararea boraturii asteia, vai de capul vostru de prosti.Maine ce-o sa faceti, muriti de gatul vreunul rus sau bosgor?

13 ianuarie 2012 14:11

NU VEDETI CA- Sunteti manipulati,amaratilor?Nicicand nu am vazut atata ura izvorata doar din PROSTIE!Cei care va instiga isi rad in barba;doamne,unde am ajuns dupa atata democratie!

13 ianuarie 2012 14:11

cony SINGURA SOLUTIE PENTRU A SCAPA DE BASESCU ESTE POPORUL.DACA TOATA LUMEA AR IESI IN STRADA LA-R OBLIGA PE BASESCU SA-SI DEA DEMISIA.NU POATE SA SE PUNA CU TOATA TARA.NOI L-AM ALES(s-au o parte dintre noi),noi trebue sa-l dam jos) nu este dumnezeu pe pamant. cred ca este cazul sa plateasca pentru tot ce suferim de cand a fost ales .sa ne ajute dumnezeu

13 ianuarie 2012 13:45

dorina taca taca pe facebook ca e cool sa facem flashmob. legea sa o citeasca altii ca noi suntem deabia studenti dar ne-o explica dana grecu si radu tudor pentru ca ei vor binele natiunii

13 ianuarie 2012 13:43

Corina Dacă nu acum, atunci când? Dacă nu noi, atunci cine? Mai rău va fii dacă nu vom lua măsuri! Vor să ne închidă gura cu orice preţ.

13 ianuarie 2012 13:43

DERBEDEUL NATIUNII =GHITA bai asta cu istoria se repeta ce esti BARON LOCAL sau ce ????/manipulator diversionist platit de presa sau ,esti baiat din clanul CUCULUI si te gandesti ca ti-a venit si tie randul

13 ianuarie 2012 13:41

istoria se repeta! m-am tot intrebat ce-i veni medicului Arafat sa iasa pe televiziuni intr-o problema ce se rezolva ca de la demnitar la demnitar; numai oamenii simpli, disperati se duc sa-si strige pasul la tv sau... tonomatele politice! acum ori arafat este un om simplu si nu a beneficiat de viata de demnitar (politie , justitie, sanatate de lux) ori este un tonomat...al cui? cert este ca povestea din 1989 cu Tokes si democratia se repeta - sub un motiv plauzibil cu raspandire mare in masa se incearca ceva... cica se stia de o mare manifestatie de pe 24 ianuarie...acum au si motiv... Tokes stim ce a ajuns si Romania la fel...; apropo pentru miile de romani talentati si inteligenti, actori, medici, ingineri goniti de sistemul mafiot de dupa 1989 nu face nimeni demonstratie, doar pt un strain care nu stie prin ce mecanisme a avut sansa de a se dezvolta in Romania? credeti ca nu exista cu adevarat un locanic care sa faca un sistem mai bun? stiti cum luau rezidentiatul strainii si cum il luau romanii? nu miroase bine...pacat de Arafat ca a devenit unealta daca nu cumva este...menghina!

13 ianuarie 2012 13:31

Doreleeeeee!... Du-te, ba, in pizda ma-tii, cu toti trogloditii tai bashiti cu tot! O s-o luati in barba mai rau decat in cele mai sinistre cosmaruri ale voastre ! Mars afara, JAVRA ORDINARA !!!!!!

13 ianuarie 2012 13:22

marian postacilor pdl-isti va e frica de forta oamenilor cand se aduna pt o cauza buna...

13 ianuarie 2012 13:05

dorel Sa va grabiti cu mitingul, ca se inrautateste vremea si va trebui sa plecati acasa!

13 ianuarie 2012 13:01

dorin Sunati- si pe Ilieascu.. El stie cum se fac revolutii.. Chemati si minerii...daca mai sunt..pe undeva!

13 ianuarie 2012 12:57

cosma racoare BASESCU MINTE - DAN PURIC PRESEDINTE . Acum cand romanii stiu cine sunt "baronii " si "baietii destepti" - ar putea sa-i schimbe cu acei romanii care s-au dovedit integrii in toti acesti ani !!!!!!

13 ianuarie 2012 12:57

UNFORGIVEN Mitica, ... lasa GSP. Mitica, ...mah, ...n-auzi,... lasa drk GSP. Hai la Universitate !!!

13 ianuarie 2012 12:54

cosma racoare DAN PURIC PRESEDINTE Tot ce se poate !! Astazi este VINERI - 13 Ianuarie !! Pisica neagra pentru Basescu & Co. Dar nici pe mana USL-ului sa nu se merga !! DAN PURIC presedinte !!!!!!!!!!!!

13 ianuarie 2012 12:48

atotstiutorul Ponta e momentul tau ! poate te aresteaza si devii victima !Scoalal si pe Antonescu ! Antenele sa transmita in direct Ura ,Ura Ura !

13 ianuarie 2012 12:41

Nenea Iancu "sper sa aveti autorizatie"... Imi aduc aminte de conu`Leonida si de o replica celebra "cum sa faca revolutie fara voie de la politie". Te asigur ca e suficienta o mica scanteie, cum ar fi ciomagirea sau retinerea unor demonstranti si ia foc intreaga sandrama. Prin asta zic ca a cam ajuns funia la par si ca se poate intampla orice.

13 ianuarie 2012 12:40

cosma racoare Sper sa aveti autorizatie si sa veniti cat mai multi !!!!! In sfarsit romanii trebuie sa arate ca le pasa !!!! Cine stie poate iese o revolutie adevarata !!!

13 ianuarie 2012 12:33

GEORGE A INCEPUT REVOLUTIA ! JOS CLICA BASESCU-BOC !

13 ianuarie 2012 12:33

cornel Sa nu lipseasca hotii din buzunare si teroristii de meserie !

13 ianuarie 2012 12:29